ЕКОЛОГІЧНА ОЦІНКА БАСЕЙНУ ТИСИ

Кілька днів тому експерт ГО ФОРЗА взяв участь у фаховій дискусії  на тему «Екологічна оцінка басейну Верхньої Тиси з метою розбудови мережі моніторингу та розробки Плану дій щодо захисту природних цінностей» /"Ecological Assessment of Upper-Tisa River Basin to Develop the Monitoring Network and to Create an Action Plan to Protect Natural Values", яка відбулася в м. Ніредьгаза (Угорщина) в рамках завершальної конференції проєкту ETIMA.

Учасників конференції, а серед них були й представники органів державного управління з питань водних ресурсів, природоохоронної діяльності та захисту навколишнього середовища прикордонних регіонів України, Румунії та Угорщини, експертів та представників громадськості об’єднало бажання зрозуміти, в якому екологічному стані знаходиться річка Тиса та яку якість води вона може забезпечити мешканцям прикордонних територій.

Збереження спільних природних цінностей та покращення якості води й екологічного стану транскордонної річки Тиса та її приток, підвищення природоохоронної свідомості мешканців цільової території, сприяння розробленню спільної стратегії, заснованої на узгодженій транскордонній природоохоронній політиці та зміцнення добросусідських відносин між Угорщиною, Румунією та Україною – це ті питання, про які йшлося на конференції.

Результати зазначеного проєкту привернули нашу увагу, оскільки основні заходи проєкту містили оцінку й аналіз якості води, поширення та чисельності видів водних безхребетних і риб, зокрема й інвазійних,  джерел забруднень й екологічного стану Тиси та її приток.

Ці теми, які, безумовно тісно пов’язані з питаннями лісогосподарювання в Карпатському регіону, турбують не тільки нас, а й багатьох мешканців регіону,  вже більше як 10 років.  

Серед практичних кроків, які ми робимо в просуванні водозбірних принципів управління природними ресурсами в Карпатах, є й запровадження в практику лісівників Методичних рекомендацій з оцінки впливу планованої лісогосподарської діяльності на водозбори лісів Українських Карпат. 

Оцінка якості води й водної біоти, в т.ч. інвазійних видів – це тільки кілька з  12  важливих індикаторів, за якими пропонується оцінювати «здоров’я» або іншими словами стан водозборів та ефективність виконання ними важливих для людини та суспільства функцій. Інші 10 індикаторів, які мають надзвичайно важливе значення: кількість води, водний біотоп, навколоводна рослинність, лісові ґрунти, лісові дороги, проїзди та трелювальні волоки, пожежний режим, лісовий покрив, рослинність сіножатей та пасовищ, наземні інвазійні види, санітарний стан лісів тощо.   

З  Методичними рекомендаціями з оцінки впливу планованої лісогосподарської діяльності на водозбори лісів Українських Карпат можна ознайомитись за посиланням:

https://forza.org.ua/sites/default/files/rekomendaciyi_vodozbori_public_discussion_1.07.2021.pdf

Зараз вони знаходяться на розгляді у Міндовкілля України та Держлісагентства і сподіваємося незабаром будуть схвалені та рекомендовані до застосування   лісівникам-практикам.

Ми переконані, що Методичні рекомендації – це крок  для гармонізації з європейськими стандартами нормативно-методичного забезпечення    моніторингу лісів, підготовки екологічної інформації про стан лісів, прогнозування змін у лісах і розроблення обґрунтованих рекомендацій та прийняття ефективних рішень щодо запобігання негативним змінам стану лісів.  

І наостанок, обмін інформацією та напрацюваннями між партнерами проєкту та учасниками конференції сприятимуть подальшому опрацюванню скоординованого Плану управління природними, зокрема лісовими й водними ресурсами басейну річки Дунай, гармонізації українського законодавства з європейськими стандартами щодо збереження природних ресурсів Українських Карпат, що мають важливе значення для європейської спільноти й зокрема України. 

 

__________________

Інформація розміщена  в рамках проєкту «Найкращі управлінські практики Лісової служби США щодо збереження гідрологічних функцій лісів – Україні», який виконується за співпраці та фінансової підтримки Лісової служби США.