Інформуємо, що розпочалося виконання великого транскордонного інфраструктурного проєкту «ШЛЯХИ ДО ЗДОРОВИХ ЛІСІВ: ПОСИЛЕННЯ СТІЙКОСТІ, ЖИТТЄЗДАТНОСТІ Й АДАПТАЦІЙНОЇ СПРОМОЖНОСТІ ЛІСІВ В ПРИКОРДОННИХ РЕГІОНАХ УКРАЇНИ ТА СЛОВАЧЧИНИ», HUSKROUA/1701/LIP/009, який впроваджується в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020 та співфінансується Європейським Союзом.
Вступний семінар проєкту відбувся 5 лютого 2020 року в Ужгороді
Проєкт спрямований на посилення стійкості та спроможності адаптуватися до зміни клімату лісових насаджень Закарпатської, Івано-Франківської областей та Пряшівського краю, які в останні часи зазнають значних пошкоджень від вітровалів та вітроломів, комах-шкідників та хвороб, що призводить до всихання і втрати ялинових, ясеневих та буково-дубових деревостанів на значних територіях.
Зокрема, в Ужгородському лісництві ДП «Ужгородське лісове господарство» планується створення першого в області сучасного лісового розсадника з інноваційною теплицею для вирощування посадкового матеріалу основних лісотвірних порід дерев та кущів із відкритою та закритою кореневою системами, стійких та адаптованих до проявів зміни клімату. Вирощені саджанці з підвищеною приживлюваністю використовуватимуться лісовими господарствами Закарпатської області для створення більш екологічно стійких лісових насаджень з кращими адаптивними властивостями до впливу зміни клімату.
ГО «ФОРЗА» в рамках проєкту побудує в с. Невицьке Демонстраційно-інформаційний центр «Ліс і Клімат», будівля Центру слугуватиме зразком використання деревини в сучасному будівництві, інноваційність якої полягатиме у максимальному використанні вуглецево-нейтральних будівельних матеріалів, що дозволить скоротити викиди парникових газів та матиме позитивний вплив на навколишнє середовище. В Центрі планується зконцентрувати новітню інформацію та європейський досвід у питаннях реагування на прояви впливу зміни клімату на Карпатські ліси. Він також слугуватиме осередком підвищення обізнаності фахівців лісового господарства та громадськості з питань проявів зміни клімату та демонструватиме можливості як пом’якшення наслідків, так і адаптації до них в лісовому господарстві.
ДП «Вигодське лісове господарство» здійснить ряд заходів з покращення доступності до пошкоджених лісових масивів шляхом будівництва двох нових лісових доріг, влаштування берегоукріплюючих споруд, будівництва польдеру, протипожежної водойми, річкових перепадів та проведення переформування всихаючих ялинових насаджень в більш стійкі деревостани.
Словацькі партнери проєкту здійснюватимуть реконструкцію протипожежних доріг, забезпечуватимуть відновлення постраждалих від зміни клімату лісів, проводитимуть заходи з захисту молодих насаджень від пошкоджень та хвороб.
Важливо, що в рамках проєкту відбудуться також навчання для лісівників та зацікавлених сторін щодо питань впливів зміни клімату; спільні українсько-словацькі польові заходи та навчальні поїздки з обміну досвідом для вивчення найкращих практик управління життєздатними та більш адаптованими до зміни клімату лісами, заходи з підвищення обізнаності громадськості щодо ролі лісів у боротьбі зі зміною клімату.