22-23 серпня цього року відбувся практичний семінар-тренінг з сучасних методів планування, проєктування і будівництва лісових доріг в умовах Українських Карпат.
Тренінг зібрав загалом 29 учасників, які представляли філії ДП "Ліси України" з Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей, Карпатський та Подільського офіси ДП "Ліси України", Західне та Південно-західне міжрегіональні управління лісового та мисливського господарства, державну лісовпорядну організацію, компанію з будівництва доріг, громадську організацію в сфері геодезії та компанію, яка надає геодезичні послуги та послуги лазерного просторового сканування.
Організаторами тренінгу були: наша організація – ГО "ФОРЗА", філія «Вигодське лісове господарство» ДП «Ліси України» та тренери Володимир Коржов та Михайло Старчевський.
Захід відбувся відповідно до запиту на навчання з теми будівництва лісових доріг, отриманого в ході опитування фахівців про затребувані теми навчань.
Тренінг був частиною проєкту «Найкращі управлінські практики Лісової служби США щодо якості води – Україні», що впроваджується завдяки фінансовій підтримці Лісової служби США.
Перший, теоретичний день тренінгу, охопив такі теми: тенденції законодавчого забезпечення якості води в процесі лісогосподарської діяльності; нормативні вимоги до параметрів лісових доріг; національний стандарт для проектування лісових доріг; особливості планування мережі лісових доріг та прокладання їх трас на гірських схилах; екологічні аспекти будівництва лісових доріг; досвід та практики проєктування та будівництва лісових доріг на засадах природозбереження, отримані від Лісової служби США та Австрійської Республіки.
Другий день тренінгу, частково теоретичний, частково польовий, почався з онлайн презентації роботи сертифікованого проєктанта лісових доріг, яку зробив Богдан Сеневич, зокрема щодо створення проектно-кошторисної документації на будівництво лісових доріг та етапів її узгодження. Другою частиною ранкового блоку стала презентація Степана Джурила, інженера-геодезиста, який познайомив нас з інноваційними інструментами позиціонування трас лісових доріг на основі лазерного наземного та дистанційного сканування, та з застосуванням ГІС-технологій.
Далі, вже на землях Людвиківського лісництва пан директор філії Ігор Лазорко разом з Володимиром Коржовим розповіли про особливості створення мережі лісових доріг на гірських схилах із мінімальним впливом на гідрологічний режим водозборів, якість поверхневих вод та створенням умов для проведення ефективної лісогосподарської діяльності. Дорога, на прикладі якої велася бесіда про екологічні та водозбірні аспекти планування та будівництва, була здана в експлуатацію наприкінці 2021 року, і важливо також те, що ця дорога, протяжністю 3,9 км, за своєю суттю і призначенням є багатофункціональною, зокрема слугує місцевому населенню і туристам завдяки своїй зручності і облаштованим оглядовим майданчикам.
Згодом пан Коржов та пан Джурило розповіли і показали, як планувати трасу лісової дороги на крутосхилах та влаштувати окремі її елементи, а пан Джурило ознайомив з роботою приладів для наземного сканування лісових угідь.
Після цього група переїхала до лісових масивів Свічівського лісництва, де подивилися на процес будівництва лісової дороги та протипожежної водойми, яке ще триває і має бути завершене до кінця цього року. Ці інфраструктурні об’єкти призначені для забезпечення доступу до лісових масивів, де запроваджуватимуться підходи наближеного до природи лісівництва, як клімато-стійкого способу ведення лісового господарства та зниження негативного впливу кліматичних змін й попередження і зменшення руйнівної дії паводків. Проєкт дорожньої інфраструктури передбачає будівництво дороги протяжністю 6,7 км, трьох залізобетонних мостів, влаштування 86 метрів берегоукріплення габіонами. Багатоцільова (протипожежна та протипаводкова) водойма площею 0,56 га слугуватиме джерелом води для потреб пожежогасіння і разом з сухим польдером – для перехоплення надмірної води під час паводків.
Ми віримо, що знання, інформація та враження, отримані під час цього тренінгу принесуть свої хороші результати.
Дякуємо Збройним Силам України за захист і можливість працювати.
Презентації та матеріалищо згадувалися під час тренінгу на посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1sNuPDYWTHsymokYLT6vOp8IxRVfRQdsD?usp=sharing
Онлайн презентація Богдана Сеневича транслювалася в Фб групі "Ліс і клімат", де можна буде переглянути запис: https://www.facebook.com/groups/1305146519839739/posts/1967114313642953
Фотографії за посиланням: https://photos.app.goo.gl/99norDYsBqLJX5zi8
БОНУС: Презентації та матеріали вебінарів можна знайти,переглянувши цю статтю: https://forza.org.ua/uk/usfs-water-quality-bmps-ukraineukr/pidsumky-treningu-naykrashchi-upravlinski-praktyky-povyazani-z
БОНУС: Вебінар про базові поняття щодо гендерної рівності можна переглянути тут: https://youtu.be/mBaDr7-g-B4, а кого цікавить більше, посилання на інші вебінари тут: https://forza.org.ua/uk/lisy-v-zhinochyh-rukah/marafon-gendernoyi-rivnosti-yak-ce