«Ліси – це наше багатство», - часто кажуть жителі Закарпатської області. Але наскільки добре ми знаємо наші ліси? Які породи дерев зростають у різних районах Закарпаття? Скільки кілометрів на день проходить лісничий і як правильно обміряти дерево? Яке на дотик хутро у дикого кабана, а яке у лисиці? Що можна виготовити з деревини своїми руками?
17 вересня 2016 р. жителі та відвідувачі м. Хуст змогли стати на один день … лісівником!
День працівника лісу відзначається в Україні вже багато років. Зазвичай ця подія, як і будь-яке інше професійне свято, відзначається заходами всередині організацій, які мають відношення до ведення лісового господарства. Але цього року Закарпатське обласне управління лісового та мисливського господарства разом з лісгоспами, громадською організацією «ФОРЗА» та рядом інших організацій вирішили провести День працівника лісу у новому інтерактивному форматі. Вперше в Україні цього року Свято лісу проводилось як свято для дітей та батьків.
На центральній площі м.Хуст свої палатки облаштували 20 державних лісових та мисливських підприємств Закарпатського ОУЛМГ, ГО ФОРЗА, НПП Зачарований край, ТОВ ВГСМ, Закарпатський еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, Лісова служба США. Кожна палатка присвячена окремим тематикам лісового або мисливського господарства. За кілька годин тут можна було відчути себе справжнім лісівником, а до того ще й розважитися на славу усією родиною:
- Лісівники демонстрували дерева, пошкоджені хворобами та шкідниками, розповідали, як з ними боротися
- За допомогою спеціальних вимірювальних пристроїв, від найпростіших і старовинних до сучасних електронних, діти пробували самі виміряти висоту та діаметр дерев, що ростуть на площі.
- Діти дізнавались, що таке електронний обік деревини, і починали з того, що чіпляли бірку на заготовлену лісопрдоукцію
- Про шкоду вогню для ліса, правила поведінки та реагування, техніка безпеки у лісі розповідали запрошені гості з Лісової служби США
-Лісівники провели майстер-класи, як правильно саджати дерева. В якості винагороди посаджене власноруч деревце у горщичку кожен забрав із собою!
-До палатки, де своїми руками можна було зробити шпаківню, діти записувалися у чергу. Всього за допомогою молотка та цвяхів діти зробили близько 120 шпаківень.
-Для наймолодших були підготовлені рухливі вправи: можна було потренуватися влучити шишкою у отвір дерев'яного ведмежа або видертися на дерев’яну мисливську оглядову вежу та біноклем «вполювати» перехожого
-Арт-конкурси завжди приваблюють дітлахів. Цього разу підготували дерев'яну карту-пазл Закарпаття. Школярам було цікаво перевірити свої знання районів області та по зображеним листочкам правильно назвати лісові породи, які там ростуть, а малечі - розмалювати листочки та всю карту. Розмальовки на лісову тематику, виготовлення масок звірів, корони «Лісової королеви» з листочків, виготовлення дерев’яного медальйону, величезного лісового килиму з насіння - цим і ще багато чим займались закарпатські лісівники із дітлахами.
-Підхопили лісівники і моду на «селфі»: в різних куточках площі розміщені фото-зони із опудалами тварин та птахів Закарпаття
-Була і виставка робіт Валерія Федурці - зберігача неповторних закарпатських традицій коренепластики та різьби по дереву. Митець провів майстер-клас з основ різьбярства,а бажаючі спробували самі попрацювати з деревом.
- Діти та їх батьки могли спробувати також ліс … на смак та почастуватись смачним лісовим чаєм та джемами, а також дізнатись, як «звучить ліс» та пограти на лісовому дендрофоні
Це свято було організовано таким чином, аби кожна дитина обов’язково:
а) дізнавався щось нове
б) спробувала зробити щось своїми руками із дерева або природніх матеріалів та
в) отримала виготовлений власноруч виріб на згадку.
Цей день став справжнім Святом Лісу для дітей та їх батьків!
Довідково: Проект «Ліси для суспільства - ліси без бар'єрів» (CBC01013) спрямований на створення транскордонного партнерства, яке сприятиме розвитку екологічного туризму та лісової освіти і популяризації культурної та природної спадщини на прикордонних територіях. Проект має на меті поліпшити можливості багатофункціонального ведення лісового господарства шляхом надання громадських послуг для відвідувачів лісу, туристів, дітей та молоді, в тому числі інвалідів. Координатор проекту – Національний лісовий центр у Зволені, Словаччина. Партнери проекту: Міські ліси Кошице, Церковні ліси Про Популо Попрад, лісовий коледж в Пряшеві, Національна рада інвалідів в Словацькій Республіці, ГО ФОРЗА, Національний природний парк «Зaчарований край», ЗОУЛМГ, Інститут підвищення кваліфікації лісівників з Норвегії.
Більш детальна інформація про проект на www.forsoc.org та https://www.facebook.com/forsoc.eu/
Проект спів-фінансується грантом королівства Норвегії через Норвезький фінансовий механізм www.norwaygrants.org/, державним бюджетом Словацької Республіки «Словаччина-Україна: Співпраця через кордони» та Департаментом Міжнародних програм Федеральної Лісової Служби США.