Як ми проектували велошляхи в Словаччині

У перший тиждень жовтня у словацькому містечку Ліпани, що в Прешовському краї, пройшов тренінг з планування та маркування велосипедних шляхів. Тренінг є частиною малого транскордонного проекту «Велосипеди без кордонів», що реалізується у пріоритеті Транскордонного співробітництва Норвезького фінансового механізму за спів-фінансування Королівства Норвегії та Уряду Словацької Республіки, а також партнерів проекту.
Тренінг зібрав більше 20 велоактивістів з України і Словаччини, зокрема з Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької області та Києва, Прешовського та Кошицького країв. Ліпани стали місцем проведенння тренінгу з двох причин: через містечко та сусідні села проходить європейський велосипедний маршрут ЄвроВело11 і в Ліпанах знаходиться один з партнерів проекту – об‘єднання сіл Верхньої Ториси.
Головною темою тренінгу стали питання, пов‘язані з тим, як планувати і документувати планування велошляхів, де саме їх маркувати, як це правильно робити, які є стандарти маркування велошляхів, а це і національні стандарти і внутрішній стандарт ЄвроВело, які інструменти і матеріали потрібні маркувальнику, у тому числі матеріали і стандарти виготовлення вказівників та інше. Теоретична частина тренінгу складалася з представлення і обговорення питань державних технічних норм (стандартів) маркування, що діють на території Словаччини а також норми (формальні або неформальні) маркування у країнах Європи, класифікація та реєстр велошляхів. Обговорили також, які є інструменти і підходи до оформлення (документування) велошляхів, як зручніше це робити, які існують формуляри для опису пунктів веломаршрута, з ким потрібно погоджувати маршрут і так далі. Згодом відбулася практична робота в рамках навчання, яка полягала у тому, що учасники, маючи задану інформацію про початок і кінець реального відтинка маршрута ЄвроВело11 мали визначити, які саме вказівники та позначки і де саме потрібно ставити, зробити фотофіксацію, фіксацію географічних координат, внести інформацію в формуляр для подальшого її уточнення з точки зору власності та правових вимог до маркування велошляху. В ході цього завдання і тренери і учасники дискутували на кожній окремій ділянці маршруту, пропонували різні варіанти вирішення ситуації і шукали кращого рішення. Далі отримані в ході польової роботи дані перевірялися в кадастровій карті власності і, після обговорення і остаточного рішення, наносилися на мапу шляху.
В останній день тренінга учасники мали змогу спробувати різні інструменти, які використовує в своїй роботі маркувальних, засоби захисту і безпеки, зробити шаблони для марок, спробувати зачистити кору дерев різних порід і нанести на неї марку велошляху.
Велика подяка головним тренерам: Вєрі Штупаковій та Томашу Пальо з асоціації велосипедистів Прешова «Костітряс», які щиро поділилися своїм більш, як 15-річним досвідом планування і маркування велошляхів. Вдяка українським і словацьким учасникам за обмін думками, активну участь і позитивний настрій.
Довідково про навчальні заходи в рамках проекту: всього для українських учасників в рамках «Велосипедів без кордонів» було проведено два тренінги: перший, що відбувся 17-18 серпня цього року був призначений для районних архітекторів та проектувальників (день 1) і для велоактивістів (день 1-2). Теми, що висвітлювалися протягом даного тренінгу включали: Відносини власності при плануванні веломаршрутів; Планування велосипедної інфраструктури; Допоміжна велоінфраструктура: тенденції та інновації з досвіду Словаччини та країн Європи; Місце велосипедистів у транспортному просторі (день 1), а також теоретична і польова частина зі створення сінґл-треків у лісових масивах (день 2).
 
Фотозвіт про тренінг від ГО «ФОРЗА» за посиланням: https://get.google.com/albumarchive/113805013373103711164/album/AF1QipPaYnIHy5XdvBcHQLtQG4tqjX9OZBynOaTX8-Au?source=pwa&authKey=CJ_-qp-2kpS0ag
Фотографії семінару від Олександра Бурсанова («Карпатські Стежки») тут: https://goo.gl/photos/wdLTVu45EPaQ2Xmh9
Фотозвіт з тренінгу, що відбувся 17-18 серпня, за цим посиланням: https://get.google.com/albumarchive/113805013373103711164/album/AF1QipPv99NUtiyGVsrn88c8L6ubsDF6Czi-N_Ln4nrg?source=pwa&authKey=CNKY6KXWhePY9AE
 
Довідково: Проект «Велосипеди без кордонів» виконується за фінансової підтримки Королівства Норвегії та Уряду Словацької Республіки в рамках фінансової програми технічної допомоги Норвезьких грантів, пріоритету транскордонне співробітництво Словаччини. У реалізації проекту задіяні 7 організацій з України та Словаччини, головним партнером проекту є Кошицький самоврядний край, партнерами з фінансовою участю є ГО ФОРЗА «Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону» (Україна), Об‘єднання сіл Верхньої Ториси, Місто Велкі Шаріш, Північний схід Словаччини (Словаччина), партнерами з не фінансовою участю є Асоціація велосипедистів Києва (Україна) та Регіональне об‘єднання сіл Горнад (Словаччина).