ЗБЕРЕЖЕННЯ ЛІСІВ Є НЕДОСТАТНІМ

Саме такий висновок зробила Організація Об’єднаних Націй, зазначивши що існуючий рівень збереження лісів є недостатнім. Щорічні втрати лісів світу складають понад 5 млн. га.  25 % видів ссавців у світі та 11 % птахів знаходяться під загрозою зникнення. Неконтрольована вирубка лісів призводить до щохвилинного скорочення можливості існування 67 людей!
ГО Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону ФОРЗА, долучившись до підписантів Меморандуму про взаєморозуміння та співробітництво з питань лісової сертифікації між Закарпатським ОУЛМГ, Національним представництвом FSC в Україні, Дунайсько-Карпатською програмою WWF, екологічними НГО та соціально і екологічно відповідальними деревообробними та лісозаготівельними підприємствами Закарпаття, підтверджує свою підтримку заходам, що заплановані лісовим господарством краю щодо впровадження міжнародних стандартів належного управління і сталого багатофункціонального ведення лісового господарства в Закарпатті.
Ліси виконують важливі соціальні, економічні та екологічні функції, а також забезпечують людей різноманітними продуктами. Лісогосподарська діяльність дає роботу місцевим жителям, які проживають поблизу лісів. Люди використовують розмаїту лісову продукцію – гриби, ягоди, лікарські рослини, в лісах можна полювати та відпочивати. Тому ліси є дуже цінним ресурсом для всіх нас.
Підписанню меморандуму передувало спільне обговорення підписантами питань, пов’язаних з використанням лісів і його потенціалу. За словами Павла Кравця, представника Національного представництва FSC в Україні: «Нас об’єднує одна думка: ми хочемо бачити наші ліси не гіршими як вони є сьогодні. За кожним пунктом меморандуму буде конкретний план роботи, конкретні терміни і виконавці».
«Підтримуючи вимоги світових стандартів ми можемо сказати, що збережемо ліс, яким його хочуть бачити природоохоронні організації і яким зможуть користуватись майбутні покоління. Ми повинні підняти і гордість працівника лісу, як самої масової професії на Закарпатті. В меморандумі є місце для багатьох підписантів, за нашим прикладом прослідують інші фірми, які працюють з деревиною і також підтримують нашу ініціативу - дотримуватись всіх правил роботи в лісі», – зазначив Євген Кунинець, керівник компанії Ено-меблі.
На думку Лесі Лойко, керівника ГО ФОРЗА для громадськості важливо в цьому меморандумі, щоб свої двадцять зобов’язань, які взяли на себе обласне управління лісового та мисливського господарства разом з підпорядкованими підприємствами і п’ять зобов’язань, які взяли на себе деревообробні підприємства, найбільші гравці на ринку області, теж виконувалися, а громадські організації вже і так виконують свої зобов’язання. «Для нас важливо, щоб ліс використовувався не тільки як джерело деревини, але і як джерело інших функцій лісу: збереження води, утворення кисню, рекреаційних функцій, навчальної та освітньої. Ми співпрацюємо з обласним управлінням багато років і запрошуємо до такої співпраці, що склалась у нас з управлінням, і бізнес, для чого буде чудова нагода – святкування Фестивалю лісу,  яке започатковуємо разом з обласним управлінням, і для всіх підприємств буде важливо долучитись до цієї події, щоб показати свою соціальну роль і соціальне значення», – зазначила Леся Лойко.  
За спостереженням Ірини Мацепури, керівника ТОВ «ВГСМ», депутата обласної ради, в області наявна тенденція збільшення кількості деревообробних підприємств: «Два роки тому на торгах було 160 підприємств, а минулого року вже більше 500 учасників. Важливо, що обласне управління тримає курс на сертифікацію лісу. П’ять пунктів зобов’язань бізнесу, що працює з деревиною є базовими - це податки, які забезпечують 27 основних підприємств. Цивілізований розвиток, який закладений в принципах FSC сертифікації буде і надалі витримуватись».
