IN2WOOD: розвиток лісових кластерів та впровадження Стратегічного плану дій для 6 регіонів з метою покращення регіональних інновацій

Загальна мета проекту: визначення стратегії та розробка спільного плану дій для 6 регіонів Європи, спрямованих на посилення кластерів та задоволення майбутніх потреб лісової промисловості у підвищенні конкурентоспроможності в постійно мінливому ринку.

 
2,5-річна робота проекту IN2WOOD «Розвиток лісових кластерів», фінансованого 7-ю Рамковою програмою Європейської Комісії „Регіони знань”, завершилась 3-4 травня 2012 року у Словаччині підсумковою конференцією, присвяченій обговоренню поточного стану існуючого стану та пілотних проектів. У 2010 році лісові кластери шести регіонів Європи - Штирія (Австрія), Північний Рейн-Вестфалія (Німеччина),Південний Тіроль (Італія),Граубюнден (Швейцарія), Банська Бистриця (Словаччина) та Карпатський регіон (Україна) - об'єднали свої сили для того, аби підготувати лісовий сектор до викликів, пов’язаних із майбутнім попитом на інноваційну продукцію, послуги та процеси, а також для систематичної передачі знань один одному.
 
Впродовж проекту до заходів приєдналися представники науки, бізнесу й органів влади всього 18 країн Євросоюзу та Південно-Східної Європи.
 
Спираючись на аналіз сильних й слабких сторін й базу даних основних гравців й програм  кожного регіону було розроблено регіональні стратегії і Спільний План дій. В ньому окреслюються тенденції розвитку і рішення майбутніх проблем деревообробної і лісової промисловості і намічається шлях для впровадження декількох пілотних концепцій в партнерських регіонах.

Пілотні концепції:

  1. Заліснення промислових зон

У відкритому вугільному басейні Колубара (Сербія) видобувається 70% вугілля країни, при цьому недостатня увага приділяється рекультивації та залісненню тих територій, що використовуються. Така сама ситуація у багатьох колишніх вугільних шахтах Північного Рейну-Вестфалії (Німеччина). В рамках пілотного проекту запланована біологічна реабілітація забруднених територій шляхом вирощування тут біомаси для енергетичних потреб. В рамках цього проекту, у Сербії вже висаджено кілька гектарів саджанців швидкоростучих культур із Австрії.
 

  1. Дерево у міських будівлях

На запрошення Міністра навколишнього середовища Північного Рейну-Вестфалії, лісові кластери з регіонів Граубюнден, Південий Тіроль, Штирія, Північний Рейн-Вестфалія і Західна Україні в січні 2012 року презентували спільний стенд на виставці DEUBAU в Ессені (Німеччина).
Представник України від Кластеру деревообробки та меблевого виробництва www.domv.lviv.ua (Львів), своєю участю у  найбільшій будівельній виставці Німеччини показав, що і в Україні вже є критична маса зацікавленості й досвіду будівництва з деревини. Промоції деревини як будівельного матеріалу був також присвячений круглий стіл  з дерев’яного домобудівництва в Україні, організований Кластером у грудні 2011 року у Львові, на якому свої інновації представили також і  партнери IN2WOOD – регіони Штирія (Австрія) та Північний Рейн-Вестфалія (Німеччина).
 

  1. Cтратегічна мережа біомаси

Численні дослідження показали, що потреба у споживанні деревини в майбутньому перевищить пропозицію деревини. Але як ми можемо вирішити цю проблему? Консорціум IN2WOOD започаткував ініціативу, спрямована на забезпечення сталого постачання деревини для нинішнього і майбутніх поколінь. Наразі партнери з дев’яти країн (Австрія, Хорватія, Німеччина, Македонія, Чорногорія, Румунія, Сербія, Словаччина й Україна) працюють на збором даних по регіонам щодо існуючого й прогнозованого  постачання й попиту на деревину, а також щодо соціальних, екологічний й економічних викликів та переваг використання рослинної біомаси.
 

  1. В ліс на канікули!

Туризм в лісових регіонах має все ще часто недооцінений потенціал для сталого регіонального розвитку. В рамках IN2WOOD започатковано ефективний зв'язок між екотуризмом і лісовим господарством. Основною ідеєю пілотного проекту «Побратимство пішохідного маршруту Ротгаарштайґ (Німеччина) та Закарпатського туристичного шляху (Закарпаття)»  є передача знань та ноу-хау щодо утримання туристичних шляхів від управління лісового господарства Північного Рейну-Вестфалії закарпатським лісівникам та іншим зацікавленим сторонам,  а також спільні заходи з пропагування цих пішохідних маршрутів. Від цього виграють як туристи, які отримають незабутній досвід подорожі по нашим лісам, так і лісівники, які привернуть увагу широкого загалу до різноманітних функцій лісу.
 
За два з половиною роки роботи проект IN2WOOD був представлений на найбільших лісових й деревообробних  виставках в Європі – в Клагенфурті, Австрія (2010), на LIGNA Ганновер, Німеччина (2011) та на DEUBAU, Німеччина (2012).  Започатковане партерство вже переросло у кілька нових проектів в галузі навчання лісівників, зокрема між ГО ФОРЗА та Національним лісовим центром (Словаччина).  Ще кілька проектів знаходяться у стадії розробки. Таким чином, маємо надію, що започатковане в рамках IN2WOOD партнерство ще продовжиться!