Поїздка українських лісівників до Кошицького краю: враження учасників, фото та відеоматеріали

20-22 вересня 2016 року відбулась ще одна навчальна поїздка для представників лісового господарства України до Кошицького регіону в рамках проекту CBC01013 FOR SOC «Ліси для суспільства – ліси без бар’єрів».
Метою даного проекту є підтримка розвитку словацько-українського партнерства, пропагування активного відпочинку в лісовому середовищі, створення безбар’єрних інтерактивних об’єктів лісової педагогіки; пропагування серед лісівників багатофункціональності лісу; підвищення екологічної освіти обізнаності широкого загалу; формування більш свідомого ставлення людей до лісу.
В рамках поїздки учасники пройшли еко-пізнавальною стежкою Ясовська скала (349 м н.м.), яка морфологічно відрізняється формою ландшафту, розташована на північно-східному краї Ясовського плато, з наявністю ксеротермічних і гірських видів рослин і тварин. Вона розташована в безпосередній близькості від південної частини села Ясов. З скелі відкривається приголомшливий вид на околиці (Воловські пагорби з вершиною – Койшовська Голя) та саме село Ясов з премонстратським монастирем в стилі бароко.
Також учасники поїздки побували в Ясовській печері, що є однією з найбільш відвідуваних печер у національному парку Словацький Карст і відома вапняними та кальцієвими наростами (накипом) всередині, дивовижними формами скель і еволюцією підземного простору, різними видами кажанів, кількома археологічних знахідками і цікавою історією. Печери Словацького та Аґґтелекскего карсту включені до списку всесвітньої природної спадщини. Оглядова стежка становить 720 м в довжину з перепадом висот 30 м, маршрут має 339 сходинок.. Під час екскурсії по печері відвідувач може помилуватися вапняними водоспадами, сталагмітами у формі пагод, озерами і багатьма іншими формами вапняного накипу, що прикрашають печеру. Печера є одним з важливих місць зимівлі кажанів. Тут зимує до 19 видів із 24 видів, що мешкають в Словаччині.
Пізніше делегацією було відвідано Кошицький зоологічний парк - самий більший парк в Словачиині. Територія знаходиться в прекрасному кутку Кошицької улоговини. Основна увага тут надається представникам Євразійської фауни, які утримуються в середовищі, що за своєю величиною та характером наближені до природних умов. Крім екзотичної фауни, зоопарк пропонує велику кількість зон відпочинку, дитячих площадок, місця для пікніка з вогнищем, багато атракцій, які ви не знайдете в інших місцях. На даний час відвідувачі зоопарку можуть зустріти біля 140 видів тварин. В цілому Кошицький зоопарк утримує близько 1200 тварин. Велика площа дозволяє утримувати тварин у загонах, подібних до природного середовища їх проживання.
В рамках виконання програми учасники поїздки піднялися на Оглядову вежу Кошице, яка розташована на лісистому пагорбі під назвою Градова, висота над рівнем моря якого становить 466 метрів. Вона була збудована в 1987 році на місці старої дерев'яної оглядової вежі з 1909 під назвою Вежа Ракоці, яка була знесена в 1919 році. З вежі відкривається широкий вид на долину Кошицьку улоговину, Горнад і місто Кошице, а також на навколишні гори (Чорна Гора, Воловські гори і Солоні гори). З чотирьох сторін вежі є рельєфні карти, що вказують на найвищі вершини цієї території. Висота вежі 21,51 метрів, структурна стальна конструкція доповнена деревиною, яка використовується для покриття підлоги. На чотирьох опорах розташовані три оглядові консольні тераси на висоті 10,88 метрів, 13,6 метрів, 16,32 метрів. Оглядові тераси мають дерев‘яну огорожу та захищені бляшаної дахом пірамідальної форми. Неподалік вежі знаходяться руїни замку міста Кошице.
Поїздка була цікавою та багато побаченого можна запровадити і в наших лісах.

За матеріалами учасниці поїздки, Мар’яни Шолупата, провідного інженера з рекреаційного благоустрою НПП «Сколівські Бескиди»
Фотоархів ГО ФОРЗА з цієї поїздки: http://www.ex.ua/596228260805
Відеоматеріал, підготовлений журналістом Анастасією Ножка:https://www.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3...
Відеоматеріал, підготовлений журналістом Людмилою Бокій: https://www.youtube.com/watch?v=RJCHGcBe4hM
Фотозвіт ГО ФОРЗА за наступним посиланням: https://get.google.com/albumarchive/113805013373103711164/album/AF1QipPa...

Довідково: 
Проект «Ліси для суспільства - ліси без бар'єрів» (CBC01013) спрямований на створення транскордонного партнерства, яке, в свою чергу, сприятиме розвитку екологічного туризму та лісової освіти і популяризації культурної та природної спадщини на прикордонних територіях. Проект має на меті поліпшити можливості багатофункціонального ведення лісового господарства шляхом надання громадських послуг для відвідувачів лісу, туристів, дітей та молоді, в тому числі інвалідів.
Координатор проекту – Національний лісовий центр у Зволені, Словаччина. Партнери проекту: Міські ліси Кошице, Церковні ліси Про Популо Попрад, лісовий коледж в Пряшеві, Національна рада інвалідів в Словацькій Республіці, ГО ФОРЗА, Національний природний парк «Зaчарований край», ЗОУЛМГ, Інститут підвищення кваліфікації лісівників з Норвегії.
Більш детальну інформацію про проект див. на www.forsoc.org та https://www.facebook.com/forsoc.eu/

Проект фінансується грантом королівства Норвегії через Норвезький фінансовий механізм / Співфінансується державним бюджетом Словацької Республіки „Словаччина-УкраїнаСпівпраця через кордони /„Гранти ЄЕЗ та Норвегії – Співпраця для спільних цінностей  www.norwaygrants.org