Студенти «лісового і садово-паркового господарства» Ужгородського Національного університету познайомилися ближче з підходами наближеного до природи лісівництва.

Традиційно під час свого візиту до Закарпаття, волонтер з Швейцарії, експерт з наближеного до природи лісівництва Еріх Обергольцер завітав з відкритою лекцією про різновікове стале ведення лісового господарства до студентів і викладачів кафедри лісівництва географічного факультету УжНУ.
Еріх Обергольцер співпрацює з лісівниками Карпатського регіону України з 2004 року, консультуючи як лісівників так і зацікавлених партнерів щодо підходів та методів наближеного до природи лісівництва, або різновікового сталого ведення лісового господарства, відповідно до різних типів лісу та різних вихідних умов деревостанів. Справа в тому, що у Швейцарії суцільні рубки (крім розробок після вітровалів, усихань та інших стихійних лих) заборонені вже 140 років, таким чином законодавчо передбачаючи вибіркове ведення лісового господарства. Іншою вихідною умовою лісового господарства є власність на ліси, зокрема 70% лісів Швейцарії знаходяться в комунальній власності громад, що означає, що місцеві жителі, знаючи, що ліс належить їм, відчувають відповідальність щодо того, що відбувається в лісі і постійно контролюють лісівників, які приймають перспективні та щоденні лісогосподарські рішення.
Під час своєї відкритої лекції Еріх Обергольцер розповів про принципові відмінності лісогосподарювання в Швейцарії та Україні, а це і відсутність суцільних рубок, і економічні переваги різновікового сталого ведення лісового господарства, серед яких регулярний дохід від заготівлі та продажу високоякісної деревини та мінімізація витрат на лісовідновлення і догляд молодих деревостанів, і відмінності у плануванні ведення лісового господарства та прийнятті рішень. Розповів Еріх Обергольцер і про основні характеристики різновікового (наближеного до природи) лісівництва, і про необхідні передумови для успішної роботи зі створення різновікових деревостанів, про особливості заготівлі та правила переформування одновікових деревостанів у різновікові і те, на що потрібен звертати увагу фахівець з наближеного до природи лісівництва в ході своєї роботи.
Запитуючи студентів щодо їх мотивації навчання лісовій справі, Еріх поділився і своєю власною історією професійного становлення і запевнив, що робота лісівника, який застосовує підходи наближеного до природи лісівництва є набагато складнішою, але і цікавішою і надихаючою і він жодного разу не пошкодував про свій вибір стати лісівником.
В лекції також взяв участь експерт ГО «ФОРЗА» з сталого ведення лісового господарства Юрій Дербаль, який представив студентам посібник з наближеного до природи лісівництва в Карпатському регіоні України та Словаччини, створений та виданий в рамках проекту «Безперервне навчання лісівників задля кращого ведення лісового господарства».
Лекція зібрала більше 50 студентів від першого до четвертого курсів спеціальності «лісове і садово-паркове господарство», завдячуючи відмінній організації заходу з боку кафедри лісівництва. Найбільш активні та зацікавлені студенти отримали примірник посібника з наближеного до природи лісівництва.
Розширену версію презентації, яку використовував Еріх під час відкритої лекції можна знайти за посиланням: http://forza.org.ua/uk/riznovikove-stale-vedennya-lisovogo-gospodarstva-erih-obergolcer
Фотозвіт за посиланням: https://picasaweb.google.com/113805013373103711164/Erich_UzhNU_lecture?authuser=0&authkey=Gv1sRgCPL0ztSUo8r_vAE&feat=directlink