Питання переробки недеревинної лісової продукції обговорювалися українськими лісівниками та експертом Лісової служби США

В кінці травня 2015 року, лісівники з території західної України мали змогу поспілкуватися і обмінятися думками зі спеціалістом з питань недеревинної лісової продукції Лісової служби США Джімом Чемберленом та представником Відділу Міжнародних програм Лісової служби США Шілою Слемп.
Головною метою цієї поїздки стало обговорення питань збору та переробки недеревинної лісової продукції (НДЛП), на які на даний час лісівники досить часто не звертають уваги і недостатньо використовують можливості, пов’язані з побічним лісокористуванням. Програма перебування Джіма Чемберлена та Шіли Слемп складалася з кількох головних складових, які варто згадати:

  • обговорення з Національним лісотехнічним університетом України (НЛТУУ) у Львові можливих спільних наукових досліджень
  • відвідування та консультаційна робота лісогосподарських підприємств, які заготовляють і переробляють НДЛП
  • посилення спроможності лісівників з території західної України щодо питань НДЛП
  • симпозіум для студентів та викладачів НЛТУУ з питань НДЛП
  • зустрічі з донорськими та партнерськими організаціями в Києві

Перший день візиту був присвячений зустрічі з членами кафедри ботаніки, деревинознавства та недеревних ресурсів лісу інституту лісового і садово-паркового господарства НДТУУ та обговоренню роботи, яку проводять науковці кафедри та можливостей спільних наукових робіт. Після цього мала місце зустріч з проректором університету Пристаєю Олексієм Дмитровичем, який висловив глибоке зацікавлення досвідом роботи американських колег і їх кращими управлінськими практиками у питаннях електронного обліку деревини, будівництва лісових доріг та економіки лісового господарства.
Наступною частиною візиту була польова поїздка у Волинську область, зокрема Маневицький та Цуманський лісогосподарські підприємства, які показали свою роботу в частині переробки НДЛП, розпочату ще за радянських часів і які були збережені незважаючи на складний період та становлення ринкової економіки. Головною продукцією НДЛП, яку переробляють підприємства є березовий сік (чистий березовий сік та до 15 різновидів напою, у тому числі суміші з іншими соками та трав’яними напоями), лісові дикоростучі гриби та ягоди, екстракт та ефірна олія соснової лапки, лікарські трави. Такий формат виявився найзручнішим для ознайомлення з умовами, в яких лісівники працюють з ресурсом, його заготівлею, переробкою продажами і маркетингом (якщо він є), а також з законодавчими вимогами, а крім цього, обговорити виклики цієї діяльності та обмінятися ідеями щодо того, як покращити роботу і підвищити доходи. Волинські лісівники також показали свій банк насіння та розсадник лісових порід, який також має справу з НДЛП, оскільки, крім основних порід лісових дерев, вирощує і адаптовані декоративні екзоти.
Наступні два дні пройшли з презентаціями і обговореннями навколо різних аспектів управління НДЛП, в рамках семінару «Стале управління і використання НДЛП в українських лісах», за участі 29 представників державних лісогосподарських підприємств, обласних управлінь лісового і мисливського господарства, державних екологічних служб тощо з Волинської, Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької та Рівненської областей України. Ліси цих областей дуже багаті на дикорослі гриби, ягоди, лікарські рослини, а крім цих головних недеревинних продуктів лісу, лісгоспи вирощують декоративні рослини, мають відгінне випасання овець і виробництво овечого сиру, вовни, надають послуги еко-туризму. Головними представленими на семінарі темами стали: приклади переробки недеревинної лісової продукції у лісах Волинської області; перспективи НДЛП лісфонду Закарпаття відповідно до нещодавньої інвентаризації ресурсів; взаємозв’язок рекреації та місцевої продукції з НДЛП; прогалини галузі НДЛП в Україні. Сесії, які представив Джім Чемберлен з подальшою груповою практичною роботою над ними, охопили питання: Ринків та оцінки ринку: як просувати і розповсюджувати свою продукцію; Покупці, партнери, канали розповсюдження; Інвентаризація НДЛП, гравці та цілі використання; Методи виробництва від дикоросів до культивованих рослин; Управлінські рішення та принципи сталого використання.
І останнім, проте не менш важливим заходом, став Симпозіум «Недеревинна продукція лісу: сучасний стан і цінності в сучасному соціо-еколого-економічному контексті. Міжнародний погляд», проведений у Національному лісотехнічному університеті України, який зібрав біля п’ятидесяти викладачів та студентів. Симпозіум мав на меті обмін інформацією щодо поточних досліджень з різних аспектів зазначеної теми. Від викладачів та запрошених доповідачів учасники симпозіуму дізналися про діяльність WWF та про стале ведення лісового господарства, недеревинні ресурси лісу у США та можливості співпраці, поточний стан та перспективи недеревинної лісової продукції в Україні, інноваційні технології заготівлі та переробки НДЛП в Українських Карпатах; потенціал НДЛП Закарпаття, сприйняття зацікавлених сторін послуг лісових екосистем, Недеревинна продукція лісу на територіях регіонів України із високою лісистістю: різноманіття, значення і залежність місцевих громад, Недеревинна продукція лісу та добробут лісозалежних громад: дослідження на прикладі Українських Карпат, Використання та управління недеревними ресурсами лісу на прикладі України, Недеревинна продукція лісу - деякі можливі варіанти.
Планувалося, що всі заходи візиту американських колег принесуть учасникам нові ідеї для роздумів та натхнення до дій, і, враховуючи відгуки учасників, здається, цієї мети було досягнуто. Ми вдячні Відділу Міжнародних програм Лісової служби США та USAID за постійну експертну підтримку і сподіваємося, що програма наступного приїзду спеціалістів з НДЛП складатиметься з нових вдалих прикладів роботи.
Фотографії з семінару з лісівниками можна побачити за посиланням: https://www.dropbox.com/sh/b9jgpnh27bonfeh/AAC1h6-Vg7RSvFv2XiD21Lvaa?dl=0