Круглий стіл з питань оцінки вразливості міста Ужгород до зміни клімату

25 листопада 2014 року у приміщенні Ужгородського прес-клубу відбувся другий круглий стіл з питань оцінки вразливості  міста Ужгород до зміни клімату. Цей круглий стіл, що проводився за ініціативи Агентства сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» та Національного екологічного центру України (НЕЦУ), м. Київ, був спрямований на обговорення можливих заходів з адаптації міста на основі проведеного аналізу вразливості міста Ужгород до зміни клімату, проведеного під час першого круглого столу і уточненого на основі даних, наданих басейновим управлінням водних ресурсів річки Тиса, обласним центром гідрометеорології, управліннями та службами Ужгородського міськвиконкому, водоканалом м. Ужгорода тощо.
Враховуючи безпосередні зобов’язання органу міської влади перед жителями міста щодо забезпечення комфортних умов проживання в місті, його екологічного стану та економічного розвитку, участь заступника міського голови п. Ярослава Шафаря була дуже доречною, тим паче що саме міській раді потрібно буде приймати відповідні рішення, пов’язані з адаптацією міста до наслідків зміни клімату.
Круглий стіл зібрав представників обласних установ і служб, міськвиконкому та громадських організацій, які, за модерування Ольги Шевченко, автора методології оцінки вразливості міст, обговорили можливі актуальні для Ужгорода заходи з адаптації зелених зон міста та населення і систем життєдіяльності міста до теплового стресу, зокрема мова йшла про необхідність проведення інвентаризації зелених зон міста з допомогою спеціальних ГІС-програм, розробка дендроплану міста, який би включав усі аспекти послідовних і взаємопов’язаних заходів з озеленення міста, контроль за діями забудовників щодо створення зелених зон на прибудинкових територіях тощо. В частині адаптації до теплового стресу, тут обговорювалися наявні плани реагування на надзвичайні ситуації та поліпшення інформування населення про зміст цих планів та їх дії в разі настання теплового стресу, залучення нових каналів інформування жителів міста, робота з медичними та соціальними службами, створення «водних» елементів тощо.
Перед тим, як визначати можливі заходи з адаптації, учасники мали змогу ознайомитися з позицією Всесвітнього Фонду Дикої Природи (ВВФ) щодо адаптації до зміни клімату, яку представила Наталя Гозак, представниця Всесвітнього Фонду Дикої Природи, та прикладами заходів з адаптації міст-побратимів Ужгорода, зокрема, місто Корвалліс, США, м. Дармштадт, Німеччина, м. Кросно, Польща, які може взяти на озброєння керівництво міста Ужгород, які представив Юрій Дербаль, експерт ГО «ФОРЗА» з питань сталого ведення лісового господарства.
В подальшому обговорені під час круглого столу заходи будуть уточнені і передані на розгляд депутатів міської ради для врахування цих заходів у щоденних та стратегічних рішеннях влади.