Інтегрований водозбірний принцип управління лісовими ресурсами як інструмент підвищення гідрологічної ролі лісів

був однією з основних тем фахових лісівничих дискусій, розпочатих в травні та червні цього року в  лісових угіддях Словаччини та в липні - в Україні на Перечинщині і продовжених 10-11 вересня цього року на теренах Свалявського району Закарпаття в рамках проекту ГІДРОФОР: «Cистеми оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодроґ».
У спільному польовому практичному семінарі проекту взяли участь більше 50 осіб: зі Словаччини до участі у семінарі долучилися партнери проекту з Національного лісового центру в Зволені,  представники лісогосподарських підприємств та природо заповідних територій Прешовського краю; від України – партнери проекту з УкрНДІГІРЛІС в Івано-Франківську (В.Парпан, В.Коржов, Т.Парпан), представники Державного агентства лісових ресурсів (М.Дутка), ВО »Укрдежліспроект»(Г.Чайка), Львівської державної лісовпорядної експедиції (І.Бокало),  Національного лісотехнічного університету України (І.Кульчицький-Жигайло та Н.Козій), Ужгородського національного університету (А.Мигаль та А.Задорожний), Закарпатського облуправління лісового та мисливського господарства (Ф.Гомонай), департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА (Ю.Шпонтак), а також лісових господарств Свалявщини, Воловеччини, Мукачівщини та Міжгірщини, лісівники  Львівської, Івано-Франківської та Чернігівської областей,співробітники ГО «ФОРЗА».
Під час вступної частини семінару були представлені презентації, що висвітлювали мету та головні віхи і напрацювання проекту ГІДРОФОР, зокрема Леся Лойко, керівник ГО «ФОРЗА», розповіла про передумови розробки проекту і, відповідно, його мету, структуру і логіку виконання, починаючи від оцінки поточного стану і закінчуючи розробкою практичних рекомендацій для лісівників, спрямованих на посилення гідрологічних функцій лісів через ведення лісового господарства.
Гідрологічну роль лісів в басейні річки Латориця представив доктор біологічних наук, професор Василь Парпан, директор УкрНДІГірЛіс, науковий експерт проекту ГІДРОФОР, зокрема детально охарактеризував  складові лісових екосистем, структуру ландшафтів, водозбірний принцип ведення лісового господарства, який дасть можливість забезпечити збалансоване стале лісокористування з одночасним виконанням лісами своїх функцій.
Юрій Дербаль, експерт проекту ГІДРОФОР, ознайомив учасників з окремими висновками, напрацьованими спільно українськими і словацькими партнерами, зокрема щодо умов формування ризику паводків в Карпатах, впливу дерев та лісу на водний баланс водозборів і пом'якшення впливу паводків та посух, а також підходами та результатами моделювання впливу лісокористування на водний режим водозбору та рекомендаціями лісівникам щодо покращення практик лісогосподарювання для посилення гідрологічних функцій лісу.
Роль та вплив лісової транспортної мережі та можливості посилення гідрологічної функції лісових територій шляхом вдосконалення лісової інфраструктури презентував експерт проекту ГІДРОФОР Володимир Коржов, кандидат технічних наук, перший заступник директора УкрНДІГірЛіс.
З  інноваціями для лісівничих практик виступив Іван Сачков, експерт Національного лісового центру з м. Зволен який представив учасникам сучасні підходи використання ГІС та Дистанційного дослідження землі (ДЗЗ) в системі картографування та оцінки стану лісів Словаччини, результати та висновки щодо переваг лазерного сканування місцевості, і зокрема лісових угідь.
Програма польової частини першого дня семінару складалася з відвідання Демонстраційної ділянки Гідрофор-Поляна, що знаходиться в Полянському лісництві ДП «Свалявське лісове господарство». Ділянка загальною площею 562 га, в т.ч. вкритої лісом – 468 га розташована в діапазоні висот 300-800 м.н.р.м.. Лісистість водозбору становить понад 83%. Лісові насадження зростають в межах водозбору переважно на гірських схилах 10-25 град. та представлені природними буковими деревостанами за участю граба, дуба, явора, ясена, модрини, дугласії та інш. Лісовпорядкуванням віднесено 61,2% групово-різновікових деревостанів водозбору віком 70-170 років до наближеного до природного типу, 23,2% до віддаленого та 11,7% і 3,9% відповідно до перехідного та похідного типу зважаючи на їх вікову, вертикальну та горизонтальну структуру.
