Завдяки співпраці двох проектів Європейської Програми Сусідства і Партнерства учні Мукачівських шкіл взяли участь у майстер-класі з виготовлення сонячних колекторів.
4 листопада учні шкіл міста Мукачево (№1 та №16) разом зі своїми викладачами взяли участь у майстер-класі, організованому Асоціацією студентів-економістів Закарпаття у співпраці з Часлівецькою сільською радою в рамках міжнародного проекту «САНРАЙЗ – Стале використання природних ресурсів малими підприємствами».
Школярі, які взяли участь у майстер-класі, є учасниками шкільних команд з енергетичного менеджменту (ШКЕМ), створених з метою більш глибокого вивчення питань енергоефективності та енергозбереження та моніторингу енергетичного стану шкільних будівель в ході виконання проекту YES: Юні спеціалісти з енергозбереження ЗА економію енергії у школах прикордонних територій, що впроваджується ГО «ФОРЗА» разом з Агентством з енергетичного менеджменту Марамуреша (АМЕММ).
Оскільки учасники шкільних команд з енергоменеджменту - це учні 8-10 класів, зацікавлені у покращенні своїх знань з питань енергетики, то для них було особливо цікаво не лише мати теоретичні знання, але й побачити на власні очі, як можна використовувати ці знання для збереження енергетичних ресурсів планети на практиці.
Тренінг під назвою «Виготовлення сонячних колекторів. Зниження енергетичної залежності споживачів теплої води», розпочався з короткого представлення цілей та завдань проекту «САНРАЙЗ», який зробила координатор проекту Олеся Носенко. Далі учасників тренінгу було ознайомлено з принципами дії сонячних батарей та сонячних колекторів, з можливостями застосування цих пристроїв в побуті, з матеріалами, з яких їх можна виготовляти, а також з економічною складовою виготовлення сонячних колекторів. Адже неабияким фактором практичного впровадження є реалістичність запропонованих заходів. Саме для цього експерти проекту САНРАЙЗ працювали над виготовленням моделі сонячного колектора, яка б найкраще відповідала співвідношенню «ціна-якість» і була економічно вигідна для місцевих жителів Закарпаття.
Зокрема, експерт проекту Пацарнюк Ярослав Васильович розповідав про основи різних альтернативних джерел енергії, особливу увагу приділивши сонячній енергії та можливості її перетворення на теплову енергію, яка може бути використана для підігріву води як носія теплової енергії. Розповідаючи про виготовлення сонячних колекторів на усіх етапах роботи, пан Ярослав продемонстрував обладнання, що було закуплено в рамках проекту, і яке надалі може бути використане для виготовлення колекторів для соціальних установ та приватних помешкань. Під час тренінгу та обговорення учні цікавилися тим, як можна заміняти ті чи інші матеріали колектора на альтернативні, такі, які зазвичай є у господарстві, наскільки це буде ефективно та доцільно. Пан Ярослав залучав учнів до активного обговорення, приводячи короткі приклади-задачі та обговорюючи відповіді учнів. Було наголошено на тому, що розроблений сонячний колектор, площею 1,35 м2, є ефективним для нагрівання води протягом періоду з березня до жовтня, і два такі колектори можуть забезпечити бл.100 л теплої води на добу, температурою до 55 °С, що достатньо для потреб сім’ї з 4 осіб. Приблизна вартість матеріалів для виготовлення колектора складає 130 євро, а обладнання майстерні, що створена в рамках проекту на базі Часлівецького сільського клубу, можна використати безкоштовно під час проведення даної серії тренінгів.
Після невеликої перерви учасники тренінгу мали можливість прийняти участь у деяких практичних складових виготовлення сонячних колекторів: працювали на так званій «гільйотині» - приладі для нарізання жерстяних листів, що використовуються для виготовлення короба сонячного колектора, побачили роботу приладу, що згинає мідні труби, спробували розвальцювати мідну трубку для під’єднання до сантехнічної системи будівлі. Також учасники мали змогу побачити роботу унікального приладу, який вимірює кількість отриманої сонячної енергії та переводить її у відповідну кількість теплової енергії. Надалі за допомогою даного приладу заплановано проводити регулярні заміри для отримання даних щодо ефективності роботи сонячних колекторів у різні пори року та за різних рівнів опромінення.
Учасниками даного навчання були 3 учителі та 12 учнів Мукачівських шкіл №1 та № 16. На завершення вони отримали запрошення приїхати на наступне навчання, яке відбудеться приблизно через місяць, вже з власними матеріалами та виготовити сонячний колектор для своїх шкіл.