Лісова педагогіка в дії для учнів Ужгородської спеціальної школи-інтернату

Осінь не дивує зміною погоди та прохолодними дощами, тому ледь дочекавшись теплої днини, вихованці Ужгородської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату для дітей з вадами слуху, у середу, 19 жовтня вирушили у захоплюючу і цікаву подорож до унікального дендропарку «Березинка» (ДП «Мукачівське ЛГ») та до однієї з природних перлин Закарпаття – у НПП «Зачарований край».
Ця навчальна поїздка дітей з обмеженими можливостями стала справжнім подарунком спілкування з природним середовищем, де, у формі гри та пізнання, діти через сприйняття та емоції отримали практичні знання про ліс у лісі, по справжньому відчули його і просто насолоджувалися перебуванням на природі.
Поїздку для ужгородських вихованців спеціальної школи-інтернату організовано представниками ГО «Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» у рамках проекту «FOR SOC: Ліси для суспільства – ліси без бар’єрів», за сприяння ЗОЕНЦ, ЗОУЛМГ та НПП «Зачарований край». Ця навчальна подорож є продовженням втілення мети та цілей проекту: ознайомлення з практикою лісової педагогіки та ведення сталого лісівництва, презентація природних багатств регіону; екологічна етика та обізнаність, а також пропагування активного відпочинку у лісовому середовищі. Українсько-словацький проект «Ліси для суспільства - ліси без бар'єрів» має на меті поліпшити можливості багатофункціонального ведення лісового господарства шляхом надання громадських послуг для відвідувачів лісу, туристів, дітей та молоді, в тому числі осіб з обмеженими можливостями.
Як вже повідомлялося на нашому сайті – в рамках проекту відбулися два тренінги під назвою Лісовий гід для 20 українських лісівників та педагогів. Для учасників тренінгів, більшість з яких активно працює з дітьми, учнями шкіл та відвідувачами шкільних лісництв, дуже цікавим було ознайомлення з практикою лісової педагогіки, що є важливою частиною пригодницького супроводу дітей в лісі. Лісова педагогіка – це навчання про ліс в лісі.
Навчені лісові педагоги взяли участь і в цій, вже третій навчальній поїздці для дітей, організованій в рамках проекту, і змогли опрацювати набуті під час тренінгу знання на практиці.
Навчальна подорож «Вчимось про ліс в лісі» вміщувала знайомство дітей в інтерактивній формі «Шишкофон» та відповіді на питання: «Що для мене ліс?», ознайомлення з унікальними природними об’єктами. В дендропарку «Березинка» з вихованцями школи-інтернату експерт з освітніх заходів Світлана Купцова та керівник гуртків ЗОЕНЦ Алла Самойлова проводили розвиваючий конкурс «Вгадай дерево по насінню», позмагалися у квесті «Дотик+смак+нюх», організували практичний інтерактив «Правила поведінки в лісі».
Майстер розсадника дендропарку Наталія Слободянюк провела надзвичайно цікаву екскурсію по території дендропарку, який містить більше 300 порід дерев, деякі з них є просто унікальними. Для дітей цікаво було побачити і т.зв.залізне дерево, яке не тоне у воді, і «мамонтове» дерево, кора якого вкрита мохом, схожим на шкіру мамонта, і «шипове» дерево - всі  побачені дива і не перерахувати. В кінці екскурсії Наталія подарувала саджанці рідкісних рослин, які учні висадять на території інтернату та започаткують власний міні-дендропарк.
Після обіду автобус з дітьми вирушив до НПП «Зачарований край». Працівники НПП «Зачарований край» Євген Гіга та Мар’яна Цільо, які також були учасниками тренінгу Лісовий гід, розповіли про унікальні об’єкти національного парку, провели екскурсію територією урочища «Кам’янка»,    разом з дітьми з лісових рослин створювали арт-об’єкти. Маленьких гостей працівники «Зачарованого краю» почастували запашним гарячим чаєм, завареним із суцвіття та листя плодів вишні, малини, липи, ожини та амонії.
Навчально-пізнавальна екскурсія до дендропарку «Березинка» та НПП «Зачарований край» у рамках проекту «Ліси для суспільства – ліси без бар’єрів» сприяла приверненню уваги дітей з особливими потребами до питань бережливого відношення до лісу та природи в цілому. Вихованці спецшколи-інтернату у формі гри та змагання освоїли знання з лісівництва, дізналися про унікальні природні об’єкти нашого краю, та сповнилися позитивною енергетикою та неповторною атмосферою рідної природи.

За матеріалами прес-служби НПП «Зачарований край» та ГО «ФОРЗА»
Фотографії, що робилися ГО ФОРЗА, можна побачити за наступним посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/0B2jZjG3vt_uVZFJDZUVDak1GdEE

Відеоматеріал телеканалу "М-Студіо": https://www.youtube.com/watch?v=N7NoPR-M4rI 
Довідково: 
Проект «Ліси для суспільства - ліси без бар'єрів» (CBC01013) спрямований на створення транскордонного партнерства, яке, в свою чергу, сприятиме розвитку екологічного туризму та лісової освіти і популяризації культурної та природної спадщини на прикордонних територіях. Проект має на меті поліпшити можливості багатофункціонального ведення лісового господарства шляхом надання громадських послуг для відвідувачів лісу, туристів, дітей та молоді, в тому числі інвалідів.
Координатор проекту – Національний лісовий центр у Зволені, Словаччина. Партнери проекту: Міські ліси Кошице, Церковні ліси Про Популо Попрад, лісовий коледж в Пряшеві, Національна рада інвалідів в Словацькій Республіці, ГО ФОРЗА, Національний природний парк «Зaчарований край», ЗОУЛМГ, Інститут підвищення кваліфікації лісівників з Норвегії.
Більш детальну інформацію про проект див. на www.forsoc.org та https://www.facebook.com/forsoc.eu/

Проект спів-фінансується грантом королівства Норвегії через Норвезький фінансовий механізм www.norwaygrants.org/, державним бюджетом Словацької Республіки «Словаччина-Україна: Співпраця через кордони» та Департаментом Міжнародних програм Федеральної Лісової Служби США.