Ужгород розпочав Європейський тиждень мобільності з конференції проєкту «SUMCITYNET: міста за покращення доступності і кліматично-сталу міську мобільність», головним партнером якого виступає Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА».
Карантин – це виклик з новими можливостями
Теплого вересневого дня у Відкритому офісі зібралися громадські активісти та представники влади для того, щоб познайомитися з цілями проєкту, планом заходів в рамках його реалізації в Ужгороді, а також дізнатися про те, для чого взагалі потрібен план сталої міської мобільності.
На початку конференції голова ГО «ФОРЗА» Леся Лойко зазначила, що вибір дати проведення цього заходу був не випадковим, адже вересень – це чудова пора в Ужгороді. І хоча карантинні обмеження наклали свій відбиток на формат конференції, проте важливо, що ми маємо змогу реалізувати такий важливий транскордонний проєкт.
Чому важлива співпраця?
Підготовка проєкту – надзвичайно важливий етап, особливо коли до його реалізації долучаються кілька країн.
«Законодавство Європейського Союзу, України та Білорусі має ряд суттєвих відмінностей, що стало своєрідним викликом для нас. Однак я переконаний, що завдяки реалізації цього проєкту Ужгород зможе стати лідером не лише в сфері транскордонної співпраці, а й в перегляді концепції сталого міського розвитку в сфері екології та інфраструктури» - зазначив Олександр Білак, радник голови Закарпатської обласної ради.
Василь Гомонай, заступник міського голови: «Я вдячний всім організаторам, ідейним натхненникам цієї важливої ініціативи, адже завдяки консолідації зусиль вдалося проробити колосальну роботу як в плані залучення коштів, так і розробити план заходів, що охоплює різні аспекти міської мобільності».
Оскільки Закарпаття знаходиться на кордоні з кількома країнами-членами Європейського Союзу, то наш край може стати одним з перших в реалізації цілого ряду ініціатив для проведення подібних змін. Ця теза знаходить своє підтвердження в словах начальниці відділу євроінтеграції та транскордонного співробітництва Закарпатської ОДА Уляни Гурчумелії: «Цей проєкт – результат кропіткої роботи ГО «ФОРЗА» в співпраці зі структурними підрозділами Ужгородської міської ради. Він є важливим для нашої області. На сьогоднішній день Закарпаття приєднується до процесу створення 5-ї регіональної стратегії ЄС для Карпатського регіону, ініціатором якої виступає Підкарпатське воєводство. Тому ми матимемо можливість для подачі пропозицій великих транскордонних проєктів, які можна буде реалізувати в межах нашої області, в т.ч. і за участі ОТГ».
Безпека та комфорт жителів міста
Щодня на вулиці виїжджають сотні автомобілів, виходять тисячі пішоходів, а також поступово зростає кількість велосипедистів. І все важче їм стає розминутися на дорогах, знайти місце для паркування, все менше залишається простору для пішоходів.
«Реалізація таких проєктів сприяє зниженню аварійності, а найголовніше – збереженню життя та здоров’я людей», - підкреслив Валерій Найман, заступник начальника Патрульної поліції Закарпатської області.
«Наші вулиці, парки, сквери належать в першу чергу людям, тому важливо, щоб вони мали змогу насолоджуватися життям в місті та пересуватися в комфортний для себе спосіб», - доповнила Вікторія Тарахонич, начальник управління міжнародної співпраці та інновацій Ужгородської міської ради.
Про що проєкт?
Дмитро Мірошніков, заступник начальника управління міжнародної співпраці та інновацій УМР, представив концепцію проєкту «SUMCITYNET: міста за покращення доступності і кліматично-сталу міську мобільність.
Мета – поліпшення доступності міських територій та запропонувати рішення для сталої і ефективної мобільності та транспорту до, через та всередині міст у межах обраних регіонів Польщі, Білорусі та України.
Цілі:
- Розширити транскордонне співробітництво у сфері кліматично-сталої міської мобільності шляхом розбудови ефективного партнерства між містами та організаціями, передачі знань, обміну досвідом та співпраці.
- Покращити послуги та інфраструктуру сталої міської мобільності шляхом розробки пілотних Планів сталої міської мобільності (ПСММ), впровадження інноваційних рішень у містах-партнерах та підвищення рівня доступності міської інфраструктури.
- Підвищити обізнаність міських жителів та розбудувати потенціал працівників муніципалітетів з питань сталої міської мобільності, рівної доступності міських просторів та мобільності для всіх людей, дружніх до природи, низьковуглецевих, кліматично-сталих транспортних систем.
Партнери:
- Агенція регіонального розвитку міста Жешув, Підкарпатське воєводство, Польща
- Республіканське громадське об’єднання «Білоруський союз транспортників», м. Мінськ, Білорусь
- Ужгородська міська рада
- Міськвиконком міста Пінськ, Білорусь
Територія впровадження проекту:
- Україна – Закарпатська, Львівська, Волинська, Ів.-Франківська області;
- Польща – Підкарпатське воєводство;
- Білорусія – Гродненська, Брестська, Мінська і Гомельська області.
