УЧНІ ТА ВЧИТЕЛІ З ЗАКАРПАТТЯ І МАРАМУРЕША СТВОРЮВАЛИ КОЛЕКТИВНИЙ АРТ-ОБ'ЄКТ «ЕНЕРГОЕФЕКТИВНА КРАЇНА»

Питанням обміну інформацією і знаннями  з енергоефективності, енергозбереження, розумного споживання енергії та альтернативних джерел енергії був присвячений візит румунських учнів та вчителів до України в рамках обміну досвідом між шкільними командами енергоменеджменту (ШКЕМ), що нещодавно відбувся в рамках проекту «YES: юні спеціалісти з енергозбереження ЗА економію енергії у школах прикордонних територій».  Проект присвячений підвищенню знань і навичок з питань енергоефективності та енергозбереження серед учителів та учнів шкіл, а також сприянню зміни поведінки молоді щодо ощадливого використання енергоресурсів.

Вперше українські й румунські вчителі та учні зустрілися  в такому форматі 10-12 грудня 2014 року у м.Бая-Маре (Румунія) для обміну досвідом між ШКЕМ. Наразі відбулася друга зустріч в Україні, вона зібрала близько 40 учасників, серед яких були вчителі та учні коледжу «Анґел Саліні», школи Пентекостал з міста Бая-Маре, Мукачівських загальноосвітніх шкіл №1 та № 16, а також навіть керівник та інспектори Інспекторату освіти повіту Бая-Маре.
Програма була насиченою, включала знайомство з двома школами-партнерами та результатами їхньої роботи, інтерактивні заняття з енергоефективності, які наштовхували учасників на пошук рішень щодо економії енергії та коштів.
Під час першого дня візиту  румунські учні та вчителі ознайомилися з партнерськими школами № 1 та № 16  у місті Мукачево. Тайглер Вероніка, учениця ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 імені О. С. Пушкіна, представила власну наукову роботу щодо технології підвищення енергоефективності у школах Закарпатської області, яка викликала жваве обговорення та зацікавлення з боку усіх учасників, оскільки напряму стосується теми проекту. Цікавою стала екскурсія школою, яку провів директор Микола Морека, під час якої румунські колеги мали можливість побачити ряд спеціалізованих кабінетів школи, а також обговорити особливості організації навчального процесу та практичного впровадження принципів енергоефективності у школі.

Зустріч в Мукачівській спеціалізованої ЗОШ І-ІІІ ст. № 16 розпочалася з привітання директора школи Василя Ілова та презентації на англійській мові на тему «Що ви знаєте про Україну?». Хоча румунська молодь та дорослі приємно вразили присутніх своїми знаннями про нашу країну, учні підібрали цікаві та незнайомі факти про Україну, про які і розповіли своїм одноліткам. Гості були вражені продуманістю та ґрунтовною підготовкою проекту з заходів енергозбереження у рідній школі, розроблену та представлену шкільною командою з енергоменеджменту під керівництвом вчителя фізики Ігоря Алмашія
У вільній час гості мали змогу не тільки побачити показові виступи юних рятувальників «Школи безпеки», яка є гордістю школи, але й особисто взяти участь у змаганнях юних рятувальників, а також пограти у футбол та волейбол у змішаних українсько-румунських командах, що неабияк сприяло зміцненню відносин між учнями.

Наступного дня старшокласники України та Румунії брали участь в інтерактивних сесіях з розумного споживання енергії. Так, за допомогою керівника міжшкільного факультативу з фізики та енергетики Васіле Поп (Румунія) школярі провели практичні експерименти з теплоізоляції та вимірювання споживання тепла з метою унаочнення втрат тепла в разі відсутності ізоляції, на конкретному прикладі нагрівання води для філіжанки кави в дорожніх умовах. Роботу з учнями продовжила досвідчений тренер Катерина Мірошниченко, виконавчий директор НГО "Еремурус" (м.Київ), у вправах з якою діти довідались про альтернативні джерела енергії як складову дій з пом’якшення зміни клімату та складову сталого розвитку. В інтерактивних вправах на тему енергоефективності, енергозбереження та альтернативних джерел енергії учні не лише отримали нові знання, але й брали активну участь в обговоренні та пропонувати свої альтернативні варіанти енергоефективних рішень. Окрім власне практичних групових і командних занять, діти також ознайомилися з передовими тенденціями та останніми досягненнями у галузі енергозбереження, як то: електрокари “Тесла” чи останні енергетичні стартапи. Подивилися і ряд цікавих мультфільмів з серії Эко Невидаль. Наприкінці тренінгу спільними зусиллями  було створено арт - об’єкт «Енергоефективна країна», що являє собою мапу України, на якій продемонстровано можливості використання альтернативних джерел енергії у різних регіонах країни – гідро-, термо-, вітро- та сонячних джерел енергії. Під час підведення підсумків усі учасники отримали сертифікати та невеличкі подарунки від ГО ФОРЗА та румунського партнера  АМЕММ на згадку про дні, проведені на Закарпатті.

На завершення, під час третього дня візиту, господарі та гості  відвідали замок «Паланок» у м.Мукачево та  ознайомилися з історією, традиціями та культурою Закарпаття.

Леся Лойко, керівник громадської організації ФОРЗА, українського партнера проекту, зазначила, що мета, яку поставили перед собою організатори візиту - подальше зміцнення співпраці між школами прикордонних територій з питань навчання енергоефективності - досягнута, а отримані старшокласниками нові знання щодо основ розумного споживання енергії мають  стати поштовхом для подальшого просування ідей збереження енергії та коштів як  в Румунії, так і Україні. Більше того, під час візиту відбулася зустріч генерального інспектора освіти повіту Бая-Маре пані Анни Марії Лукреції Молдован із в.о. начальника управління освіти м.Мукачева пані Терезією Василівною Тіба. Під час зустрічі обговорювались  можливості та шляхи взаємодії між двома інституціями, зокрема, досягнуто попередньої згоди щодо підготовки меморандуму про співпрацю та взаємодію між управліннями освіти цих двох прикордонних регіонів.

Адіна Думітру, директор Агентства з енергетичного менеджменту Марамуреша (АМЕММ) з Румунії, головного партнера проекту, наголосила, що освіта має найбільший вплив на формування світогляду людини, а набуття знань в сфері енергоефективності є тим самим фундаментальним та довгостроковим сталим способом виховання в молодого покоління поваги та ощадливого ставлення до ресурсів своєї планети. Саме тому заходи з візиту обміну в рамках даного проекту є чудовою можливістю для учнів шкіл прикордонних територій попрацювати в команді та дізнатися більше про шляхи збереження енергетичних ресурсів, обмінятися ідеями, порівняти здобутий досвід та підготувати спільні майбутні заходи.

Пам’ятаймо: разом ми можемо знайти шляхи вирішення проблеми збереження енергетичних ресурсів нашої планети!