16-18 травня 2017 р. для цільової групи українських учасників, які працюють у ланцюгу «Біоенергія з деревної біомаси», відбулась поїздка у Південно-Західну Швецію. Поїздка організована
Енергетичною Агенцією Південно-Східної Швеції Energikontor Sydost AB спільно з українським партнером ГО ФОРЗА в рамках спільного проекту Secvalchain, фінансованого Шведським Інститутом SI.
Учасники української делегації - власники та керівники підприємств, що працюють у сфері лісозаготівлі, переробки деревини, виробництва біоенергії, зміцнення позицій і прискореного розвитку біоенергетики:
- Біоенергетична Асоціація України
- Український пелетний союз
- ТОВ Біотес
- ТОВ WPES
- ТОВ ВГСМ
- ГО ФОРЗА
В проекті Secvalchain розглядється питання забезпечення більш і стійких поставок біоенергії на місцевому ринку, а саме в Карпатському регіоні України та оптимізація поставок у Південно-Східній Швеції.
Для ознайомленням з організацією ланцюга поставок біомаси та виробництва й споживання енергії з неї і налагодження знайомств і був спланований візит із відвідуванням таким підприємств:
1. Підприємство «Rottne», яке спеціалізується на виробництві спеціальной техники для лісозаготівлі, а саме форвардерів та харвестерів.
2. Енергетична Агенція Південно-Східної Швеції.
3. Лісозаготівля за участю представників муніципалітету Sveaskog та Uppvidinge.
4. Теплоцентраль в Інгельштаті, якою керує компанія VEAB.
5. ТЕС Sandviksverket VEAB.
6. Деревопереробне підприємство JGA.
7. Енергокомпанія Tingsriyd Energy.
8. ТЕС Ronneby Miljo.
9. ТЕС Tecnik.
Наводимо враження про досвід Швеції безпосередньо від учасників поїздки.
Володимир Мартинів, ТОВ ВГСМ:
Вражає відкритість представників шведських підприємств, які надавали нам можливість максимально глибоко ознайомитись з їх виробництвом, технологічними процесами та й навіть з ринками, не обмежуючи нас в можливості фотографування, та відкрито відповідали на майже всі питання.
В Швеції переважна більшість лісів знаходиться в приватній власності. Власники самостійно ведуть господарювання в своїх лісах. Лісівничі правила написані рамково, передбачені основні принципи господарювання в лісах, основна вимога яких є підтримання лісистості. Контроль за використанням лісів веде держана лісова агенція, яка в більшості випадків виступає як консультант.
Ми побували на лісосіці з заготовки енергетичного дерев’яного палива. Тут ми мали можливість побачити в роботі дві лісові машини, які виконували весь комплекс лісосічних робіт. За нашими правилами така рубка відповідає прорідженню деревостану. Застосування таких машин в цій лісосіці є можливим (а може і економічно оправданим) тому, що в Швеції дуже висока вартість робочої сили і хороші ціни на енергетичне паливо. Також такі рубки там дозволяються правилами, рельєф рівнинний і має добру несучість ґрунтів. На жаль, в умовах Карпат використання валочно-пакетувальної машини в більшості випадків є неможливим як через гірський рельєф, так і через наявність великої кількості крупних дерев, з якими така машина не справиться. Але застосування транспортної машини для доставки деревини з лісосік до доріг (замість трелювання по землі) було б дуже доцільним.
Микола Коломийченко, Український Пелетний Союз:
1. Більшість енергетичних підприємств в Швеції належать комунам/місцевим громадам.
2. Енергетичні підприємства є високотехнологічними, орієнтованими на відновлювану енергетику, енергоефективними, екологічно-безпечними та які в першу чергу задовольняють потреби місцевих громад та промисловості.
3. Тарифи на теплову та електричну енергію є результатом консенсусу між генеруючими компаніями та всіма верствами споживачів.
4. Технічна, нормативна та тарифна регуляція зведені до мінімуму та також є результатом консенсусу зацікавлених осіб.
5. Проекти з енергоефективності та відновлюваних джерел енергії ) біоенергетика) мають термін окупності 3-4 роки, що безумовно є позитивним індикатором для інвестицій.
6. Європейський Союз надає допомогу для реалізації проектів з відновлюваної енергетики в Швеції.
7. ТЕС та ТЕЦ на біомасі використовує тільки місцеве паливо, яке є відходами від лісогосподраювання та деревообробки.
9. Закупівля палива для ТЕС та ТЕЦ на біомасі здійснюється за прямими довгостроковими контрактами.
10. Одиницею поставки твердого біопалива на ТЕС та ТЕЦ є енергетичні одиниці ( MJ).
11. При прийомці кожної партії біопалива проводиться лабораторне дослідження за фізичними параметрами, а саме вологість, зольність, калорійність.
12. Технології генерації електроенергії на ТЕС та ТЕЦ на біомасі застосовуються парові турбіни та ОRC.
13. Оптимальним за продуктивністю, ціною та обслуговуванням є ORC.
14. Кількість персоналу зведена до мінімуму, виробничі процеси автоматизовані та мають дистанційну диспетчеризацію.
15. На комунальних енергетичних підприємствах основна діяльність поєднана з керуванням оптjволоконними мережами,що оптимізує економічну та технічну доцільність проектів.
16. Теплову енергію ТЕС та ТЕЦ на біомасі надають до мереж, які вони мають у власності. Споживачами є населення, промисловість та соціальні об’єкти. Теплопостачання навіть в невеличких населених пунктах є централізованим.
17. Підключення до теплопостачальних мереж є платним та складає близько 4800-5500 євро.
18. Абонентська плата за приєднання до теплових мереж складає орієнтовно 120 євро/рік.
19. Більшість електростанції окрім тепла та електроенергії виробляє холод.
20. Основні види палива - деревна тріска, тирса та пелети.
21. Резервне обладнання на електростанціях працює на мазуті.
27. При проведенні лісозаготівлі з ділянок забирається 90% від загального об’єму заготовленої деревини. Це дозволяє забезпечувати потреби біоенергетики Швеції в повному обсязі.
28. Практично всі лісоматеріали сертифіковані та їх походження підтверджено.
29. Деревопереробні підприємства використовують відходи виробництва, а саме тріску, тирсу, кору для технологічних потреб ( сушка та опалення власних приміщень), а також постачають теплову енергії до місцевих населених пунктів. Це свідчить про розвинену соціально-корпоративну відповідальність промисловості та бізнесу.
Віктор Селехман, ТОВ Біотес
Як показала ця зустріч у Швеції дбайливо ставляться до лісів (хоча 50% лісів знаходяться у приватній власності), їх відродженню, що забезпечує здорову екологічну ситуацію в країні. Їхнє прагнення поступово позбутися екологічно забруднюючих виробництв електричної, теплової енергії з використанням традиційної сировини (вугілля, мазут, атомна енергія) та перехід на альтернативні джерела енергії (біомаса, сонячна, вітрова) може викликати тільки захоплення!
Щиро дякуємо організаторам за насичену програму і чудову організацію. Візит представників Energikontor Sydost AB та шведських експертів, які працюють у ланцюжку виробництва енергії з деревини, в Україну, планується у вересні 2017 року.