НАБЛИЖЕНЕ ДО ПРИРОДИ ЛІСІВНИЦТВО В НАВЧАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ КАФЕДРИ ЛІСІВНИЦТВА

4 липня ц.р. Юрій Дербаль, експерт з питань лісового господарства ГО «Форза» спільно з Андрієм Задорожним, старшим викладачем кафедри лісівництва ДВНЗ Ужгородський національний університет провели теоретичні і практичні заняття з основ наближеного до природи лісівництва із студентами 3 курсу цієї кафедри – майбутніми лісівниками.

Під час аудиторного заняття студентів ознайомлено з біометричними показниками, вертикальною і горизонтальною структурою деревостану, просторовим розміщенням основних його елементів у вигляді 2D і 3D – моделі демонстраційного об’єкту НПЛ, що був створений за їх участі і з допомогою польової ГІС Field Map в «шахтинському лісі» Північної частини Ботанічного саду УжНУ за підтримки проекту «Кваліфіковані лісівники = кращі ліси». Обговорено важливість збору достовірних даних, що характеризують сучасний стан деревостану для прийняття об’єктивного рішення щодо лісівничих втручань та їх наслідків для росту і розвитку всіх складових лісу.

На основі тематичних презентацій студентів ознайомлено з метою і особливостями наближеного до природи лісівництва, причинами і перевагами, що мали б спонукати українських лісівників якомога скоріше застосовувати підходи НПЛ в щоденному лісогосподарюванні, привернуто увагу до проблем багатофункціонального використання  всіх корисних властивостей лісу.

Під час практичної частини заняття, що проходила на закладеному студентами власноруч демонстраційному об’єкті, було продовжено обговорення підходів НПЛ в конкретних лісорослинних умовах. В форматі групової роботи була проведена практична вправа з відбору дерев для видалення з деревостану та обґрунтування підстав для таких рішень. Ця вправа мала чисто теоретичний характер, оскільки практичні втручання в демонстраційному об’єкті не будуть проводитись з огляду на статус лісових угідь Ботанічного саду. Опісля студенти ознайомились з вибірковою санітарною рубкою в деревостані поряд з демонстраційним об’єктом, в таких самих лісорослинних умовах (раніше, до створення Ботсаду, це був один виділ) на території Ужгородського лісництва місцевого лісгоспу, підставами видалення дерев і станом ділянки після лісівничого втручання та обговорили його наслідки для забезпечення стійкості деревостану.

Фотозавт за посиланням: 
https://photos.app.goo.gl/poSPJzLaM9cpq3BU8

Довідково: Проект «Кваліфіковані лісівники= кращі ліси» реалізується в рамках і за фінансової підтримки міжнародної Програми Лісової Служби Департаменту сільського господарства США. Метою проекту є покращення спроможностей, зокрема, практичних знань та навичок лісівників -практиків та студентів-лісівників щодо багатофункціонального наближеного до природи ведення лісового господарства, його підходів та інструментів.