Шляхи забезпечення гендерної рівності в лісовому секторі України

Подолання гендерної нерівності у лісовому господарстві – це одна з проблем, яку планується розв‘язувати при впровадженні Державної стратегії управління лісами України до 2035 року, схваленої 29 грудня 2021 р.

Ми, ГО «ФОРЗА», теж долучилися до розробки цієї Стратегії, і плануємо взяти участь у її впровадженні. Ми надали пропозиції щодо забезпечення гендерної рівності у лісовому секторі і радіємо, що наші пропозиції стали в нагоді!

Україна взяла на себе низку міжнародних зобов'язань щодо рівних можливостей для жінок і чоловіків у сфері зайнятості, освіти та навчання, економічної та суспільної діяльності, а також у процесі прийняття рішень. Тому, дуже важливо, що ці зобов´язання відображені і у Стратегії управління лісами, а саме:

  • застосування гендерно-орієнтованого підходу;
  • створення безпечного та комфортного робочого середовища для чоловіків і для жінок;
  • забезпечення рівного доступу жінок і чоловіків до можливостей підвищення кваліфікації та заохочення жінок до кар'єрного зростання;
  • зниження гендерного дисбалансу в лісовій галузі.

Саме на виконання Стратегії в частині гендерних питань було розроблено Гендерний план дій лісового сектору України.

Гендерний план дій лісового сектору України (надалі – Гендерний план дій) – це інструмент стратегічного планування, що визначає шляхи покращення репрезентативності жінок на всіх рівнях ринку праці у лісовому секторі та знижує нерівності у кар´єрному просуванні чоловіків та жінок. Гендерний план дій визначає важливі питання щодо виконання інноваційної моделі, яка базується на практичних та стратегічних потребах жінок лісового сектору, включеної до Транснаціональної інноваційної дорожньої карти, розробленої в рамках проєкту «Ліси в жіночих руках».

Гендерний план дій складається з таких стратегічних цілей:

  1. Удосконалення інституційних механізмів реалізації принципів гендерної рівності.
  2. Посилення участі жінок у прийнятті рішень, сприяння зайнятості жінок та розвитку жіночого підприємництва.
  3. Підвищення обізнаності з питань гендерної рівності, подолання стереотипів, застосування гендерного підходу та гендерної перспективи в лісовому секторі.
  4. Забезпечення комфортних та безпечних умов праці для жінок та чоловіків у лісовому секторі.

Кожна стратегічна ціль містить кілька операційних цілей, які, в свою чергу, визначають заходи для лісового сектору України, що базуються на потребах жінок галузі та реаліях розвитку нашого суспільства.

Проєкт Гендерного плану дій лісового сектору було надіслано на розгляд і опрацювання в: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Державне агентство лісових ресурсів України, Товариство лісівників України,ГО "Лісові ініціативи та Суспільство", Центральному комітету Професійної спілки працівників лісового господарства України, а крім того, представлено на засіданні Громадської ради при Держлісагентстві України та надано для ознайомлення усім учасникам громадської ради.

Протягом періоду збору відгуків, коментарів та пропозицій ми отримали і опрацювали близько 70 коментарів різної складності, отриманих від представників та представниць наукових установ, органів державної влади, громадських організацій.

Публічне онлайн обговорення, що відбулося наприкінці червня цього року і зібрало усіх, хто мав бажання і потребу  обговорити Гендерний план дій, а це представники та представниці органів державної влади, природозаповідних установ, громадських організацій та інститутів громадянського суспільства, дало можливість визначити основні доповнення, які слід додати в документ, коригування заходів Плану і також обговорити можливу процедуру затвердження Гендерного плану дій центральними органами влади.

Наразі Гендерний план дій для лісового сектору надісланий відповідальним органам центральної влади на розгляд і подальше затвердження.

 

Більше про проєкт «Ліси в жіночих руках» на нашому сайті: https://forza.org.ua/uk/lisi-v-zhinochih-rukah/proekt-lisi-v-zhinochih-rukah

Матеріали публікуються в рамках проєкту «FEM4FOREST: ліси в жіночих руках» (DTP3-500-1.2), що впроваджується в Дунайській Транснаціональній Програмі та співфінансується Європейським Союзом, а також проєкту "Створення освітньо-навчальної платформи для фахового та особистого розвитку жінок лісового сектору України", який є складовою проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується Українським Жіночим Фондом за підтримки Уряду Канади.

Відповідальність за зміст інформації несе Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА». Інформація, що представлена, не завжди відображає погляди Європейського Союзу, Уряду Канади і УЖФ.