Як бачимо, попереду ще багато часу, однак і заходів не менше. В рамках реалізації проєкту передбачені наступні блоки заходів:
- Аналіз поточної ситуації та прогалин в сфері міської мобільності у містах-партнерах
- Розробка Плану сталої міської мобільності у м. Ужгород та м. Пінськ
- Розбудова потенціалу співробітників місцевих органів влади та місцевого самоврядування
- Покращення інфраструктурної та інформаційної доступності у містах Пінську та Ужгороді
- Покращення послуг мобільності і введення інноваційних транспортних рішень
- Створення відкритої партнерської мережі SUMCITYNET
- Кампанії з підвищення обізнаності про кліматично-сталу міську мобільність
В процесі реалізації проєкту передбачається охопити ті об’єднані територіальні громади, які оточують Ужгород, адже співпраця та взаємодвія з ними є надзвичайно важливим з огляду на те, що багато їх жителів майже щодня відвідують обласний центр Закарпаття, використовуючи для цього автомобільний транспорт.
Важливим аспектом є також робота з молоддю. «Сучасна молодь має усвідомлювати, що сталий розвиток неможливий без дотримання правил дорожнього руху, дбайливого ставлення до навколишнього середовища та поваги один до одного», - зазначив Дмитро Мірошніков.
Якісна та доступна інфраструктура в Ужгороді: заходи в рамках проекту
Ужгород – це пілотне місто в рамках розкриття теми сталої міської мобільності, адже важливо масштабувати це питання, переймати досвід та ділитися ним.
План сталої міської мобільності є невід'ємною складовою сучасного розвитку міст.
На сьогоднішній день нам доводиться бачити переповнений громадський транспорт, аналогічну ситуація з місцями для паркування, кількість яких є недостатньою для приватного транспорту. Однак при цьому більшість часу автомобілі стоять без використання, адже вони потрібні лише кілька хвилин на день. План сталої міської мобільності має на меті змінити цю ситуацію та допомогти зробити місто безбар’єрним та комфортним для різних категорій громадян.
Зокрема:
- облаштувати 5 піднесених (підвищених) пішохідних переходів. Підняті до рівня тротуарів пішохідні переходи є бар'єром для набирання швидкості на дорогах міста, водії автоматично змушені зменшити швидкість до мінімальної;
- пониження тротуарів (бордюрів) у місцях пішохідних переходів для осіб з інвалідністю та маломобільних громадян (20 понижень);
- реконструкція 5 пішохідних переходів в частині облаштування їх тактильними направляючими лініями для осіб з порушеннями зору;
- влаштування критих велосипедних парковок поблизу 2-х основних транспортних вузлів міста;
- влаштування парклетів в 5 локаціях поблизу основних транспортних вузлів. Парклет – продовження тротуару, що забезпечує більше простору і зручності для знайомства, спілкування і відпочинку людей, що використовують вулицю. Зазвичай парклети встановлюються на місці одного або кількох автомобільних паркомісць на узбіччі вулиці;
- встановлення інформаційних панелей. З їх допомогою можна буде дізнатися, зокрема, схему руху громадського транспорту;
- 25 камер спостереження на головних вулицях м. Ужгород в цілях безпеки та управління рухом;
- мобільний додаток "Ужгород Велосипедний" для висвітлення інформації про велосипедні паркування, велосипедні магазини, дружні до велосипедистів кафе, місцеві визначні пам'ятки для відвідування велосипедистами під час велосипедних подорожей.
В таких невеликих містах, як Ужгород, має бути приємно та зручно пересуватися пішки чи велосипедом. Це сприяє і покращенню здоров’я населення та більш ефективному використанню обмежених ресурсів. Для пересічних громадян важливі ті речі, які полегшують їм життя.
Це ще не все!
Сучасність диктує свої умови. Проте з нетерпінням чекаємо на надзвичайно масштабну міжнародну подію, яка відбудеться в Ужгороді – Велофорум. Наразі його проведення заплановане на весну 2021 року.
І наостанок
Учасники та учасниці конференції мали можливість висловити свою думку щодо питань розвитку інфраструктури для пішоходів, велосипедистів, транспортних засобів. Зокрема, представники громадськості звернули увагу на деякі проблемні ділянки, пересуватися якими важко практично всім учасникам дорожнього руху.
Ця інформація розміщена в рамках проєкту SUMCITYNET, Програма транскордонного співробітництва ЄІС Польща-Білорусь-Україна 2014-2020, за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст інформації не обов'язково відображає позицію ЄС і відповідальність за неї несе виключно ГО ФОРЗА.