Проект ГІДРОФОР відкриває нові горизонти співпраці українських та словацьких науковців та лісівників-практиків

Завершальна конференція проекту ГІДРОФОР: «Cистеми оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодроґ», що проходила 14-15 жовтня цього року у м.Кошице, Словаччина, зібрала більше 60 учасників з України, Словаччини та Швейцарії, щоб обговорити подальше запровадження напрацювань проекту та визначити нові горизонти співпраці для лісівників та науковців двох країн-учасниць проекту.
Головними завданнями конференції стало представлення результатів роботи проекту та обмін знаннями і ідеями між колегами для подальшого вдосконалення ведення лісового господарства з огляду на посилення гідрологічної функції лісових ландшафтів.
Під час першого дня конференції були представлені головні результати роботи проекту та висновки щодо вдосконалення лісогосподарських практик, зокрема Іван Барка, координатор проекту від Національного Лісового Центру (НЛЦ), та Леся Лойко – менеджер проекту, керівник ГО «ФОРЗА», зробили спільну презентацію напрацювань, серед яких аналіз факторів, що впливають на формування паводків та ступеню їх впливу, аналіз ролі деревостанів у виконанні лісами водорегулюючої функції, комп’ютерне моделювання виконання лісами своїх гідрологічних функцій за різних умов заліснення, вплив стану лісової транспортної мережі на гідрологію лісу, проведення низки практичних семінарів для лісівників обох країн з питань гідрологічних функцій лісів, зустрічей з місцевими громадами та обговорення можливостей співпраці лісівників та громад навколо цих питань, розробка науково-обґрунтованих рекомендацій для лісівників-практиків щодо вдосконалення лісогосподарської діяльності задля посилення гідрологічної функції лісу. (З цією та іншими презентаціями можна ознайомитися на нашому сайті в розділі Публікації).
Зокрема, складовими частинами цього наукового обґрунтування є і результати наукового дослідження порівняння парних водозборів та результати моделювання гідрологічної ситуації, які представив Томаш Гласний, керівник екологічної лабораторії НЛЦ, і пропозиції щодо організації ведення лісового господарства у гірських лісових екосистемах Карпат для посилення їх гідрологічних функцій, а це, зокрема – водозбірний принцип ведення лісового господарства, який дає можливість забезпечити збалансоване стале лісокористування з одночасним виконанням лісами своїх функцій, які представив Василь Парпан, доктор біологічних наук, професор, директор УкрНДІГірліс, і пропозиції щодо оптимізації транспортної мережі у комплексі заходів зі зменшення поверхневого стоку та зменшення ризику паводків у гірських територіях, які дуже чітко представив Володимир Коржов, кандидат технічних наук, перший заступник директора УкрНДІГірліс.
Як завжди, про інновації у частині оцінки лісових деревостанів, а саме про більш детальне і точне картування деревостанів і транспортної мережі за допомогою лазерного сканування ландшафту розповів Іван Сачков, експерт проекту від НЛЦ та перспективні ідеї щодо інноваційних способів трелювання деревини представив Штефан Ільчик з Технічного університету м. Зволен.
Підсумок першого дня конференції підбив своєю доповіддю Владімір Чабун, професор, інженер лісового господарства, експерт проекту від НЛЦ, який власне і підсумував важливість належного ведення лісового господарства для посилення водорегулюючої ролі лісу та запобігання і зменшення ризиків паводків.
Польовий день семінару – екскурсія до міських лісів Кошице, зустрів учасників дощем, проте це не вплинуло на якість представленої інформації та настрій учасників. Кошицьким міським лісам є чим пишатися: господарювання в них ведеться на майже 20 000 га, з яких 82 % – ліси особливого призначення, 15 % – водоохоронні ліси і тільки 3 % - господарські ліси, при цьому підприємству вдається заготовляти щорічно біля 90 000 м3, що ніяк не впливає на зовнішній вигляд лісів, оскільки господарювання ведеться переважно за лісовідновною системою та вибірковими методами. Розповіли господарі, заступник директора інж. Мірослав Текелі та лісничий лісо-парку інж. Юліан Томаштік, і про запровадження підходів Про Сільва (наближене до природи лісівництво), а також про транспортну мережу лісів, яка є однією з найщільніших в Словаччині, і про рекреаційну діяльність, яка є надзвичайно важливим напрямком роботи оскільки лісові масиви міських лісів відіграють важливу роль у відпочинку місцевих жителів та привабленні туристів. Підсумки підбили у новозбудованому Візит-Центрі, створеному з залученням програмних коштів ЄС.
Українські партнери проекту – ГО «ФОРЗА» на УкрНДІГірЛіс дуже вдячні українським учасникам завершальної конференції, серед яких представники Державного агентства лісових ресурсів України (Святецька А. В.), ВО «Укрдежліспроект» (Рековець М. М. та Стиранівський Ю. О.) та Львівської державної лісовпорядної експедиції (Копильців В. М.), Національного лісотехнічного університету України (Кульчицький-Жигайло І. Є.), Видавничого дому «Еко-Інформ» (Новіков Р.), Закарпатського облуправління лісового та мисливського господарства (Кий В. В.), Івано-Франківського облуправління лісового та мисливського господарства (Варварук Р. О.), Львівського облуправління лісового та мисливського господарства (Студенний В. М.), лісогосподарських підприємств з Карпатського регіону (Левчук О. В., ДП «Стрийське ЛГ», Кінаш В. В., ДП «Дрогобицьке ЛГ», Нитка М. В., ДП «Довжанське ЛМГ», Слободянюк Н., ДП «Мукачівське ЛГ», Радь Е. І., ДП «Перечинське ЛГ», Гоєр П. А., ДП «Великоберезнянське ЛГ», Дуфинець О. О., ДП «Свалявське ЛГ»), БУВР Тиса (Карпеченко С. М.), Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА (Шпонтак Ю. М.) та НПП «Зачарований Край» (Мочан В. В.) за активну участь, обмін думками та пошуки нових можливостей співпраці.
Довідково: Проект «HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодроґ» реалізується в рамках програми Транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП на 2007-2013 рр., за пріоритетом 2: Посилення якості навколишнього середовища, захід 2.2. Готовність до надзвичайних ситуацій.
Фотозвіт за посиланням:
https://picasaweb.google.com/113805013373103711164/HYDROFORFINALKOSICE?authuser=0&authkey=Gv1sRgCODiu728_-DRpAE&feat=directlink
Фотографії від Романа Новікова, видавничий дім «Еко-Інформ»: https://flic.kr/s/aHskmWq6Yf