Європейський тиждень мобільності – 2016: успіхи та досвід

Черговий семінар для міст Закарпатської області проведено 9 грудня 2016 у м.Мукачево.

Метою семінару є ознайомити один одного з досвідом міст та населених пунктів області – що зроблено містами, що вдалося, що ще можна робити для того, аби покращити умови для пішоходів, велосипедистів, маломобільних осіб, вразливих верств, громадського транспорту, та для використання сталих видів транспорту.

У 2016 році до Європейського тижня мобільності приєдналась рекордна кількість громад з України – 18 міст та селищ. З 16 по 22 вересня 2016 р. в громадах Закарпаття, які приєднались до Європейського тижня мобільності, органами місцевого самоврядування у співпраці з зацікавленими сторонами було проведено заходи, спрямовані на популяризацію розумніших, здоровіших способів пересування, альтернативних автомобілю. В більшості громад було проведено День без автомобілів, коли принаймні на одній вулиці було обмежено рух транспорту і виділено її для пішоходів та велосипедистів.
В Рахові до заходів ЄТМ передусім залучали дітей. Діти як надзвичайно активна та вмотивована група радо відгукувалась на інформаційно-просвітницькі заходи: перегляд мультфільмів, тематичні розмальовки для наймолодших, а конкурс «Намалюйте транспорт майбутнього» для середніх класів. Велопробіг вулицями міста привів дітей в автопарк, де вони познайомились з перевагами поїздок на громадському транспорті та з роботою водіїв автобусів.

Мукачево: ЄТМ в Мукачеві – це вже хороша традиція. Цього року традиційного місто підписало Хартію Європейського тижня мобільності та впровадило низку постійних заходів та акцій з популяризації сталих видів транспорту. Протягом поточного року у місті за кошти міського бюджету відремонтовано 49 вулиць і 25 тротуарів, що покращило умови пересування пішоходів та їх підвищило безпеку. Влаштовано світлофори зі звуковими сигналами. На набережній міста влаштовано вело доріжку довжиною 1,5 км та шириною 2 м. Що стосується тижня заходів, у місті підійшли до цього питання масштабно – були проведені велозмагання в школах і садочках разом з навчанням правилам дорожнього руху, Мукачево Ровер Фест, велогонка на перекритій для руху автомобілів центральній частині міста, конкурс малюнку на асфальті на тему «Мукачево – чисте місто», дитячий велозаїзд, загальноміський конкурс малюнку «Велосипед в моєму житті», традиційно, 22 вересня був проведений День без автомобіля, на перекритій для приватних автомобілів вулиці проводилися конкурси і велоестафети, виставка малюнків «Велосипед в моєму житті».

Селище Великий Березний вдруге долучилося до Європейського тижня мобільності, цього року протягом двох днів провівши лекції про конструкцію велосипеда, основні правила догляду та ремонту велосипедів, а також велозмагання з перешкодами для дітей і дорослих. Крім цього, велоактивісти громади провели ремонт тротуарів на одній з бічних вулиць Великого Березного.

Місто Ужгород знов приєдналось до Європейського тижня мобільності із традиційним конкурсом малюнку «Ужгород – велосипедне місто», днем без автомобіля на перекритій для автомобілів вулиці Швабській з різноманітними забавами для дітей, поліцейським патрулем, які навчали дітей правилам доорожнього руху, давали пам‘ятки з безпеки на дорозі та розповідали про роботу більш екологічно-дружнього «гібридного» автомобіля поліції, на цій вулиці проходило вручення призів переможцям міського конкурсу малюнку, майстер-класи центру дитячого розвитку, лекції про архітектуру міст, опитування про способи пересування ужгородців містом, лекції про захист велосипедистів під час подорожей та захист велосипедів від викрадання, катання на велосипедах та роликах а також виступ справжньої балерини. Крім цього протягом тижня заходів ЄТМ активісти Ужгорода організували акцію «Велосипедом на роботу» з безкоштовною кавою для тих, хто їде велосипедом на або з роботи, перегляд фільму «Соціальне життя малих громадських просторів», виставка малюнків «Ужгород – велосипедне місто» у автобусах та інші.

У с.Сокирниця вело активісти організували велопробіг до м.Хуст, у м. Перечині – конкурс дитячого малюнка «Велосипед у моєму житті», вело змагання для дітей, акцію «Я надаю перевагу громадському транспорту», 22 вересня з метою пропагування серед дітей здорового способу життя та екологічно безпечних способів пересування у центральному парку міста відбулися дитячі вело змагання та конкурс малюнка на асфальті на тему «Я хочу жити в чистому місті», виставка дитячих малюнків на тему «Велосипед у моєму житті», а також нагородження переможців та учасників всіх конкурсів тижня мобільності, що стосується постійних заходів, у місті втановили 4 велостоянки у найбільш людних місцях міста.

Представник патрульної поліції відзначив, що проведений аналіз показав, що новій поліції слід більше спілкуватись із дітьми, оскільки сьогоднішні діти – за завтрашні учасники дорожнього руху, велосипедисти та пішоходи. Тому в поліції спільно з управлінням освіти Мукачева був започаткований проект «Дорожні ренджери», а в Ужгородському районі – «Шкільний патруль». Започатковано щорічну велоестафету та планується створення майданчика «Велодром».

Досвід словацьких міст Кошице, Прешов та Молдава-над-Бодвов, а також норвезького міста Борхауг представив словацький партнер проекту з організації «Легенд-Фото». Так само, як і в українських містах, заходи залучали передусім дітей. Згадувалися і нові для нас приклади, наприклад: безкоштовний громадський транспорт для усіх під час Дня без автомобіля, а при пред’явленні водійського посвідчення – безкоштовне використання громадського транспорту протягом тижня; влашування велодоріжки на насипі колишньої вузькоколійки; семінар для дітей «Як зекономити на транспорті – в Словаччині та за кордоном».

Всі учасники відзначали, що проведення заходів було б неможливим без мережі партнерів – громадських організацій, бізнесу, вело магазинів, представників поліції, вело активістів.

Громадам, які приєднались до Європейського тижня мобільності, та реалізували так звані «постійні заходи», тобто інфраструктурні заходи, в рамках конкурсу проекту ЄТМ: Карпатська мережа є можливість підтримати встановлення велопарковок, інформаційних стендів та знаків дорожнього руху. Ми очікуємо конкурсні заявки до кінця січня, після чого відбудеться нагородження переможців та кінцевий семінар проекту.

Презентації з семінару можна знайти тут:

Фотозвіт за посиланням: https://get.google.com/albumarchive/113805013373103711164/album/AF1QipM6...

Проект «Європейський тиждень мобільності (ЄТМ) – Карпатська мережа» реалізується в рамках Норвезького грантового механізму, пріоритету транскордонного співробітництва Словаччини за спів-фінансування Уряду Словацької Республіки.