Дощова вода на службі в Ланчинській гімназії

Одним із важливих заходів в рамках проєкту «iNSItu: природні рішення постраждалим від паводку громадам» стало встановлення системи збору дощової води для використання її в технічних цілях.

Систему збору організовано на базі мережі водостічних ринв, водовідвідних зовнішніх та підземних труб та сучасного комплектного модулю, що складається з  підземної ємності Platin 7500 та насосної станції  Eco-Plus відомої компанії GRAF, яка має значний досвід виробництва і продажу таких систем. У такій ємності вода зберігається з постійною температурою, і без доступу ультрафіолету, що значно підвищує якість води та дозволяє використовувати її в побутових цілях.

Для встановлення системи збору дощової води і використання її для технічних потреб гімназії застосовано дуже просте та недороге рішення: дощова вода з покрівлі даху будівель (основного корпусу та їдальні) гімназії спрямовується металічними ринвами і водостічними зовнішніми трубами через фільтри-відстійники та підземні водопідвідні труби ПВХ 110 мм в підземну акумуляційну ємність Platin 7500, яка закопана на подвір’ї гімназії. З підземного резервуару дощова вода подається до змивних бачків в туалетах за допомогою модульної насосної станції підземними полiетиленовими трубами діаметром 40 мм.

 

Ємність, довжиною 3600 мм, шириною 2250 мм і об'ємом 7500 л має висоту всього 1250 мм. Для її встановлення викопано неглибокий котлован без дотримання кутів нахилу і загрози обсипання ґрунту. Завдяки вазі в 360 кг декілька осіб без зусиль установили ємність в котлован. Міцна конструкція ємності дозволяє встановлювати її навіть в місцях проїзду важкого автотранспорту, але потрібно придбати чавунну кришку для такого випадку замість телескопічної пластикової, що входить в комплект системи.

Оптимальний розмір підземної ємності на 7500 літрів для збору дощової води визначено з огляду на можливу кількість опадів у регіоні, загальну площу покрівлі даху будівель гімназії - 640 кв.м. та потреби в технічній воді для змивних бачків туалетів. Дощової води, акумульованої в підземній ємності може вистачити на 10-20 днів, при її економному використанні учнями і вчителями гімназії.

Супер плоска форма і конструкція ємності Platin для збору дощової води гарантують її стійкість у ґрунтових водах, така конструкція спеціально використана в проекті для економії коштів і часу під час монтажу системи, а також з огляду на існуючі високий рівень ґрунтових вод на території гімназії.

Накопичувальну ємність встановлено на деякій відстані від основного корпусу гімназії та будівлі їдальні, щоб при переміщені важких транспортних засобів, зокрема і пожежних у випадку пожежі в будівлях чи транспортування продуктів харчування до їдальні та інших господарських матеріалів було виключено можливість пошкодження ємності важкими транспортними засобами. Легкі транспортні засоби і механізми можуть вільно переміщатися над підземною ємністю.

Перед підземним резервуаром на виході водостічних труб встановлено фільтри-відстійники для попереднього очищення води, що буде надходити до ємності від ринв. Для вилучення води з бака використано модульну насосну станцію Eco-Plus, встановлену у приміщенні насосної станції, при потребі ця система може бути занурена в підземну ємність. Комплект насосної станції Eco-Plus складається з модулю подання води Aqua-Center-Silentio з насосом KSB-Superinox, ущільнювача проходу зовнішньої стінки ємності, плаваючого всмоктувального клапану з фільтром, поплавкового вимикача з контр вантажем і панеллю кріплення.

Використана для системи збору води підземна ємність має також фільтр грубого очищення, інтегрований в купол. Фільтр збирає дрібне сміття і забруднення які підвідними трубами можуть потрапити в ємність. Всередині фільтра є сітчаста металева корзина з діаметром отворів 0,2 мм, що дозволяє затримувати основні забруднення. Такий кошик має спеціальну ручку, за допомогою якої його можна легко вийняти з куполу та почистити. З часом на дні ємності може утворюватися шар осаду, бактерії цього осаду також беруть участь в очищенні води. Система зливу дощової води дозволяє уникати сильне перемішування води в ємності, піднімання і видалення осаду та знищення необхідних бактерій.

Переповнення ємності дощовою водою і злив лишків води через переливний сифон регулярно очищатиме резервуар від плаваючих частинок (наприклад, дрібного сміття, пороху, пилку), що промиватимуться в каналізаційну систему разом із невеликою кількістю води. Для осадження дуже дрібних частинок бруду (<0,35 мм) відфільтрована вода буде спрямовуватися через донний випуск на дні резервуару. Це запобігає постійному перемішуванню води та додаванню кисню до води на дні резервуару і дозволяє підтримувати воду чистою та свіжою.

Встановлений підземний резервуар ідеально підходить для тривалого зберігання дощової води, тому що ґрунт захищає бак від світла та тепла. Температура води з підземного резервуару коливається від 6° до 12° C цілий рік. Водорості та мікроорганізми не можуть утворюватися через темряву та постійну невисоку температуру води в ємності, що забезпечує постійну якість води. Така вода може використовуватися для змивних бачків в туалетах, для вологого прибирання приміщень та прання технічних ганчірок, організації поливу квітників і зелених насаджень на території гімназії та для потреб пожежогасіння у випадку виникнення такої нагальної потреби до прибуття пожежних машин. Дощова вода з підземної ємності порівнянні з водопровідною водою, зазвичай м'якша і вимагає меншої кількості миючих засобів - пом'якшувачів у випадку її використання також для технічних потреб, наприклад прання та вологого прибирання приміщень гімназії. Така вода навіть виробниками пральних машин рекомендується для досягнення найкращих результатів прання.