Нещодавно відбувся навчальний візит вчителів та учнів шкіл міста Мукачево (№1 та №16) до їх колег у місті Бая-Маре, націлений на обмін досвідом та знаннями з питань енергетичного менеджменту та енергоефективності. Він став можливим завдяки проекту YES: Юні спеціалісти з енергозбереження ЗА економію енергії у школах прикордонних територій, що впроваджується ГО «ФОРЗА» разом з Агентством з енергетичного менеджменту Марамуреша (АМЕММ) в рамках Європейської Програми Сусідства і Партнерства.
В ході цього проекту у двох школах з України (м. Мукачево) та двох з Румунії (м.Бая-Маре) впроваджується низка заходів, серед яких: професійний енергоаудит, націлений на виявлення слабких «енергетичних» місць шкіл та визначення можливостей підвищення їх енергоефективності; придбання вимірювального обладнання для двох шкільних команд з енергоменеджменту та енергозберігаючого обладнання для шкіл в рамках маломасштабних заходів з енергозбереження; проведення спеціальних навчань для шкільних команд з енергоменеджменту під керівництвом вчителів пілотних шкіл, візити з обміну досвідом та навчальні заняття для учнів шкіл.
До складу українських шкільних команд з енергоменеджменту входять учні 8-10 класів, зацікавлені у покращенні своїх знань з питань енергетики та готові здійснювати у власних школах енергоменеджмент, тобто управління споживанням енергії для вироблення навичок ощадливого та вдумливого її використання як серед учнів, так і серед вчителів.
Учасниками першого (з двох запланованих) візиту з обміну досвідом стали 8 учителів та 9 учнів Мукачівських шкіл №1 та № 16 та 5 вчителів і 12 учнів коледжу «Анґел Саліні» та школи Пентекостал м. Бая-Маре. Програма візиту передбачала відвідування румунських шкіл, екскурсію до музею мінералів у м. Бая-Маре та тренінг з питань енергоаудиту та енергоефективності з практичними вправами і експериментами. Тренінг проводили викладач предмету «альтернативні джерела енергії» технічного університету Клуж-Напока Лівіу Неамт та керівник міжшкільного факультативу з фізики та енергетики Васіле Поп. Пан Васіле протягом цілого дня проводив експерименти з теплоізоляції, вимірювання споживання тепла, інтерактивні обговорення з учасниками змішаних українсько-румунських груп учнів та їх викладачами. Найголовніше і найцікавіше, що отримали учні міжнародної команди з енергоменеджменту – це спілкування і обмін знаннями, які, сподіваємося, будуть закріплені під час візиту румунських вчителів і школярів в Україну, що запланований в рамках проекту навесні 2015 року.