У модельному лісистому водозборі, що багатий також на якісну воду місцева громада нещодавно збудувала декілька споруд водозабору для забезпечення потреб мешканців та суб’єктів господарювання села Поляна в питній воді, зокрема ємності для очищення джерельної води від листя, гілок, дрібнозему і інш. наносів, басейн об’ємом 500 куб.м для накопичення чистої води та водогін довжиною понад 1 км, інші 4 км водогону прокладено на землях запасу громади.
На прикладі цього модельного водозбору учасники семінару ознайомитись з водозбірним принципом інтегрованого планування та використання природних ресурсів лісівниками та місцевою громадою, обговорили питання впливу на гідрологічну функцію систем господарювання в старовікових букових, дубово-грабових та буково-дубово-грабових лісах, а також способів трелювання і транспортування деревини та використання лісових доріг і простих гідроспоруд.
Наступного дня учасники семінару відвідали лісові угіддя у водозборі-урочищі Вовчий Свалявського лісництва ДП «Свалявське лісове господарство» та ознайомились з практикою лісогосподарювання і впливом лісу на гідрологічний режим локальних водних об’єктів, що знаходяться в урочищі – потоків, штучних ставків, перепадів на потоках, двох водозаборів, які забезпечують якісною водою потреби місцевих форелевих господарств, численних готельних комплексів і зон відпочинку, а також мешканців районного центру м. Поляна. У згаданому урочищі ліс виконує переважно водорегулювальну, стокорегулювальну, водоохоронну і інші гідрологічні функції, які є надзвичайно важливими для громад навколишніх сіл та міста, а також різних господарюючих суб’єктів які використовують водні ресурси урочища, а заготівля деревини тут проводиться в дуже обмежених обсягах.
Учасники польового семінару, зокрема, керівники лісовпорядних організацій Укрдержліспроекту, представники лісових господарств, природоохоронних органів, водного господарства, комунальних служб села та міста і інші мали змогу оцінити окремі пропозиції щодо необхідності застосування нових сучасних підходів при лісовпорядкуванні, плануванні ведення лісового господарства та лісокористуванні задля збереження та підвищення потенціалу лісових угідь, раціонального багатофункціонального використання лісових ресурсів і інших корисних властивостей лісу. Зважаючи на вразливість гірських лісових систем та потребу їх ефективного збереження і використання всіма зацікавленими йшлося і про потребу запровадження обґрунтованої плати за екосистемні послуги, і в першу чергу, що пов’язані з питною водою, регулюванням паводкового стоку, які надають ліс і лісове господарство суспільству. Ця плата могла би стати компенсацією частини витрат лісового господарства та стимулювання лісогосподарників для підтримання лісів у стані, коли вони якомога краще виковуватимуть свої функції і надаватимуть  соціально важливі послуги. Спекотні літні місяці без дощів в минулому і цьому році, різке пониження рівня води в Карпатських річках, струмках та криницях місцевих мешканців, а то і їх пересихання вимагають перегляду ставлення суспільства і відповідних державних центральних та місцевих органів влади до лісу та лісового господарства.
Довідково:Проект «HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодроґ» реалізується в рамках програми Транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП на 2007-2013 рр., за пріоритетом 2: Посилення якості навколишнього середовища, захід 2.2. Готовність до надзвичайних ситуацій.
Фотозвіт за посиланням:
https://picasaweb.google.com/113805013373103711164/VOVCHYI?authuser=0&au... - ВОВЧИЙ
https://picasaweb.google.com/113805013373103711164/BUNKER?authuser=0&aut... - БУНКЕР
https://picasaweb.google.com/113805013373103711164/SOLVA?authuser=0&auth... - СОЛЬВА
https://picasaweb.google.com/113805013373103711164/DILIANKA?authuser=0&a... - ДІЛЯНКА ГІДРОФОР