В ТРАНСКОРДОННОМУ РЕГІОНІ УКРАЇНИ І СЛОВАЧЧИНИ РОЗПОЧАВСЯ НОВИЙ ПРОЕКТ ПРИСВЯЧЕНИЙ ПОПЕРЕДЖЕННЮ ПАВОДКІВ

12 грудня цього року, під час Європейського тижня лісів, відбувся стартовий семінар, присвячений початку проекту HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодрог. Проект реалізується партнерами з України та Словаччини, а саме: Агентством сприяння сталому розвитку Карпатського регіону ФОРЗА, яке є головним партнером проекту, Українським науково-дослідним інститутом гірського лісівництва ім. П.С. Пастернака та Національним Лісовим Центром Словаччини. Територією виконання проекту є Закарпатська область в частині басейнів річок Уж та Латориця і Пряшівський та Кошицький краї Словаччини в частині басейнів річок Лаборець та Ондава.
У семінарі, крім представників партнерських організацій проекту, взяли участь представники природоохоронних, лісогосподарських та водогосподарських підприємств з Кошицького та Пряшівського країв Словаччини, керівництво обласного управління лісового та мисливського господарства у Закарпатській області, басейнового управління водних ресурсів річки Тиса, департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА, Ужанського національного природного парку, представники районних державних адміністрацій та державних лісогосподарських підприємств, що діють на території Великоберезнянського, Воловецького, Мукачівського, Перечинського, Свалявського та Ужгородського районів, Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролiсомелiорацiї ім. Г.М. Висоцького.
В ході стартового семінару голова громадської організації ФОРЗА, Леся Лойко, розповіла, що проект готувався спільно українською та словацькою стороною і його основна мета – попередження ризиків паводків у басейні р.Бодрог шляхом посилення гідрологічної ролі лісів  та  науково-обґрунтоване визначення факторів виникнення повеней та ступеню їх впливу і, виходячи з цього, формулювання рекомендацій для вдосконалення практичного ведення лісового господарства. Головними цілями, які ставить перед собою проект, є:

  • аналіз потенціалу ландшафту у виникненні повеней,
  • розробка методології оцінки факторів, які впливають на виникнення паводків,
  • оцінка впливу лісів на водний режим території, в тому числі моделювання впливу лісів на гідрологію водозбору,
  • розробка рекомендацій щодо покращення методів та практики ведення лісового господарства з метою посилення спроможності лісів регулювати паводки,
  • демонстрація взаємозв’язку між практиками ведення лісового господарства, параметрами ландшафту та ризиками паводків у польових умовах,
  • створення та підтримка обміну інформацією та діалогу лісівників з місцевими громадами та зацікавленими сторонами,
  • підвищення обізнаності та досягнення розуміння громадськістю важливого зв’язку методів й практик ведення лісового господарства з спроможністю лісів регулювати  паводки та інші.

Василь Парпан, директор Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва ім. П.С. Пастернака, розповів присутнім про особливості лісів Карпатського регіону України, як екосистеми, та їх водорегулюючу і протипаводкову роль, а також про актуальність проекту для даної транскордонної території, зумовлену в першу чергу чутливістю та взаємопов’язаністю гірської лісової системи та гідрологічного режиму річок, у тому числі в контексті зміни клімату.
Томаш Буха, директор Інституту Лісових досліджень НЛЦ, розповів про лісове господарство в Словаччині з огляду на забезпечення гідрологічної ролі лісів, про проблеми та напрацювання лісового господарства в напрямку проведення протипаводкових заходів, а також про те, що проект HYDROFOR має дати відповіді на питання ведення лісового господарства, як складової ревіталізації (відновлення) ландшафтів та інтегрованого управління паводками.
Продовжуючи тему інтегрованого управління водними ресурсами, Віктор Дуркот, начальник відділу експлуатації автоматизованої інформаційно-вимірювальної системи для прогнозу паводків і управління водними ресурсами в басейні ріки Тиса (АІВС-«Тиса»), розповів про те, як саме організована робота з управління та моніторингу стану водних ресурсів та захисту територій в басейні річки Тиса.
Після презентацій та виступів, учасники вступного семінару поїхали до лісу, де, поряд з представленням ведення лісового господарства державним підприємством «Свалявське лісове господарство» на водозборах річки Піня, яке зробив Дідренцел Олександр, головний лісничий згаданого підприємства, на власні очі могли оцінити ландшафти краю, підходи у веденні лісового господарства, регулювання водних потоків, та обговорити питання критичних факторів, з якими пов’язане виникнення та інтенсивність паводків, та шляхи їх мінімізації. Зрештою, саме на ці питання, після наступних 1,5 років роботи, має дати відповіді проект HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодрог.
Даний проект реалізується в рамках програми Транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП на 2007-2013 рр., за пріоритетом 2: Посилення якості навколишнього середовища, захід 2.2. Готовність до надзвичайних ситуацій.
 

Загальною метою програми транскордонного співробітництва Європейського Інструменту Сусідства і Партнерства Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2007-2013 (www.huskroua-cbc.net) є поглиблення та інтенсифікація співпраці між прикордоннми областями України, Угорщини, Словаччини та Румунії, що відбувається сталими шляхами в соціальному, екологічному та економічному вимірах.
FORZA_logo
NLC-Zvolen
Гірліс-лого-_final
Європейський Союз складається з 27 країн-членів, які вирішили поступово об’єднати свої ноу-хау, ресурси та долі. Разом протягом 50 річного періоду розширення, вони збудували зону стабільності, демократії та сталого розвитку з підтриманням культурного різноманіття, толерантності та особистої свободи. Європейський Союз відданий ідеї передачі своїх досягнень та цінностей країнам і людям за межами його кордонів.
Європейська Комісія є виконавчим органом ЄС.

Дана публікація створена за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО ФОРЗА і в жодному випадку не може використовуватися для відображення точки зору Європейського Союзу