Проект YES закінчується, розумне споживання енергії продовжується

Наприкінці грудня відбулася завершальна зустріч партнерів проекту «YES: юні спеціалісти за енергозбереження в школах прикордонних територій» в румунському місті Бая-Маре. Учасники зустрічі, представники партнерських організацій проекту – Агентства з енергетичного менеджменту Марамуреш, громадської організації «ФОРЗА», партнерських шкіл №1 та 16 з Мукачева, Ангел Саліньї та Пентакостал з Бая-Маре, управління освіти Мукачівського міськвиконкому та Інспекторату освіту Марамуреша стали першими відвідувачами щойно створеного центру енергоосвіти SEED.
Центр енергоосвіти SEED влаштований в колишній резиденції Николае Чаушеску, в минулому комуністичного діяча та Президента Румунії. Будівля резиденції отримала друге життя, відчинивши двері дітям та молоді, які цікавляться сучасними джерелами альтернативної енергії, можливостями зберігати енергію та заощаджувати кошти. Будівля сама по собі слугує в якості демонстраційного об’єкта. Вона обладнана сонячними батареями, сонячним колектором для нагріву води, геотермальним тепловим насосом та вітряком. Всі ці системи під’єднані до комп’ютерної програми, за допомогою якої з смартфону можна слідкувати та регулювати роботу усіх систем в залежності від погодних умов та потреб користувачів будівлі.
На завершальному семінарі менеджер проекту Адіна Думітру та координатор проекту Леся Лойко розповіли про результати та досягнення проекту YES в Закарпатті та Марамуреші та підвели підсумки роботи. Молодь з шкільних команд з енергоменеджменту мала можливість попрацювати з чудовим інструментами та демонстраційними моделями альтернативних джерел енергії. До прикладу, з настільною лампою в якості сонця та міні-сонячними батареями, які виробляють енергію. В залежності від зміни кута нахилу настільної лампи тобто сходу або заходу «міні-сонця», прослідковується залежність в кількості виробленої енергії. Інший приклад, міні-вітряк на який спрямований звичайний вентилятор – вітер в мініатюрі, під’єднаний до вимірювального пристрою, демонструє енергію, вироблену під дією вітру. Не тільки хлопців, але й дівчат зацікавила модель автомобіля з водневим двигуном, який в якості альтернативного палива використовує водень.
Цікавою частиною програми були звітні виступи команд з енергоменеджменту з України та Румунії, які представили свої знання та навички, отримані в ході проекту. Оскільки зустріч відбувалася напередодні католицького Різдва та Нового року, учні зробили й замальовки з різдвяних традицій свого краю. Українці розповіли про традиційні страви та оздоблення Різдвяного столу, показали сценку та заколядували своїм румунським друзям. Румунська команда разом з дорослими також заспівали декілька гарних традиційних колядок та різдвяних пісень румунською мовою.
Українська делегація вдячна румунським партнерам за теплий прийом і цікавий час в Бая-Маре та за можливість ще раз переконатися, що невеликі зміни в нашій поведінці можуть призвести до вагомої економії енергії і значного скорочення шкідливих викидів в атмосферу.
Партнери погодились, що продовжуватимуть працювати в напрямку підвищення обізнаності і сталості використання енергії школярами, молоддю та дорослими у власних країнах та шукатимуть шляхів продовження транскордонної співпраці.

Фотозвіт за посиланням:
https://picasaweb.google.com/113805013373103711164/FinalEventYes?authuser=0&authkey=Gv1sRgCN62zZDus5zchAE&feat=directlink

Довідково: Проект «YES: юні спеціалісти за енергозбереження в школах прикордонних територій виконується з жовтня 2013 року до грудня 2015 року в рамках програми Транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП на 2007-2013 рр., за пріоритетом за пріоритетом 4: Підтримка співробітництва «люди – людям», захід 4.2. Маломасштабне співробітництво «люди–людям».