На соціальну орієнтованість сертифікації привернув увагу В.М. Майор, приватний підприємець: «Якщо в Європі людина купує товар і бачить на ньому знак FSC і вона дещо про нього прочитала, то вже знає, що він означає. В Україні люди про це не знають нічого. Як людині, яка працює із «фийсою», сказати про моніторинг, сертифікацію? Люди, які працюють на підприємствах, повинні про ці речі знати і відчувати. Якщо спитати на вулиці людей, що вони знають про сертифікацію, вони скажуть просто – щоб ліс не красти. Якщо журналісти більше розкажуть про важливість сертифікації і її складові, то вже буде певний результат. Чи більше людей розумітиме про принципи та критерії сертифікації, тоді місія FSC себе оправдає і дасть свої результати на рівні виробництва і людей, власне для кого це робиться».
На переконання І. Ледіди, представника ТДВ «Міжгірський лісокомбінат»: «Якщо хочемо втриматись на ринку, то потрібно працювати. І раніше над питаннями сертифікації підприємство працювало, але не було таких жорстких вимог. Планку підняли великі гравці. Основне питання, щоб деревина на ринку була легальною».
Іван Габор, голова Громадської ради при ЗОУЛМГ, у своєму виступі підкреслив, що підписання меморандуму – це початок великої роботи. Добре, що під час обговорення присутні журналісти. Важливо донести суть сьогоднішнього зібрання про підписання меморандуму, суть меморандуму до широкої громадськості, до колективів підприємств. Часто виникають обурення і конфлікти у людей через відсутність об’єктивної інформації. Десь, хтось, комусь, щось сказав, хтось когось не любить – люди повстають. Ліс – чи не єдине місце, де є ресурс, де можна інвестувати кошти, зароблені в Чехії, Москві чи Італії, покласти малу пилораму. Таких підприємців треба вчити ставитись до лісу відповідним чином, налагоджувати добру співпрацю з великими підприємствами. Зрозуміло, що великий бізнес має кращі технології, буде перемагати, але в наших гірських селах не всюди можна забезпечити аудит. Хай ці малі підприємства працюють, але хай продають напівфабрикати внутрішнім великим деревообробним підприємствам, а не в Чехію.
«Для обласного управління та підвідомчих лісових господарств прописано в меморандумі багато пунктів, не всі вони прості, але ми усвідомлюємо всю відповідальність за їх виконання і готові брати на себе цю відповідальність. Ми прийшли до цього не спонтанно, за одну чи дві години, а в результаті багатьох днів обговорень з тут присутніми і керівниками підприємств, зважили всі за і проти, але розуміємо, що тільки в такому напрямку, ми зможемо прийти до мети, під якою підписуємось і доказати всім, що лісове господарство в Закарпатті і лісівники є відповідальними і поважними, готові працювати на благо держави і нашого регіону», – підсумував розмову Валерій Мурга, начальник обласного управління лісового та мисливського господарства.
Сподіваємо, що виконання зобов’язань, які на себе взяли лісогосподарники, бізнес та громадські організації Закарпаття, підписавши меморандум, сприятиме тому, щоб наступний висновок ООН щодо стану збереження лісів був не таким сумним.
Довідково
Основною метою лісової сертифікації є забезпечення сталого управління лісами та ведення лісового господарства, що передбачає створення умов для збалансованого вирішення економічних, екологічних та соціальних питань шляхом покращення обліку та використання лісових ресурсів, підвищення рівня ведення лісового господарства.
Вигоди лісової сертифікації  для суспільства і довкілля - екологічні: охорона і підтримка природних угруповань, особливо цінних лісів, збереження біорізноманіття, мінімізація впливу на довкілля; соціальні: врахування інтересів місцевих громад, повага до прав працюючих у лісовому господарстві, поліпшення доступу громадян до лісових ресурсів; економічні: підтвердження легальності і сталості лісозаготівель, поліпшення доступу на екологічно чутливі ринки, краща ціна.
