Українські міста: для транспорту чи для людей?

11-12 листопада цього року у Вінниці пройшов круглий стіл «Планування сталої міської мобільності у містах України: партнерство влади та громади», організований для представників міських влад та громадськості з метою започаткування нових підходів до стратегічного планування розвитку збалансованої рухомості в містах та посилення співпраці між владою та громадськістю навколо питань транспорту та рухомості та врахування потреб мешканців міст і вимог сьогодення.
 
Круглий стіл з питань сталої мобільності в містах зібрав 50 учасників з 20 міст України – переважно обласних центрів з усіх напрямків України, серед яких були і громадські активісти і науковці, проектанти та експерти з моделювання транспортних потоків, і представники керівництва міст, департаментів транспорту та зв’язку, житлово-комунального господарства, архітектури тощо. Програма круглого столу включала теоретичний день, під час якого були представлені Настанови Європейського Союзу з розроблення і впровадження Планів сталої міської мобільності, обговорені основні поняття сталої міської мобільності, або, як українські лінгвісти пропонують назвати дану сферу діяльності – збалансованої міської рухомості, окремі складові планування міського транспорту і рухомості, приклади українських міст в напрямку планування або створення окремих елементів міської рухомості, сприятливих для людей, екології та економіки міста.

Учасників семінару привітав в.о. Вінницького міського голови Сергій Моргунов, який відзначив важливість заходу для міст усієї України, яких об’єднують проблема застарілого підходу у плануванні мобільності, низький рівень технічного стану транспортних засобів громадського призначення і розвитку вело-інфраструктури. На думку пана Моргунова, міста  вже зараз повинні визначатися з пріоритетом розвитку мобільності, що і зробила Вінниця, ще у 2012 році, розпочавши відновлення мережі громадського транспорту на науковій основі та підвищення якості послуг.

Протягом цього ж дня для українських учасників презентації робили і закордонні експерти: Гейза Леген зі Словаччини, національний координатор Європейського тижня мобільності (http://www.mobilityweek.eu/) протягом минулих 7 років з виступом на тему планування майбутнього міст та європейського законодавчого середовища, що сприяє цій роботі; Джером Сімпсон з Угорщини, старший експерт сектору «Розумні міста і мобільність» Регіонального Екологічного Центру для країн Центральної та Східної Європи з розповіддю про Європейський досвід розроблення планів сталої міської мобільності та інституційної підтримки, зокрема з боку програми CIVITAS та Урс Томанн зі Швейцарії, експерт з просторового планування, залучений для розроблення інтегрованого плану розвитку транспорту та просторового планування для міста Вінниця, який представив попередній варіант такого плану учасникам. З-посеред презентацій міст України, які прозвучали під час першого дня роботи круглого столу, були: Транспортна Концепція «Івано-Франківськ Мобільний», Транспортний розвиток міста Вінниця, Моделювання транспортних потоків на прикладі Сум та Харкова, швидкісні автобуси та пріоритетний перетин автобусів на перехрестях у місті Львів, Врахування потреб пішоходів під час планування розвитку транспорту і рухомості на прикладі міста Харків, Громадський простір і його облаштування у місті Львів, Розумні зупинки у місті Житомир, Візуалізація розкладу руху громадського транспорту у місті Вінниця, Ініціатива велоактивістів міста Луцьк щодо створення концепції розвитку велосипедної інфраструктури, Планування велосипедної мережі міста: досвід Києва і перспектива для інших міст, Велосипедна інфраструктура міста: від задумки до виконання - практичний досвід міста Вінниця.

Під час другого дня круглого столу учасники, працюючи в групах, спочатку генерували ідеї щодо заходів з сталої мобільності у своїх містах та формулювали алгоритм співпраці з громадськістю і зацікавленими сторонами, згодом ознайомилися з прикладами транспортної системи міста Вінниця, зокрема з роботою трамвайно-тролейбусного депо комунального транспортного управління міста Вінниця, модернізацію якого в свій час підтримала Швейцарська Конфедерація та елементами новоствореної велосипедної інфраструктури, зручність і безпечність якої бажаючі учасники-велосипедисти змогли оцінити під час вело-проїзду містом.

Однією з надзвичайно потрібних складових програми будь якого заходу є безпосереднє спілкування між учасниками, якого протягом двох днів роботи круглого столу було достатньо. Загалом у відповідях опитувальників, круглий стіл було оцінено на «відмінно» і як такий, що «відповідає або перевищує очікування». Найбільш цікавою інформацією, на думку учасників, було Планування сталої міської мобільності: кроки та заходи, - презентацію, яку робила Леся Лойко, керівник ГО «ФОРЗА» і національний координатор Європейського тижня мобільності в Україні, інформація Олега Шміда, радника міського голови Львова з питань вело інфраструктури та приклади Львова загалом, Житомирські «розумні» зупинки і транспортна стратегія Вінниці з її окремими елементами, такими як громадський транспорт та вело інфраструктура.

Що стосується планів на майбутнє, більшість учасників планують впроваджувати заходи та підходи сталої мобільності у свою роботу, зокрема найбільш популярними перспективними напрямками роботи є велосипедна інфраструктура та розвиток цього виду транспорту, організація навігаційних систем у громадському транспорті, ініціювання розробки повноцінних планів сталої міської мобільності – рухомості людей у містах.

Лейтмотивом круглого столу, з яким погодились і учасники,  і виступаючі, стало висловлювання відомої в світі людини - Фреда   Кента, прихильника ідеї збалансованого розвитку громадського простору у містах: «Якщо ви плануєте міста для автомобілів і транспорту, ви отримуєте автомобілі і транспорт. Якщо ви плануєте міста для людей і громадського простору, ви матимете людей і громадський простір».

Круглий стіл був організований ГО «ФОРЗА» (forza.org.ua), м. Ужгород спільно з Вінницькою міською радою та КП «Інститут розвитку міста», за фінансової підтримки представництва Фонду імені Гайнріха Бйолля, м. Київ. 

Презентації

Відео