Інновації, як вимога часу, на прикладі лісового господарства та деревообробних підприємств Австрії

Мали фантастичну нагоду познайомитися з напрацюваннями організацій та підприємств лісового кластеру Штирії, направлених на підвищення ефективності лісового сектору регіону, тому радо ділимося з вами тим, що нас вразило найбільше.

Отже, почнемо:

Сімейне підприємство Mayr-Melnhof-Saurau працює в лісовому господарстві протягом кількох поколінь, наразі посідаючи місце найбільшого приватного бізнесу лісового сектору в Австрії. У своїй бізнес-структурі компанія має лісове і мисливське господарство, лісозаготівлю та деревообробку, і додало ще один нестандартний для компанії вид діяльності з виготовлення обладнання та машин для заготівлі. В регіоні, де заготовляє деревину компанія, гориста місцевість та стрімкі схили. Середні ухили становлять 63°, що вимагає особливої техніки для роботи. Почалося все з того, що компанія створила техніку для власного використання. В ході тестування і набуття досвіду роботи в цьому напрямку, обладнання компанії здобуло популярність і таким чином було вирішено виокремити цей напрямок роботи в окремий самостійний підрозділ – виробництво та продаж заготівельної техніки для складних гірських умов.

Цікавим також є використання програмного забезпечення заготівлі компанії. Для планування роботи обладнання і машин на схилах використовується безкоштовне програмне забезпечення (Швейцарія), яке прораховує схил і показує, де саме і скільки опор має бути встановлено для ефективної роботи. Далі ці дані переносяться в логістичну програму, яка прораховує місця складування деревини, маршрут вантажного транспорту, що дає максимальну ефективність планування часу і фінансів для компанії. Більше про роботу компанії можна дізнатися тут: http://www.mm-forsttechnik.at/en/about%20us/ueber-uns.php

Програмне забезпечення Festmeter пропонує оцінку деревостанів щодо їх ураження короїдом в хвойних лісах. Послуга розроблена для допомоги запобіганню надмірного ураження лісів. Досвід роботи дає 80% точності оцінки – більшість випадків уражень короїдом ідентифікуються і таким чином лісівники можуть оперативно коригувати ситуацію. Крім цього, ми познайомилися з досвідом використання собак для визначення дерев, уражених короїдом. Один з лісівників пояснив, що ті ділянки, які були визначені з допомогою програми Festmeter, але викликають у лісівника сумніви, він проходить з собакою, таким чином перевіряючи на місці ураження ділянки короїдом. Більше тут: https://www.festmeter.at/bark-beetle-borkenkaefer-detection/

Цікавим результатом багаторічної роботи лісової служби в регіоні Штирія став проєкт Forsite, спрямований на проведення класифікації лісових ділянок в регіоні, з врахуванням кліматичних умов, які впливають на вибір порід дерев для вирощування лісів. Новий підхід оцінки лісових ділянок став справжнім науковим викликом для провідних експертів країни. У цьому проєкті, класифікація лісових ділянок базується на гео-екологічній стратифікаційній моделі на основі ГІС. База даних базується на цифровій моделі висот, карті геологічної основи, наявних цифрових даних про клімат та ділянки а також емпіричних параметрах ділянок. Карта типів лісу отримана з кількох тематичних карт, у тому числі з інформації про енергетичний, водний баланс та баланс поживних речовин у ґрунті. Модель дозволяє стратифікацію типів лісу на всіх ділянках на основі цифрових гео-екологічних параметрів. Окрім екологічних даних, кожен тип лісу охарактеризовано описом лісівничих настанов, що містять інформацію про вибір підходящих порід дерев, потенційні загрози та методи адаптації лісів до цих загроз та наслідків зміни клімату. Більше про Forsite: https://www.forestinnovationhubs.rosewood-network.eu/de/node/959.

Надзвичайно цікавою презентацією стала робота напрямку інновацій в деревообробній галузі, що працює в рамках бізнес-моделі сімейної компанії Weitzer. Традиційним і головним напрямком роботикомпанії є виготовлення дерев‘яного покриття для підлоги: паркету та дошки, проте, слідуючи тенденціям ринку, власники вирішили інвестувати у окремий інноваційний напрямок роботи компанії, який, у співпраці з університетами, стартап-компаніями, винахідниками, працює над розробкою, прототипуванням, випробуванням та налагодженням виробництва інноваційних продуктів. Кілька прикладів таких продуктів: підлогове покриття з магнітним кріпленням, підлогове покриття, що акумулює теплову енергію (працює в системі з сонячними батареями), дерев‘яні снігоходи тощо.

Важливим напрямком роботи, який для себе визначили власники бізнесу, є інновації в автомобілебудуванні, а саме використання деревини для виготовлення окремих деталей автомобіля. І хоча група, яка працює над цією інноваціє, розуміє, що виробництво дерев’яних деталей для легкових авто це питання не сьогоднішнього і, навіть, не завтрашнього дня, але бачить перспективу розвитку і вкладає силу та енергію.Є чим надихатися. Більше – на сайті https://www.woodcar.eu/https://www.weitzer-parkett.com/.

Окреме захоплення викликав квартал дерев‘яних багатоквартирних будинків у місті Грац – так званий Q7 Graz. Так, дерев‘яних, багатоповерхових (4-6 поверхів), багатоквартирних будинків, з дерев‘яними стінами і сходами, оздобленням стін і стель. Круто. Дуже цікаво дивитися на життя кварталу: дитячий садочок, багато дерев, озеленення, площадок для дітей і дорослих, всередині кварталу відсутні автомобілі, люди на велосипедах, все виглядає правильно і здорово.

Архітектор, який проводив екскурсію, на запитання щодо пожежної безпеки зазначив, що, насправді, ворогом будинків, побудованих з багатошарових клеєних дерев'яних плит, відомих як CLT-панелі, є не вогонь, а вода. Суттєвим є те, що вартість квадратного метра житла не вища у порівнянні зі звичайним будівництвом, натомість використані матеріали є сталими та дружніми до клімату. Учасники навчальної поїздки погодилися, що залюбки жили б у такому кварталі. Сподіваємося, ми теж до цього колись прийдемо. ПроQ7 Graz: https://www.hohensinn-architektur.at/project/reininghausquartier-7/