Користь міських дерев. Частина 2

Дорогі гості нашої сторінки і шанувальники зелених легень нашої планети!

У попередній статті  про користь, яку приносять міські дерева ми згадували про те, що вони:
- фільтрують повітря та очищають його від забруднюючих речовин;
- зменшують коливання температури;
- виступають як шумовий бар'єр.

У цій статті продовжимо перераховувати, за що ми маємо цінувати у всіх сенсах дерева, які ростуть у наших містах. 

Дерева у містах – останній притулок природи

Постійне зростання міст призвело до втрати природного довкілля, і сучасну людину значною мірою відірвано від природи. Саме дерева, і особливо парки та ширші алеї, частково замінюють цю нестачу природи серед бетону та асфальту.

Дерева надають притулок корисним тваринам

Дерева забезпечують цінне довкілля для великої кількості корисних рослин і тварин, які перебувають під охороною. Тим самим значно збільшуючи біорізноманіття міського середовища. Особливо корисні старі дерева та дерева, які доживають свого віку з їх численними дуплами та укриттями. Вони створюють ідеальні прихистки для дрібних птахів, кажанів та корисних комах. У великих парках можна побачити дятлів та деякі види сов.
До речі, наприкінці серпня 2022 колеги ГО ФОРЗА були у Львові біля настаршого міського дуба, який впав через негоду. І дуже приємно було довідатися, що місто вирішило не розбирати деревину на дрова, а залишити її в парку, щоб вона послужила ще кілька років тим, для кого стала домом (фото додаємо в каруселі).

Дерева нагадують нам історію наших міст

Дерева - одні з найбільш довгоживучих організмів Землі і тому є мовчазними свідками нашого минулого. Вони часто використовувалися як символи та асоціювалися з важливими історичними подіями чи особистостями. Одним із прикладів такого дерева є понад 120-річний ясен Масарика в Ужгороді названий на честь першого президента Чехословацької Республіки, визначного науковця і політика Томаша Гарріка Масарика, який виступав на захист прав українців Закарпаття міжвоєнного періоду.  Цей ясен зберігся до наших днів, він має статус ботанічної пам'ятки природи місцевого значення і нагадує нам про давню історію міста-над-Ужем.

Дерева прикрашають  простір

Дерева у містах прикрашають міський простір та розбавляють похмуру сірість вулиць. Зелений колір заспокоює. Прогулянка парком, одягненим в осінні фарби, під шелест листя або алеєю, повною весняних ароматів квітучих дерев, зачаровує з перших кроків. Крім того, дерева та чагарники можна використовувати як ізоляційний елемент, щоб закрити непривабливі об'єкти, такі як сміттєві баки, тим самим прикрашаючи простір міста.

Статтю підготовано за матеріалами словацького енвіроменталіста Радіма Томаша.

#iTree4UA_Ужгород

Пілотний проєкт здійснюється у рамках проєкту “Прозора та партисипативна система інвентаризації зелених зон в Україні: iTree4UA” за координації ГО УЕК “Зелена Хвиля” та за фінансової підтримки US Forest Service у партнерстві з Davey Tree Expert Company (розробники продуктів i-Tree у США) .