На сьогодні ефективне управління водними ресурсами є однією з ключових складових сталого сільського та лісового господарства та адаптації їх до зміни клімату. Воно зосереджене на запобіганні зневоднення угідь. У лісових угіддях лісові дороги є основним чинником інтенсивного поверхневого стоку. Уповільнити або зменшити швидкий стік води з лісу можливо за допомогою дренажних споруд, влаштованих на об’єктах лісових доріг.
Вчені з Університету Менделя в Брно та Чеського сільськогосподарського університету в Празі досліджували ці питання у своєму дослідницькому проєкті "Технічні рекомендації щодо управління водними ресурсами в межах лісової дорожньої мережі". Перші попередні результати вони опублікували в статті "Дренажні споруди на лісовій дорожній мережі та їхня функціональність", опублікованій в журналі "Звіти з лісових досліджень 2/2023".
Роль дренажних споруд
Будівництво дренажних споруд має на меті зменшити поверхневий стік, зосереджений переважно у кюветах лісових доріг, та забезпечити інфільтрацію води в ґрунт і гірські породи. Однак наразі невідомо, наскільки ефективними є такі фільтраційні споруди та чи економічно доцільно та ефективно проєктувати їх у великих масштабах по всій країні.
Будівництво лісових доріг може відігравати значну роль у зміні гідрологічної ролі водозбору та прискоренні ерозійних процесів. Попри невеликі площі під лісовими дорогами, вони мають великий вплив на обсяги стоку дощової води.
Високий рівень ущільнення лісових доріг призводить до їх низької здатності затримати воду та низької інфільтраційної/дренажної здатності. Тому під час сильних дощів поверхневий стік з лісових доріг перевищує швидкість інфільтрації дощової води.
Дренажні споруди призначені для уловлювання та інфільтрації поверхневого стоку в прилегле ґрунтове середовище та переведення такого стоку в внутрішньоґрунтовий. Вони також можуть виконувати протипаводкову функцію — зменшувати максимальні миттєві об'єми паводкової хвилі. Найчастіше йдеться про неглибокі водоймища, заповнені фільтруючим матеріалом (каміння, щебінь/гравій), зазвичай обваловані геотекстилем, щоб запобігти проникненню дрібних частинок ґрунту і закорковування фільтруючого матеріалу.
До дренажних споруд, що широко використовуються сьогодні в міському середовищі відносяться фільтраційні системи, відстійники, рослинні вали з біофільтрацією, піщані фільтри, басейни, смуги з рослинності чи резервуари для дощової води.
У зв'язку зі змінами клімату та проблемами посухи в різних частинах світу, випробування дренажних систем та інших споруд для управління дощовою водою викликають велику зацікавленість. З початку ХХІ ст. на перший план вийшли споруди для утримання води поза міським середовищем.
Використання дренажних систем – це творчий підхід до відновлення природного колообігу води в управлінні водними ресурсами.