Стимули для розвитку лісової сертифікації - політика «зелених закупівель» ЄС включає оцінку легальності і сталості заготівлі продукції лісу через сертифікацію; законодавство низки розвинутих країн світу з метою протидії незаконним рубкам заохочує розвиток лісової сертифікації; законодавство України (стаття 35 Лісового кодексу визначає лісову сертифікацію частиною організації лісового господарства); угода про Асоціацію між Україною та ЄС (стаття 294 передбачає сприяння торгівлі легальною і сталою лісовою продукцією); добровільні зобов'язання соціально і екологічно відповідальних компаній закуповувати виключно сертифіковану продукцію значною мірою формують “зелені” ринки продукції.
Принципи лісової сертифікації за системою FSC:
Принцип 1. Відповідність законодавству і принципам лісової наглядової ради
Ведення лісового господарства повинне враховувати законодавство країни, у якій воно здійснюється, міжнародні договори й угоди, підписані даною країною, а також відповідати “Принципам і критеріям лісової наглядової ради”.
Принцип 2. Права й обов'язки власників і користувачів
Довгострокові права на володіння і користування земельними і лісовими ресурсами повинні бути чітко визначені, задокументовані й оформлені у встановленому законом порядку.
Принцип 3. Права корінних народів
Юридичні і традиційні права корінних народів на володіння, користування і управління їхніми землями, територіями і ресурсами повинні визнаватися і поважатися.
Принцип 4. Відносини з місцевим населенням і права працівників
Лісогосподарська діяльність повинна бути орієнтована на підтримку і поліпшення соціально-економічного благополуччя працівників лісового господарства і місцевого населення.
Принцип 5. Використання лісу
Лісогосподарські заходи повинні бути спрямовані на ефективне багатоцільове використання продуктів і функцій лісу з метою підвищення економічної життєздатності й одержання широкого спектра екологічних і соціальних вигод.
Принцип 6. Вплив на навколишнє середовище
Ведення лісового господарства повинне забезпечувати збереження біологічної розмаїтості і пов'язаних з лісом ресурсів, водних, ґрунтових, а також унікальних і залежних ландшафтів і, таким чином, підтримувати екологічні функції і цілісність лісової екосистеми.
Принцип 7. План заходів щодо ведення господарства
План заходів щодо ведення лісового господарства, складений з урахуванням масштабу й інтенсивності проведених робіт, повинен існувати в письмовому виді, дотримуватись і вчасно уточнюватись. В ньому повинні бути чітко сформульовані довгострокові цілі і задачі ведення лісового господарства, а також способи їхнього досягнення.
Принцип 8. Моніторинг і оцінка
Відповідно до масштабу й інтенсивності лісогосподарських заходів має вестися моніторинг за станом лісу, виходом лісогосподарської продукції, ланцюжком від заготівельника до споживача, лісогосподарськими заходами і їх соціальними й екологічними наслідками.
Принцип 9. Збереження лісів, що мають високе природоохоронне значення
Ведення лісового господарства в лісах, що мають високе природоохоронне значення, повинне сприяти підтримці та покращенню відповідних характеристик цих лісів. Прийняття рішень у відношенні лісів, котрі мають високу природоохоронну значимість, має відбуватись з особливою обережністю, ретельно враховуючи можливі наслідки.
Принцип 10. Лісові плантації
Заходи щодо вирощування лісових плантацій повинні плануватися і здійснюватися відповідно до принципів 1-9, а також принципу 10 і його критеріїв. Лісові плантації можуть забезпечити ряд соціальних і економічних вигод, і сприяють задоволенню світових потреб у лісогосподарській продукції, вони повинні доповнювати систему господарювання і знижувати навантаження, сприяти відновленню і збереженню природних лісів.
 
Купуючи різноманітну продукцію лісового господарства, в т.ч. з деревини або деревної маси в крупних супермаркетах або маленьких крамницях, можна натрапити на логотип FSC який є підтвердженням, що цей товар легальний. Це означає, що всі переміщення товару від виробника до продавця документуються, відстежуються і перевіряються, кошти від його продажу допоможуть відповідальному виробнику, а не «тіньовим» виробникам, товар вироблено при мінімальній шкоді для природи і всі податки та платежі сплачено.
Будьте впевнені, якщо купляєте вироби з деревини, що Ви підтримуєте легальний ринок деревини. Купляйте вироби з сертифікованої деревини.