1-2 лютого в Ужгороді пройшов практичний семінар-тренінг з лісової педагогіки, який і завершив низку навчально-інформаційних заходів проекту FORSOC: Ліси для суспільства – ліси без бар‘єрів, що охопили три області західної України: Львівську, Івано-Франківську та Закарпатську. Цього разу в Ужгороді зібралися лісівники з лісогосподарських підприємств та педагоги позашкілля з усієї Закарпатської області, також була гостя з екологічного клубу Еремурус з Кривого Рогу Дніпропетровської області – усього 33 особи різного віку та вподобань.
Семінар-тренінг проводили Леся Лойко та Світлана Купцова з нашої організації та Алла Самойлова з дружнього Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. Як і у випадку попередніх семінарів, програма базувалася на теоретичних засадах та практичному досвіді лісової педагогіки Словаччини, проте, враховуючи прекрасну атмосферу і активність учасників та учасниць, обмін хорошими практиками та досвідом відбувався постійно.
На початку семінару, після теоретичного вступу про історію розвитку лісової педагогіки в світі та у Європі, усі учасники та учасниці спільно виконали вправу під назвою «Мапа понять» (Mind Map), під час якої розвивалося поняття «Ліс», і цікавим розвитком вправи стало те, що третина учасників, незалежно один від одного, дали асоціативне визначення поняттю «Ліс» як «Життя» і жоден з учасників не асоціював ліс із деревиною.
Далі вправа за вправою учасники та учасниці поговорили про методичні аспекти проведення практичних занять з дітьми у лісі, а потім спробували виконати ці вправи на практиці: визначили правила поведінки в лісі, утворили «Лісові брами», давали визначення і закріпляли лісові яруси, робили наповнений змістом «Лісовий оберіг», розповідали, що кожен відчуває перебуваючи у лісі, пройшли квест з задіюванням органів чуття, пішли на прогулянку в Боздоський парк, де обговорили і випробували вправи «Як росте ліс», «Кажани і метелики», «Екосистема», а після всього цього, наприкінці дня, обговорили важливість проведення «зворотного зв‘язку».
Другий день семінару пройшов у гостинному приміщенні Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, з привітальним словом від керівника екоцентру – Олександра Васильовича Геревича, презентацією про «Свято лісу» в Україні та Словаччині, представленням досвіду Словаччини у заходах лісової педагогіки, створенням книжки своїми руками, знайомством з роботою, матеріальною базою та мешканцями екоцентру, а також практичною роботою над створенням команд, кожної з своєю унікальною назвою та девізом, а також над формуванням програми занять лісової педагогіки виходячи з отриманого завдання, а саме: (1) На тему «Роль лісу у адаптації до зміни клімату» у приміщенні лісництва для Сімей з дітьми; (2) На тему «Ліс і вода» у лісі біля села для цільової групи людей літнього віку; (3) На тему «Ліс взимку» на центральній площі села або міста для цільової групи дітей 10-12 років та (4) На тему «Функції лісу» у приміщенні бібліотеки для студентів класів. Веселими знахідками команд під час роботи над цим завданням стали «Літні дендрологи», «Дитячий ґлінтвейн» та «Книжкофон» - на озброєння лісовим педагогам.
Звичайно ж, наприкінці семінару кожен учасник і кожна учасниця справедливо отримали сертифікат за активну участь, до якого додалися ще й методичні матеріали – збірка ігор лісової педагогіки та матеріали навчальної програми «Лісовий гід» а також сувеніри «Я люблю ліс».
Ми дуже сподіваємося, що усі учасники та учасниці використовуватимуть знання та напрацювання, отримані під час семінару, у себе в сім‘ях, громадах, під час роботи з дітьми та усіма іншими цільовими аудиторіями.
Окрема величезна подяка Дар‘ї Бугайчук, волонтеру Українського екологічного клубу «Зелена хвиля», студентці Києво-Могилянської Академії, за її допомогу нашій організації у проведенні цього семінару-тренінгу.
Фотозвіт тут: https://goo.gl/photos/6ub2YX9doQGdZMYb6
Ще фото тут: https://goo.gl/photos/kRZTr5TgqDBcHjnC8
Телесюжети, що були підготовлені по тренінгу, можна побачити тут:
http://tysa1.tv/?p=16243 – Тиса, сюжет в новостях 07,02,2017
https://www.youtube.com/watch?v=1LPRAXoCiNo – програма Шовкова Косиця від 05,02,2017
https://www.youtube.com/watch?v=oV0fdMyeBqs – телесюжет в новинах М-Студіо від 06,02,2017
http://tysa1.tv/?p=15918 – Тиса, відео без коментарів
Інші статті про тренінги «Лісова педагогіка» у Львові та Івано-Франківську, а також про курси «Лісовий гід» у Словаччині можна знайти у розділі Новини на нашому сайті.
Довідково: Проект «Ліси для суспільства - ліси без бар'єрів» (CBC01013) спрямований на створення транскордонного партнерства, яке сприятиме розвитку екологічного туризму та лісової освіти і популяризації культурної та природної спадщини на прикордонних територіях. Проект має на меті поліпшити можливості багатофункціонального ведення лісового господарства шляхом надання громадських послуг для відвідувачів лісу, туристів, дітей та молоді, в тому числі інвалідів. Координатор проекту – Національний лісовий центр у Зволені, Словаччина. Партнери проекту: Міські ліси Кошице, Церковні ліси Про Популо Попрад, лісовий коледж в Пряшеві, Національна рада інвалідів в Словацькій Республіці, ГО ФОРЗА, Національний природний парк «Зaчарований край», ЗОУЛМГ, Інститут підвищення кваліфікації лісівників з Норвегії.
Більш детальна інформація про проект на www.forsoc.org та https://www.facebook.com/forsoc.eu/
Проект спів-фінансується грантом королівства Норвегії через Норвезький фінансовий механізм www.norwaygrants.org/, державним бюджетом Словацької Республіки «Словаччина-Україна: Співпраця через кордони» та Департаментом Міжнародних програм Федеральної Лісової Служби США.