Відбувся перший круглий стіл проєкту «Ліси в жіночих руках»

04  березня відбувся перший круглий стіл проєкту «Ліси в жіночих руках», організований ГО «ФОРЗА». Онлайн-захід був присвячений презентації  Звіту про гендерну ситуацію в лісовій галузі України та країнах Дунайського регіону, а також, обговоренню потреб жінок, пов‘язаних з професійним розвитком та кар‘єрним зростанням. Окрім того, на круглому столі були представлені закордонні та міжнародні ініціативи й проєкти, що сприяють досягненню гендерної рівності в галузі лісового господарства та охорони природи, а також, підтримки жінок.

57 представників та представниць Міндовкілля, управлінь лісового господарства та департаментів екології, Держекоінспекції, лісогосподарських підприємств та установ природо-заповідного фонду, науково-дослідних установ та університетів, деревообробних підприємств та громадських організацій взяли участь у круглому столі. Всі учасники проявили значну зацікавленість у темі і поточних результатах проєкту «Ліси в жіночих руках» та долучилися до обговорення та надання пропозицій щодо професійних потреб жінок.

Петро Тєстов, радник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, зазначив, що тема проєкту є дуже сучасною і актуально, тому, зокрема, слід додати відповідні пропозиції до Державної стратегії управління лісами України до 2035 року, яка наразі перебуває на етапі розробки. Крім того, жінки часто є більш відповідальними та ефективними працівницями, що теж потрібно враховувати при працевлаштуванні.

Ірина Тарасова, начальник відділу лісових ресурсів Департаменту з питань надрокористування та відновлення довкілля Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України зазначила, що існують суттєві бар’єри, які перешкоджають встановленню гендерної рівності в українському суспільстві, тому такі проєкти і існують. Висловила сподівання, що під час подальших заходів проєкту «Ліси в жіночих руках» будуть напрацьовані практичні кроки щодо покращення гендерної ситуації в галузі.

Борис Бабеляс, начальник відділу лісового господарства Волинського ОУЛМГ,  Голова Президії Волинської обласної організації Товариства лісівників України, зазначив, що ситуація по Волині, краща, ніж в цілому по країні, є жінки на посадах директорів, лісничих  та помічників лісничих. Недостатність жінок у галузі він пов’язує з важкими погодними умовами та складнощами роботи в лісі. Але під впливом технічного прогресу рівень механізації лісогосподарських робіт змінюється, відповідно в майбутньому потрібно буде менше фізичних зусиль, відтак жінки стають більш рівноправними у виконанні певного виду завдань.

Ірина Мацепура, депутат Закарпатської обласної ради та представниця деревообробного сектору зазначила, що наразі умови роботи лісогосподарських підприємств, зокрема, в частині лісозаготівельних робіт, транспортної доступності є надзвичайно важкими. Для того, щоб у цій сфері з'являлось більше жінок, потрібно вкладати кошти в інфраструктуру лісового господарства, щоб створити гідні умови праці, зокрема зробити нові лісові дороги, переформатовувати лісництва та робити багато інших змін у галузі в цілому. А робота жінок на посаді лісничого або єгеря, які могли б конкурувати з чоловіками, в гірських та важкодоступних умовах іноді може бути навіть небезпечною для здоров’я.

Марія Шевчук, Голова первинної організації ТЛУ, ННІ ЛіСПГ НУБіП України, зазначила, що традиційно у навчанні за спеціальністю лісове господарство переважають хлопці, ця тенденція незмінна вже протягом багатьох років. Такий вибір професії часто пов´язаний із сімейними лісівничими традиціями, а дівчата частіше здобувають освіту за спеціальністю садово-паркове господарство та ландшафтна архітектура.
Всі учасники та учасниці взяли активну участь у напрацюванні найголовніших професійних потреб жінок, серед яких переважали:

  • гнучкий графік роботи;
  • професійна рівність з чоловіками;
  • врахування пропозицій жінок, зокрема, з технічних питань;
  • тренінги з лідерства та поведінки у конфліктних ситуаціях;
  • фінансове стимулювання навчання тощо.

Дані потреби жінок, результати подальших опитувань та інтерв´ю, які будуть проведені в рамках проєкту, визначать можливості інтеграції жінок у процеси прийняття рішень та заходи, які слід для цього здійснити. Слідкуйте за подальшими подіями проєкту!
Із презентаціями, корисними посиланнями та результатами напрацювань щодо потреб жінок, пов‘язаних з їх професійним розвитком та кар‘єрним ростом можна ознайомитись тут:

  1. «Ліси у жіночих руках» - короткий опис проєкту
  2. Оцінка ситуації та становища жінок в лісовій галузі України та Дунайського регіону
  3. Лісові жіночі ініціативи - приклади з Європи та світу
  4. Падлет

 
Круглий стіл «Гендерна ситуація в лісовій галузі України та країнах Дунайського регіону» проведено в рамках проєкту «Ліси в жіночих руках». Проєкт реалізовується в рамках Дунайської транснаціональної програми (Інтерреґ) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Захід є винятковою відповідальністю ГО «ФОРЗА» i не обов’язково відображає погляди Дунайської транснаціональної програми або Європейського Союзу.