Як і планувалося, 7 та 8 липня цього року в рамках проекту ГІДРОФОР на теренах Закарпаття було продовжено фахову лісівничу дискусію, розпочату в травні та червні цього року в Словаччині.
У спільному польовому практичному семінарі проекту взяли участь 54 особи: зі Словаччини до участі у семінарі долучилися партнери проекту з Національного лісового центру в Зволені, Словацької академії наук, проекту природозберігаючих лісозаготівельних технологій, представники лісогосподарських підприємств та природозаповідних територій Прешовського краю Словаччини; від України – представники лісового господарства та природозаповідних територій Закарпатської, Львівської та Івано-Франківської областей, партнери проекту з Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва в Івано-Франківську, представники Ужгородського національного університету та Національного лісотехнічного університету України у Львові, фахівці-лісовпорядники з ВО «Укрдержліспроект» з м. Ірпінь та Львівської державної лісовпорядної експедиції, керівник Карпатського регіонального навчального центру – філії Укрцентркадрилісу, керівник та фахівці БУВР Тиса, представники департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА, Держекоінспекції в Закарпатській області та партнери проекту з ГО «ФОРЗА».
Під час вступної частини семінару були представлені презентації, що висвітлювали мету та головні віхи і напрацювання проекту ГІДРОФОР, зокрема Леся Лойко, керівник ГО «ФОРЗА», розповіла про передумови розробки проекту і, відповідно, його мету, структуру і логіку виконання, починаючи від оцінки поточного стану і закінчуючи розробкою практичних рекомендацій для лісівників, спрямованих на посилення гідрологічних функцій лісів через ведення лісового господарства. З презентацією можна ознайомитися тут: http://forza.org.ua/uk/prezentaciya-proektu-gidrofor-7-lipnya-2015-r-lesya-loyko.
Гідрологічну роль лісів в басейні річки Уж представив доктор біологічних наук, професор Василь Парпан, директор УкрНДІГірЛіс, науковий експерт проекту ГІДРОФОР, зокрема детально розглянувши складові елементи гідрологічної ролі лісів та звернувши увагу на важливості запровадження водозбірного принципу у систему ведення лісового господарства, що дасть можливість забезпечити збалансоване стале лісокористування з одночасним виконанням лісами своїх функцій. Презентація за посиланням: http://forza.org.ua/uk/gidrologichna-rol-lisiv-v-baseyni-riki-uzh.
Юрій Дербаль, експерт проекту ГІДРОФОР, поділився з учасниками результатами, напрацьованими спільно українськими і словацькими партнерами в рамках проекту, зокрема щодо взаємозалежності між системами та методами ведення лісового господарства та захистом від паводкових ситуацій, більш детально ви можете ознайомитися за посиланням: http://forza.org.ua/uk/riziki-pavodkiv-vazhlivist-yih-vrahuvannya-pri-lisogospodaryuvanni.
Роль та вплив лісової транспортної мережі та можливості посилення гідрологічної функції лісових територій шляхом вдосконалення лісової інфраструктури пояснив ще один експерт проекту ГІДРОФОР Володимир Коржов, кандидат технічних наук, перший заступник директора УкрНДІГірЛіс: http://forza.org.ua/uk/posilennya-gidrologichnoyi-funkciyi-lisovih-teritoriy-shlyahom-vdoskonalennya-lisovoyi.
Після дискусії, що слідувала за презентаціями, присутні переглянули відеофільм про причини виникнення повеней в Карпатах, вплив сучасних сільськогосподарських та лісогосподарських практик на виникнення повеней та посух у регіоні та шляхи вирішення цих проблем, створений в результаті 7-річної роботи Штефана Вальо, який активно пропагує зміну підходів у землекористуванні і, зокрема у влаштуванні лісової дорожньої мережі та трелювальних волоків у гірських умовах, згодом продовживши обговорення вже на демонстраційних об’єктах семінару.
