Завершення міжнародного проєкту “Шляхи до здорових лісів” та його результати
Добіг до кінця спільний українсько-словацький проєкт “Шляхи до здорових лісів”, який впроваджувався в рамках Програми транскордонного співробітництва ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна протягом 2019-2023 років. За цей час ми стикнулися з такими викликами, як пандемія, війна, реформа лісової галузі в Україні, та зміни підпорядкування партнерів в Словаччині. Проте, з іншого боку, ми зазнали, що таке справжнє партнерство, підтримка і порозуміння.
Нагадаємо, що метою проєкту стало посилення стійкості та адаптаційної спроможності Карпатських лісових екосистем з огляду на прояви впливів зміни клімату на особливо вразливі гірські екосистеми Українських Карпат та Високих Татр.
Цілями проєкту було визначено наступне:
1. Поліпшити доступність лісових масивів, ураженихнаслідками зміни клімату
2. Підвищити опірність та адаптованість лісових екосистем шляхом перетворення пошкоджених лісів на більш стійкі, різновікові і багатопоріднідеревостани
3. Зміцнити професійну спроможність лісівників та підвищити обізнаність населення щодо питань лісів та наслідків зміни клімату
Проблеми, які в своїй повсякденній роботі вирішують лісівники в Словаччині та Україні, здебільше схожі. Це масштабні розповсюдження шкідників та хвороб, всихання, вітровали, буреломи, що нищать наші спільні Карпатські ліси. Відтак і рішення, які застосовуються для ведення лісового господарства, можуть бути спільними, а інновації і хороші практики можуть бути поширені на транскордонний регіон.
Серед таких рішень: формування і вирощування мішаних насаджень з метою протидії вітровалам та поширенню шкідників і хвороб, цілеспрямовані доглядові заходи з метою запобіганню пошкоджень молодих насаджень, і лісовідновлення місцевими, але більш стійкими до зміни клімату породами, і покращення дорожньої інфраструктури та доступу до окремих ділянок лісу.
В рамках проєкту вдалося виконати дуже різноманітні за типом заходи, проте всі вони слугували завданню адаптації та пом'якшення зміни клімату.
Зокрема, в філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"створено першій в області сучасний лісовий розсадник з інноваційною теплицею для вирощування посадкового матеріалу основних лісотвірних порід дерев із відкритою та закритою кореневою системами, стійких та адаптованих до проявів зміни клімату. Вирощені саджанці головних лісоутворюючих порід, це: дуб звичайний (Quercus robur), дуб скельний (Quercus petraea), бук (Fagus sylvatica), модрина європейська Larixeuropaea), дугласія (Douglasfir (Pseudotsugamenziesii) тощо.
За час виконання проєкту виклики, які постали перед країною та лісівниками, спонукали змінити плани щодо розсадника, розширити його функції до повноцінного лісового селекційно-насіннєвого центру. В доповнення до заходів проєкту заплановано закупівлю лінію автоматичного посіву за власні кошти ДП «Ліси України», що дозволяє збільшити кількість вирощеного садивного матеріалу до 2 млн.шт. Через військову агресію росії збільшилася потреба у садивному матеріалі на Сході та Півдні України, тому однією із задач новоствореного селекційно-насіннєвого центру буде забезпечення колег якісним садивним матеріалом з кращими адаптивними властивостями до впливу зміни клімату.
На виконання наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 22.02.2022 №335 «Про затвердження плану заходів зі створення (розширення) лісових селекційно-насіннєвих центрів у 2022–2025 роках» лісовий розсадник включений до мережі селекційно-насіннєвих центрів України.
У філії "Вигодське лісове господарство" ДП «Ліси України» було здійснено низку заходів з покращення доступності до пошкоджених лісових масивів шляхом будівництва двох нових лісових доріг, влаштування берегоукріплювальних споруд, будівництва польдеру, протипожежної водойми, річкових перепадів та проведення переформування всихаючих ялинових насаджень в більш стійкі деревостани.
На лісових площах філії "Вигодське лісове господарство" було збудовано:
- 10,56 км нових лісових доріг,придатних для цілорічної експлуатації, з гравійним покриттям,та урахуванням ландшафту і гідрологічних аспектів гірських умов, з влаштуванням ґрунтових та дренажних систем для відводу води;
- 3-х залізобетонні мости довжиною від 1 до 9м та 2 – по 6м;
- захисне берегоукріплення з використанням габіонів загальною довжиною 84 м і висотою 2,5 м, для протидії зсувним процесам та руйнуванню берегів річки Свіча;
- водорегулювальний польдер, здатний перехоплювати та утримувати до 50 000 м3 води під час повеней; протипожежна та рекреаційна водойма середньої глибини 2м на площі 0,6 га;
- 11 дерев’яних каскадів на річках Свіча та Тисовий, для уповільнення швидкості потоку води.
Словацькі партнери проєкту здійснили реконструкцію протипожежних доріг (Міські ліси Кежмарок та Спішська Бела), забезпечили заходи з відновлення постраждалих від зміни клімату лісів, проводитимуть заходи з захисту молодих насаджень від пошкоджень та хвороб (Татранський національний парк, міські ліси Кежмарок та Спішська Бела).
В рамках проєкту відбулися також навчання для лісівників та зацікавлених сторін щодо питань впливу наслідків зміни клімату; спільні українсько-словацькі польові заходи та навчальні поїздки з обміну досвідом для вивчення найкращих практик управління життєздатними та більш адаптованими до зміни клімату лісами, заходи з підвищення обізнаності громадськості щодо ролі лісів у боротьбі зі зміною клімату.
Ми сподіваємося на подальшу співпрацю з нашими словацькими партнерами над новими проєктами та заходами, націленими на екологізацію лісового господарства, забезпечення його багатофункціональності та сталості, це особливо важливо зараз в умовах, в яких кожному з нас слід не тільки утримувати все в належному стані, але й відновлювати країну, пошкоджену війною.