Лісові гіди відтепер є і в Україні

Підготовці саме таких спеціалістів був присвячений тренінг, що пройшов 3-7 жовтня 2016 року в м.Попрад (Пряшівський край, Словаччина). В тренінгу взяли участь 10 представників Словаччини та 10 представників України. Від України були представники партнерів проекту – ГО ФОРЗА, ЗОУЛМГ, НПП «Зачарований край», а також інших організацій, що виявили зацікавленість у тренінгу – НПП «Синевир», Ужгородської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ст. Закарпатської обласної ради, вчителі шкільних лісництв та загальноосвітніх закладів Закарпаття, Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді.

Впродовж п’яти днів учасники ознайомилися з інноваційними методами і підходами в сфері надання послуг пригодницького супроводу в лісі, зокрема, розглянули наступні питання: професійний супровід відвідувачів лісу; лісова педагогіка як пригодницька форма супроводу відвідувачів в лісовому природному середовищі; робота з громадськістю і комунікація із ЗМІ; презентація природних багатств регіону; основи першої допомоги в лісовому природному середовищі; екологічна етика.

Для учасників, більшість з яких активно працює з дітьми, учнями шкіл та відвідувачами шкільних лісництв, дуже цікавим був день ознайомлення з практикою лісової педагогіки, що є важливою частиною пригодницького супроводу дітей в лісі. Лісова педагогіка – це навчання про ліс в лісі. І тут простір для проведення пригодницьких заходів просто безмежний: адже навчання у лісовій педагогіці використовує елементи пригодницького навчання, що в процесі привносить ігрові та веселі моменти до отримання знань.
Під час супроводу дітей в лісі важливо, щоб вони відчули ліс «на власній шкірі» або іншими словами «відчули ліс усіма своїми органами чуття». Цей процес завжди асоціюється з чуттєвим сприйняттям та емоційним досвідом. Навчальною стежкою можна пройти простим туристичним способом, а саме: прочитавши тексти на інформаційних стендах. Але можна зробити це й по-іншому. Урізноманітнення переходу між інформаційними стендами  різними заходами, спрямованими на чуттєве сприйняття довкілля  робить зі звичайної прогулянки навчальною стежкою незвичайну пригоду, яка надовго залишається в підсвідомості. Зміст тематичної програми навчальної стежки повинен звертатись перш за все до наступних складових: ГОЛОВА-СЕРЦЕ-РУКИ. Дуже важливою частиною є зворотній зв'язок, причому не тільки в кінці програми, а також під час окремих заходів.
Тому учасники тренінгу спільно напрацювали сценарій проведення заходів лісової педагогіки для учнів 5 класу сільської школи на базі музею Татранського народного парку, с.Татранська Ломніця. Так сталося, що і діти і дорослі змогли насолодитися першим снігом, що випав цього року так рано, але з-за таких погодних умов пройтися навчальною стежкою не вдалося. Тут спрацював план Б, що має бути завжди напоготові у лісового гіда – на випадок поганої погоди. Наші лісові педагоги працювали з дітьми спочатку біля будівлі музею, де було проведене коротке представлення програми, потім діти в «шишкофон» відповідали на питання: «Ким би я хотів бути (з лісових істот), якби не був людиною, та чому?». Далі діти розробили «Правила поведінки в лісі», потім всі проходили через «суворих» стражів лісу, які утворили Лісову браму, та задавали дітям питання про ліс. Цікавою була гра в лісову павутинку, коли діти опрацювали питання сталості лісової еко-системи. В приміщенні музею  були наступні ігри: «Хто я?», «Що в мішку?»,"Як росте ліс?", креативна гра – «Створи та назви талісман лісу». В кінці відбулося обговорення з дітьми того, що їм найбільше запам’яталося, сподобалося, і всі діти отримали смачні подарунки на згадку.
Звичайно, окрім такої важливої практики не менш вагомою є й теоретична інформація, тому лекції на теми лісового супроводу як професії, надання першої допомоги в лісі, екологічної етики, роботи з ЗМІ та написання прес-релізу були високо оцінені відвідувачами курсу.
Програма тренінгів акредитована Міністерством освіти, науки, досліджень і спорту Словаччини і призначена для навчання фахівців лісових організацій середньої ланки управління, працівників державного управління в галузі лісового господарства, членів лісових і екологічних організацій зі Словаччини та України, які зацікавлені в роботі з молоддю та громадськістю.
Тому в кінці тренінгу учасники після підсумкового тесту отримали відповідні сертифікати.
Приємно, що між словацькими та українським учасниками виникла активна взаємодія та співпраця, мовний бар’єр не став перешкодою, під час вправ лісової педагогіки словацькі та українські лісівники та педагоги працювали в парі, і ми впевнені – відтепер учасники тренінгу стали добрими знайомими та зможуть підтримувати зв’язки один з одним.
Але найважливіше – це ті нові знання, заради яких і приїхали всі учасники тренінгу. Важливо, що після тренінгу українські учасники зможуть опрацювати отримані навички: адже в рамках проекту ще заплановані поїздки учнів в межах Закарпаття в супроводі навчених лісових гідів, наступна з яких відбудеться вже 18 жовтня для учнів Ужгородської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ст. Закарпатської обласної ради до дендропарку «Березинка» (ДП «Мукачівське ЛГ») та НПП «Зачарований край». До роботи, лісові гіди!
 

Фогографії, що робилися ГО ФОРЗА, можна побачити за наступним посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/0B2jZjG3vt_uVdG1kZDVkRV9wbkU?usp=...

Довідково: Проект «Ліси для суспільства - ліси без бар'єрів» (CBC01013) спрямований на створення транскордонного партнерства, яке, в свою чергу, сприятиме розвитку екологічного туризму та лісової освіти і популяризації культурної та природної спадщини на прикордонних територіях. Проект має на меті поліпшити можливості багатофункціонального ведення лісового господарства шляхом надання громадських послуг для відвідувачів лісу, туристів, дітей та молоді, в тому числі інвалідів. Координатор проекту – Національний лісовий центр у Зволені, Словаччина. Партнери проекту: Міські ліси Кошице, Церковні ліси Про Популо Попрад, лісовий коледж в Пряшеві, Національна рада інвалідів в Словацькій Республіці, ГО ФОРЗА, Національний природний парк «Зaчарований край», ЗОУЛМГ, Інститут підвищення кваліфікації лісівників з Норвегії. Більш детальну інформацію про проект див. на www.forsoc.org та https://www.facebook.com/forsoc.eu/
Проект спів-фінансується грантом королівства Норвегії через Норвезький фінансовий механізм
www.norwaygrants.org/, державним бюджетом Словацької Республіки «Словаччина-Україна: Співпраця через кордони» та Департаментом Міжнародних програм Федеральної Лісової Служби США.