В четвер, 13 серпня 2015 року, громадська організація ФОРЗА разом з Ужгородським Прес-клубом організували прес-тур для журналістів Закарпаття з метою ознайомлення з роботою проекту ГІДРОФОР, демонстраційною ділянкою проекту в урочищі Бабайово Перечинського району та прикладами маломасштабних заходів, які можуть посилити гідрологічні функції лісів.
Розповісти хотілося все, тому прес-тур розпочався з ознайомчої прес-конференції, під час якої Леся Лойко, менеджер проекту ГІДРОФОР, розповіла про передумови виникнення проекту, а саме часті паводкові ситуації в області, а останнім часом до цього приєдналися наслідки зміни клімату у вигляді тривалих періодів посухи і зниження рівня води в річках та в ґрунті. Логіка проекту полягає в тому, щоб більш детально дослідити ситуацію з факторами, які впливають на гідрологічні функції лісів на території проекту, а це Закарпатська область в частині басейнів річок Уж та Латориця, та Прешовський і Кошицький краї Словаччини в частині басейнів річок Ондава і Лаборець – саме ці чотири річки формують транскордонний басейн річки Бодроґ, притоки Тиси. Дослідження факторів, що впливають на гідрологічні функції лісів а також на ризик настання паводків, яке також лягло в основу моделювання стоку в залежності від різних підходів до ведення лісового господарства, здійснювалося під керівництвом двох фахових наукових установ – Національного Лісового Центру у Зволені, Словаччина, та Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва в м. Івано-Франківськ. Наукові напрацювання і висновки в подальшому стали основою для розроблення практичних рекомендацій для лісівників-практиків щодо оптимального ведення лісового господарства, яке забезпечуватиме належне виконання лісами гідрологічних функцій.
Тут же, під час теоретичної частини прес-туру, Юрій Дербаль, експерт проекту від ГО ФОРЗА, розповів про біологічні особливості дерев та лісу щодо поглинання, випаровування та затримання вологи в ґрунті, а також про те, як різні системи ведення лісового господарства та супутні заходи, такі як будівництво лісових доріг та волоків, впливають на гідрологічну ситуацію певного водозбору, і, відповідно, якими мають бути ці втручання з тим, щоб не порушувати, а навпаки, підсилювати гідрологічні функції певної лісової території.
Далі приклади заходів, які покликані забезпечити краще виконання гідрологічних функцій, були детально розглянуті і обговорені під час відвідування демонстраційної ділянки в урочищі Бабайово, на території Перечинського лісництва ДП «Перечинський ЛГ», зокрема вибіркові методи лісогосподарювання і подальший перехід до наближеного до природи лісівництва з відповідними природозберігаючими заготівельними технологіями, будівництво лісової дороги з водовідвідними лотками і водозатримуючими кам’яними перепадами, перепади на потічках та рекультивовані трелювальні волоки, які зазвичай є головними осередками ерозії ґрунту та водопровідними шляхами під час великих опадів. Інформацію про демонстраційну ділянку представляв Юрій Урбан, лісничий Перечинського лісництва ДП «Перечинський ЛГ» та Юрій Дербаль, експерт проекту від ГО ФОРЗА. Демонстраційну ділянку було підібрано таким чином, щоб до неї було зручно доїжджати і лісівникам, і представникам громад і громадянського суспільства, і студентам та викладачам лісового господарства, для того щоб на її прикладі можна було наочно побачити, які саме заходи слід вживати для посилення гідрологічної ролі лісів і подискутувати щодо кращих підходів ведення лісового господарства. Нам дуже приємно, що в прес-заході взяли участь 16 представників засобів масової інформації області і ми вдячні всім учасникам за інтерес до питань належного ведення лісового господарства.
Візуальна інформація у фотозвіті: https://picasaweb.google.com/113805013373103711164/PressTour?authkey=Gv1sRgCNKBrp7Yo-7HtgE