"Шляхи до здорових лісів" України та Словаччини: співпраця лісівників в напрямку адаптації до зміни клімату.

6-8 жовтня 2021р. в рамках проекту "Шляхи до здорових лісів" пройшов спільний польовий захід: обмін досвідом, практиками і методами адаптації лісів до зміни клімату між лісівниками України та Словаччини.

 

Цей візит був присвячений в першу чергу налагодженню фахових зв‘язків між лісівниками Карпатського регіону зі Словаччини та України, обміну кращими практиками ведення лісового господарства та ознайомленню з досвідом колег, а також знайомству з заходами проєкту.

В рамках візиту учасники відвідали ДП "Ужгородський лісгосп", що на Закарпатті та ДП "Вигодський лісгосп" на Івано-Франківщині, які є партнерами проєкту, поряд з ГО "ФОРЗА" та зі словацького боку – міськими лісами міста Кежмарок, міськими лісами міста Спішська Бела та Державними лісами Татранського національного парку.

Під час візиту в ДП "Ужгородський лісгосп" було проведено ознайомлення з роботою лісгоспу, практиками нажлиженого до природи лісівництва, практиками природозаповідної діяльності, досвідом організації рекреаційної діяльності та співпраці з місцевими громадами, а також роботою з виховання та профорієнтації школярів в рамках роботи шкільних лісництв.

Словацькі колеги разом із працівниками державного підприємства «Ужгородське лісове господарство» оглянули буково-дубовий праліс «Тепла Ямка» на базі Кам'яницького лісництва. За словами інженера охорони праці Ужгородського лісгоспу Івана Костіва, тут росте унікальний різновид дуба, а саме «дуб скельний», насіння якого має високоякісні генетичні властивості, а сама порода – стійка до зміни клімату. Також учасники візиту ознайомилися з колекцією червонокнижних рослин, яких в Ужгородському лісгоспі налічується близько 90 різновидів.

В Івано-Франківській області лісівники відвідали ділянки з переформування насаджень задля адаптації лісів до зміни клімату (Людвиківське лісництво), атакож познайомилися з методами вирощування посадкового матеріалу (Шевченківське лісництво). В рамках візиту було проведено і урочисте відкриття новозбудованої лісової дороги в урочищі Городище Вигодської ТГ, що простягається на майже 4 км (3,892 км). Будівництво цієї дороги стало можливим саме завдяки транскордонному інфраструктурному проєкту «Шляхи до здорових лісів".

Директор Вигодського лісгоспу Ігор Лазорко зазначив, що дороги в лісі вийшли за рамки лише важливого економічного значення та набули соціального статусу: "Лісові шляхи суттєво скорочують шлях між сусідніми населеними пунктами, а іноді стають єдиною сполучною ланкою між віддаленими селами. Крім того, лісова інфраструктура відкриває жителям сіл, мандрівникам доступ до тих місць у лісі, які раніше були недоступними. Особливо це важливо у період збору ягід і грибів, – говорить керівник лісгоспу. – Проте найбільш важливі лісові автомобільні дороги для лісівників. Завдяки добрим шляхам працівники лісової охорони оперативно встигають на спалахи пожеж, які ще легко загасити, мають змогу запобігати браконьєрству, та й взагалі, дороги в лісі – це життя для лісогосподарського підприємства».

Лісівники Вигодського лісгоспу розповіли і про подальші плани роботи в рамках проекту, зокрема вдосконалення лісової інфраструктури, включаючи будівництво захисної стіни річки Свіча протяжністю 84 м, і будівництво ще 10 км лісової дороги.

Загалом досвід проведення таких транскордонних заходів демонструє їх актуальність та запит на них з боку фахівців не тільки України і Словаччини, а й інших сусідній країн, робота яких направлена та спільну мету: збереження та ефективне управління лісовими ресурсами Карпатського регіону.

Інші джерела інформації про подію:

https://www.facebook.com/zakarpatskilisivniki/posts/2947656288821764

https://uzh-lishosp.com.ua/nam-vazhlyvyj-fidbek-zakarpatski-lisy-charuyut-ta-zaryadzhayut-osoblyvoyu-energiyeyu-slovaczki-kolegy/?fbclid=IwAR1l7adrchGOPOD2NeRJdavsKxcjOGhPc3rSmqy-1HUXNsHMjTBLAYun8tg

https://www.blitz.if.ua/news/vigodskomu-lisgospi-zbuduvali-novu-lisovu-dorogu

https://kurs.if.ua/society/u-karpatah-poblyzu-vygody-zbuduvaly-novu-lisovu-dorogu/

#roadstohealthyforest #enicbc #huskroua

#шляхидоздоровихлісів #наближенедоприродилісівництво #нпл #лісіклімат

Ця інформація розміщена в рамках проєкту "ШЛЯХИ ДО ЗДОРОВИХ ЛІСІВ: посилення стійкості, життєздатності й адаптаційної спроможності лісів у прикордонних регіонах України і Словаччини", що реалізується партнерами з України та Словаччини за програмою транскордонного співробітництва ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна на 2014-2020 роки, за фінансування Європейського Союзу.

Зміст інформації не обов'язково відображає позицію ЄС. Відповідальність за зміст публікації несе ГО ФОРЗА.