ЗАКАРПАТСЬКІ ЛІСИ І ГОСТИННІСТЬ ЗАЧАРОВУЮТЬ СЛОВАЦЬКИХ ЛІСІВНИКІВ

Наприкінці вересня ГО «ФОРЗА» (Україна) спільно з Національним лісовим центром (НЛЦ) із Словаччини організували для словацьких лісівників, науковців та співробітників лісового центру навчальну поїздку до Закарпаття в рамках проекту «FOR SOC: Ліси для суспільства – ліси без бар’єрів», який фінансується за рахунок гранту від Королівства Норвегії через Норвезький фінансовий механізм та з співфінансується з державного бюджету Словацької Республіки.
Поїздку було організовано з метою поглиблення розвитку словацько-українського партнерства, ознайомлення  учасників з метою, завданнями і станом реалізації заходів проекту в Словаччині і Україні, об’єктами активного відпочинку в лісовому середовищі та історико-культурного надбання високогірних громад Закарпаття, пропагування багатофункціональності лісу та підвищення екологічної обізнаності. 
Презентація Ігоря Коцура, першого заступника начальника Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства стала відправним пунктом програми перебування гостей на Закарпатті. З презентації і дискусій учасники поїздки ознайомились з основними характеристиками, здобутками і тенденціями розвитку лісового господарства краю, зокрема і його туристично-рекреаційної складової.
Наступного дня, насолоджуючись гірськими ландшафтами впродовж чотиригодинної поїздки на Міжгірщину, і зворотньої до м.Ужгород, словацькі лісівники мали змогу почути від Сергія Степчука, гіда з Ужгородщини, який супроводжував групу увесь час, історію окремих сіл і міст, замків і печер, вершин і озер, історичних громадських і культурних діячів, опришків, талановитих митців, відомих і не дуже відомих людей краю, про місцеві традиції і пісні, стосунки між лісівниками і громадами того чи іншого села чи району. Час від часу чергова історія супроводжуючого переривалась вдалим жартом чи піснею, традиційною для окремих прикордонних районів Словаччини і Закарпаття.
Традиційною стежкою Національного природного парку «Синевир» до озера, якою щодня проходять сотні людей, провів гостей з Словаччини Юрій Бабічин, начальник відділу екологічної освіти парку провідної природоохоронної науково-дослідної установи, що займається охороною, збереженням і вивченням унікального куточку Карпат. З розповідей пана Юрія словацькі лісівники почули про особливості, роль і заходи національного парку щодо збереження природних та історико-культурних об'єктів, створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної і еколого-освітньої діяльності, цікаві легенди про виникнення озера високо в горах.
Гості з Словаччини були зачаровані найбільшим озером Українських Карпат, одним з Семи чудес України, що розташовано між горами, серед смереково-ялицевого лісу на висоті 989 метрів над рівнем моря. Учасники поїздки гідно оцінили вкрай важливу для суспільства, і, особливо підростаючого покоління та для збереження природи роботу співробітників національного парку в Реабілітаційному центрі бурих ведмедів. В цьому центрі працівники спрямовують зусилля на створення належних умов для реабілітації бурих ведмедів, які, перебуваючи в неволі, зазнали в минулому жорстокого поводження з боку людини.
Знайомство гостей з сучасним і минулим життям мешканців Міжгірщини продовжилось на теренах Колочави, села 10 музеїв, 20 пам’ятників і 20 принад, відомого в Україні і за її межами не лише завдяки однойменній книзі чеського письменника, який в минулому столітті проживав в цьому селі і писав про Колочаву, але і музеям під відкритим небом: «Старе село», «Колочавська вузькоколійка», «Колочавські бокораші» і ряду інших. Гості з Словаччини мали змогу ознайомитись з об’єктами і експонатами музеїв, з архітектурою, побутом, господарською і професійною діяльністю колочавців в минулі роки, побачити і відчути поєднання традицій і культури гуцулів, бойків, лемків, угорців, румунів, німців, євреїв, чехів та словаків які в мирі і злагоді творили спільну історію Колочави. 
Завершилась навчальна поїздка словацьких лісівників на Закарпаття знайомством з державним підприємством «Ужгородське лісове господарство» і його Кам’яницьким лісництвом. Василь Лиситчук, інженер лісового господарства, колишній працівник підприємства, пенсіонер і за сумісництвом лісовий гід, провів гостей інформаційно-пізнавальними стежками Музею лісу під відкритим небом і ознайомив їх з експозиціями і об’єктами музею, який створено і вдосконалюється колишніми і теперішніми фахівцями підприємствами, відданими справі лісу. 
Жваві обговорення і дискусії, в яких брали участь Василь Кий, директор і Валентин Геккер, головний лісничий підприємства, Василь Лиситчук і словацькі колеги-лісівники продовжились в конференц-залі підприємства. Директор підприємства переконаний, що за допомогою інформаційно-пізнавальних об’єктів - багатої колекції лісових дерев і кущів арборетуму, рослин-індикаторів типів лісу, природних мінералів, лісового розсадника і інших наглядних матеріалів та історичних документів Ужгородське лісове господарство покращує обізнаність відвідувачів музею і підростаючого покоління, прививає їм любов і повагу до лісу та традицій лісового господарства. 
Презентація Мілана Сарваша, керівника проекту від НЛЦ, обговорення і дискусії стосувалися також вже реалізованих та намічених заходів, що будуть впроваджені ближчим часом в Словаччині і Україні в рамках проекту «FOR SOC», досвіду функціонування Ужгородського лісового господарства в умовах відсутності фінансової підтримки з боку держави, майбутніх планів, можливих проектів і співпраці словацьких і українських лісівників.
Побачити та завантажити більше фото ГО ФОРЗА про навчальну поїздку можна за посиланням: https://get.google.com/albumarchive/113805013373103711164/album/AF1QipMe... (перша частина)
та https://get.google.com/albumarchive/113805013373103711164/album/AF1QipNI... (друга частина).
Довідково: 
Проект «Ліси для суспільства - ліси без бар'єрів» (CBC01013) спрямований на створення транскордонного партнерства, яке, в свою чергу, сприятиме розвитку екологічного туризму та лісової освіти і популяризації культурної та природної спадщини на прикордонних територіях. Проект має на меті поліпшити можливості багатофункціонального ведення лісового господарства шляхом надання громадських послуг для відвідувачів лісу, туристів, дітей та молоді, в тому числі інвалідів.
Координатор проекту – Національний лісовий центр у Зволені, Словаччина. Партнери проекту: Міські ліси Кошице, Церковні ліси Про Популо Попрад, лісовий коледж в Пряшеві, Національна рада інвалідів в Словацькій Республіці, ГО ФОРЗА, Національний природний парк «Зaчарований край», ЗОУЛМГ, Інститут підвищення кваліфікації лісівників з Норвегії.
Більш детальну інформацію про проект див. на www.forsoc.org та https://www.facebook.com/forsoc.eu/
Проект спів-фінансується грантом королівства Норвегії через Норвезький фінансовий механізм www.norwaygrants.org/, державним бюджетом Словацької Республіки «Словаччина-Україна: Співпраця через кордони» та Департаментом Міжнародних програм Федеральної Лісової Служби США.