Програма польової частини семінару складалася з відвідування демонстраційних об’єктів у приватній власності Штефана Вальо та на землях держлісфонду, де учасники ознайомилися з прикладами протипаводкових заходів та з різними підходами у веденні лісового господарства і обговорили ці питання між собою, зокрема використовуючи мультидисциплінарний підхід, зокрема учасники відвідали:
Штучні водойми Штефана Вальо у м. Перечин, де на території підприємства в 2009-2010 роках було споруджено п’ять ставків загальною площею 3 га. Штучні багатофункціональні водойми споруджено для утримання води і забезпечення нею потреб підприємства. Водні об’єкти не тільки сприяють покращенню вологості та внутрішньо-грунтового та підземного водного балансу прилеглих територій, а й для розведення риби і домашніх водоплавних птахів та гніздування диких водоплавних птахів. В ставках створено штучні острови. Протягом літнього та весняного періоду на новозбудованих водних площах повністю розвинулася нова екосистема. Впродовж найбільш спекотних періодів у 2009 і наступних роках спостерігається інтенсивне випаровування води та швидке наповнення водойм під час дощів. Тому на одному з ставків площею 1 га було піднято насипи та поглиблено інші озера на 0,8 м, всі вони поєднані в однин комплекс і пов’язані системою труб та переливів. Сьогодні згадані 3 га штучних озер затримують 60 000 м3 води.
Демонстраційний водозбір Гідрофор-Перечин, що знаходиться в Перечинському лісництві ДП «Перечинське лісове господарство» у лісопарковій частині зеленої зони м. Перечин, загальною площею 747,1 га, в т.ч. вкритої лісом – 707 га. Лісистість водозбору становить 94,6%. Більше 30% деревостанів водозбору лісовпорядкуванням віднесено до наближеного до природного типу, зважаючи на їх вікову, вертикальну та горизонтальну структуру. У водозборі влаштовано нову лісову дорогу довжиною понад 2 км з водовідними дерев’яними лотками, проведено рекультивацію окремих трелювальних волоків, споруджено перепади на потічку.
Генетичний резерват дугласії-псевдотсуги тисолистої Тур’я-Ремітської (сорт зареєстровано в Реєстрі сортів рослин України в 1995 р. – авторське свідоцтво № 486), площею 1,8 га. Ділянка знаходиться в Тур’я-Реметівському лісництві ДП «Перечинське лісове господарство» у заповідному урочищі місцевого значення «Розтоки», проголошеному 1983 р., площею 430 га, створеному для охорони та збереження насаджень дугласії-псевдотсуги, що мають науково-дослідне значення. На ділянці знаходяться чисті лісові культури дугласії віком 114 років. Середня висота насадження 60 м, окремі дерева мають висоту понад 60 м.
Лісонасіннєва ділянка ялиці білої. Лісонасіннєва ділянка ялиці білої Порошківського лісництва «ДП» Перечинське лісове господарство» площею 3 га знаходиться в урочищі Шеповець і віднесена до рекреаційно-оздоровчих лісів. На ділянці дозволяється проведення санітарних рубок. На ділянці знаходяться лісові культури ялиці білої та одиничні дерева бука віком 97 років.
Учасники польового семінару під час відвідання різновікових деревостанів демонстраційного водозбору та лісових культур дугласії і ялиці білої обговорили необхідні і можливі лісогосподарські заходи і, зокрема підходи наближеного до природи лісівництва для підтримання належного санітарного стану насаджень, підвищення їх стійкості та продуктивності, покращення гідрологічних та інших функцій лісу.
Система водорегулювання на сімейному курорті Воєводино, яка включає перепади та берегоукріплення на потічках, форелеві ставки, штучний ставок, дренажні канали, т.д. З практичними прикладами вдалого використання гідрологічної ролі і багатофункціональності лісу та туристично-рекреаційного потенціалу лісових угідь учасники мали змогу також ознайомитись в урочищі «Воєводин». В цьому урочищі проведено укріплення русла та берегів місцевого потічка гідротехнічними спорудами (система перепадів та кам’яних берегоукріплень), споруджено ряд ставків, що гармонійно використовують та пом’якшують русловий та поверхневий стік під час сильних злив і загрозу локальних паводків та належним чином регулюють водний режим території.
Продовження професійного обміну заплановано на початок вересня цього року, цього разу польовий семінар буде проведено на території, що входить до водозбору річки Латориця.
Довідково: Проект «HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодроґ» реалізується в рамках програми Транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП на 2007-2013 рр., за пріоритетом 2: Посилення якості навколишнього середовища, захід 2.2. Готовність до надзвичайних ситуацій.
Фотозвіт за посиланням: https://picasaweb.google.com/113805013373103711164/78July?authuser=0&authkey=Gv1sRgCNucscz5q6SllgE&feat=directlink