Словацькі та українські «Лісові Гіди» провели екскурсію для словацьких дітей

На початку жовтня цього року в рамках проекту «Ліси для суспільства – ліси без бар‘єрів» було проведено два українсько-словацькі тренінга з підготовки «Лісових Гідів» - фахівців навчання і супроводу в лісі.
І для українських і для словацьких учасників цей тренінг став новим досвідом, оскільки щойно затверджений Міністерством освіти, науки, досліджень і спорту Словацької Республіки був вперше випробуваний на практиці.
Українська частина учасників була представлена лісівниками, педагогами, спеціалістами природозаповідних територій з Закарпатської, Львівської та Івано-Франківської областей, словацькі учасники представляли переважно лісогосподарські підприємства різних форм власності – міські, сільські, державні ліси, а також музейну справу. Таке географічне та професійне розмаїття стало одним з факторів успіху даного тренінгу, оскільки, окрім представлених тем, учасники активно обмінювалися досвідом, практиками і знаннями і вході такого досвіду генерували нові ідеї.
Програма навчання передбачала і теоретичну і практичну складові: на початку учасники отримали від досвідченого туристичного гіда базову інформацію про правила і принципи супроводу організованих груп, методи супроводу, особливості роботи з різними групами учасників, у тому числі з людьми з певними фізичними обмеженнями, дізналися про підводні камені та можливі проблемні питання , що виникають під час супроводу груп, після чого представники Національного Лісового Центру з багаторічним досвідом навчання «Лісовій педагогіці» розкрили особливості даного підходу навчання про ліс і розповіли про «пригодницький супровід», і, за відгуками українських учасників, саме ця частина тренінгу вразила їх найбільше, оскільки показала нові підходи до екологічного виховання та навчання дітей.
Саме у цій частині тренінгу учасники на якийсь час ставали «дітьми», оскільки кілька основних ігор та заходів лісової педагогіки були «відпрацьовані» учасниками таким чином, що вони самостійно спробували провести певний захід, і разом з цим тут же, на відстані кількох кроків і кількох хвилин взяли участь у заходах, які проводили їх колеги. Саме на цьому етапі навчання тренери разом з учасниками сформували пари і роздали завдання підготувати певний захід Лісової педагогіки для екскурсії зі справжніми словацькими дітьми. Більшість пар були українсько-словацькими, і це додало особливого досвіду в процес підготовки.
Крім вищезгаданих тем, під час тренінгу учасники отримали дуже доступну інформацію про першу до-медичну допомогу в лісі, зв‘язки лісівників та лісових педагогів з громадськістю і засобами масової інформації, особливості розповіді і презентації природних багатств регіону/ території та, надзвичайно цікава сесія стосувалася екологічної етики та мотивації дітей до відповідального ставлення до природи і навколишнього середовища.
Ще однією дуже цінною презентацією тренінгу стало представлення досвіду Національного Лісового Центру щодо проведення заходів Лісової педагогіки а також представлення і роз‘яснення про навчальні матеріали, які допомагають лісовим педагогам у їх роботі (фотозвіт матеріалів за посиланням нижче).
Екскурсійна програма для дітей зі школи села Нижній Клатов, яка була практичним завданням для учасників тренінгу, виявилась дуже насичена, оскільки всі учасники тренінгу, у своїх парах, організували принаймні один захід лісової педагогіки, що означає, що протягом двох годин школярі Нижнього Клатова постійно виконували якісь «лісові завдання»: відмикали Лісові Брами, утворювали довжелезний Лісовий Караван, робили Лісову Гімнастику, вивчали ехолокацію через гру в кажанів і метеликів (оскільки неподалік розташована одна з найгарніших печер Словаччини – Ясовська печера), досліджували взаємозв‘язки в екосистемі, вивчали навколишні ландшафти, про що складали художні фрази, шукали дари природи і складали з них композицію, розповідали про свої враження і тішилися гарній погоді і простору лісового середовища. Екскурсія проходила на навчальній стежці природозаповідної території біля села Ясов і супроводжувалася місцевим лісівником і водночас лісовим педагогом, який додав багато інформації про навколишні ліси, їх екологічну та культурну цінність.
Незважаючи на те, що участь у даному тренінгу з української сторони взяли найкращі педагоги шкільних і позашкільних закладів, які працюють над екоосвітою дітей, а також найкращі лісівники, які працюють в сфері лісового навчання і освіти школярів, цей тренінг для всіх став і натхненням, і відкриттям, і навчанням, і обміном, які в подальшому будуть застосовані в лісовому та екологічному навчанні українських дітей.

Фотозвіт від ГО ФОРЗА ось тут: https://get.google.com/albumarchive/113805013373103711164/album/AF1QipMeCFrGVd7vQPA_X9inZt1alxj73lOr--I7nEOs?source=pwa&authKey=CLXsjNe26PO5-gE
Фотографії вручення сертифікатів тут: https://get.google.com/albumarchive/113805013373103711164/album/AF1QipO-qf-4G4wkWDmso9sHoL9uNC7poJaKfmwYqDCq?source=pwa&authKey=CPuyoMCavJT6Vw
Фотографії різноманітних матеріалів лісової педагогіки тут: https://get.google.com/albumarchive/113805013373103711164/album/AF1QipPAuce4AlPW-dOGT3pgDd_mNwFkhKPeJyeaG3v6?source=pwa&authKey=CP_I6tmm84fBywE
Стаття про перший «заїзд» учасників 3-7 жовтня тут: http://www.forza.org.ua/uk/forests-society/lisovi-gidi-vidteper-ie-i-v-ukrayini.

Довідково: Проект «Ліси для суспільства - ліси без бар'єрів» (CBC01013) спрямований на створення транскордонного партнерства, яке сприятиме розвитку екологічного туризму та лісової освіти і популяризації культурної та природної спадщини на прикордонних територіях. Проект має на меті поліпшити можливості багатофункціонального ведення лісового господарства шляхом надання громадських послуг для відвідувачів лісу, туристів, дітей та молоді, в тому числі інвалідів. Координатор проекту – Національний лісовий центр у Зволені, Словаччина. Партнери проекту: Міські ліси Кошице, Церковні ліси Про Популо Попрад, лісовий коледж в Пряшеві, Національна рада інвалідів в Словацькій Республіці, ГО ФОРЗА, Національний природний парк «Зaчарований край», ЗОУЛМГ, Інститут підвищення кваліфікації лісівників з Норвегії.
Більш детальна інформація про проект на www.forsoc.org та https://www.facebook.com/forsoc.eu/

Проект спів-фінансується грантом королівства Норвегії через Норвезький фінансовий механізм www.norwaygrants.org/, державним бюджетом Словацької Республіки «Словаччина-Україна: Співпраця через кордони» та Департаментом Міжнародних програм Федеральної Лісової Служби США.