ШЛЯХИ ДО ЗДОРОВИХ ЛІСІВ: посилення стійкості, життєздатності й адаптаційної спроможності лісів в прикордонних регіонах України та Словаччини
Загальна мета проєкту
Посилення стійкості та адаптаційної спроможності Карпатських лісових екосистем з огляду на прояви впливів зміни клімату на особливо вразливі гірські екосистеми Українських Карпат та Високих Татрів.
Цілі проєкту
1. Поліпшити доступність лісових масивів, уражених наслідками зміни клімату
2. Підвищити опірність та адаптованість лісових екосистем шляхом перетворення пошкоджених лісів на більш стійкі, різновікові і багатопорідні деревостани
3. Зміцнити професійну спроможність лісівників та підвищити обізнаність населення щодо питань лісів та наслідків зміни клімату
Головний партнер
ДП «Ужгородське лісове господарство» (Україна)
Партнери проекту
- Державні ліси Татранський національний парк (Словаччина)
- ДП «Вигодське лісове господарство» (Україна)
- Ліси міста Спішська Бела (Словаччина)
- Ліси міста Кежмарок (Словаччина)
- Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» (Україна)
Загальний бюджет: 3 523 870.16 EURO
Спів-фінансування Європейського Союзу: 3 171 483.12 EURO
Проект HUSKROUA/1701/LIP/009, реалізується в рамках Програми прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» за спів-фінансування Європейського Союзу. https://huskroua-cbc.eu/
В Ужгородському лісництві ДП «Ужгородське лісове господарство» планується створення першого в області сучасного лісового розсадника з інноваційною теплицею для вирощування посадкового матеріалу основних лісотвірних порід дерев та кущів із відкритою та закритою кореневою системами.
ГО «ФОРЗА» в рамках проєкту побудує в с. Невицьке Демонстраційно-інформаційний центр «Ліс і Клімат», будівля Центру слугуватиме зразком використання деревини в сучасному будівництві.
ДП «Вигодське лісове господарство» здійснить ряд заходів з покращення доступності до пошкоджених лісових масивів шляхом будівництва двох нових лісових доріг. Словацькі партнери проєкту здійснюватимуть реконструкцію протипожежних доріг, забезпечуватимуть відновлення постраждалих від зміни клімату лісів, проводитимуть заходи з захисту молодих насаджень від пошкоджень та хвороб.
Зміна клімату – неминуча проблема, що впливає на майбутнє лісів Європи, негативно позначаючись на рості дерев, лісовідновленні та зумовлюючи відмирання дерев у Карпатському регіоні. Питання вдосконалення спроможності адаптуватися до зміни клімату знаходяться на порядку денному ЄС та України.
Ці спільні виклики повинні бути також спільно вирішені через цільові адаптаційні заходи.
Головною метою проєкту "ШЛЯХИ ДО ЗДОРОВИХ ЛІСІВ" є посилення стійкості, життєздатності й адаптаційної спроможності лісових екосистем Карпатського регіону в прикордонних регіонах України і Словаччини.
Підхід проєкту полягає у переформуванні уражених лісів на більш стійкі різнопородні ліси з породами, які мають кращі адаптаційні здатності в умовах зміни клімату, а також підтримання природного поновлення.
Для досягнення цілей та зумовлення змін, в рамках проєкту будуть реалізовані наступні втручання:
- покращено доступ до уражених лісових площ шляхом будівництва та реконструкції 18,9 кілометрів та утримання 45 кілометрів лісових доріг, влаштування 84 метрів берегоукріплень, водного резервуару на 50 000 м3, 11 перепадів на лісових територіях у Прешовському краї Словаччини та Закарпатській та Івано-Франківській області України;
- відновлено уражені внаслідок зміни клімату ліси шляхом вирощування 100 000 стійких саджанців на рік на новоствореному розсаднику площею 1,9 га (в Україні);
- заліснено та захищено молоді лісові насадження на площі 1224 га;
- підвищено професійні знання лісівників та природоохоронців щодо питань стійких та адаптивних до зміни клімату лісів.
Лісівники візьмуть участь у заходах з розвитку потенціалу, в т.ч. на 2 демонстраційних площах та у новоствореному Демонстраційно-освітньому центрі «Ліс і клімат» (UA).
Будівництво Центру «Ліс і клімат» є інновацією саме по собі – виготовлене з дерева, воно зменшить викиди парникових газів за рахунок використання нейтральних СО2 будівельних матеріалів, що має транскордонний вплив на довкілля.
Розсадник є інноваційним для Карпатського регіону України, оскільки на ньому вирощуватимуть якісний лісовий репродуктивний матеріал з корінних порід, з закритою кореневою системою, що дозволить продовжити період висаджування; щорічні обсяги вирощування садивного матеріалу складають до 100 тис. саджанців дуба та бука.
Партнерство між лісгоспами в Україні ат Словаччині дає змогу обмінюватися досвідом та кращими практиками роботи.
Усі заходи «Шляхів до здорових лісів» мають транскордонний характер, довгостроковий транскордонний вплив стосується зменшення регіональних відмінностей між країнами ЄС та країнами, що не входять до ЄС.