21 березня цього року, ми, разом з усім світом, відзначили Міжнародний день лісів

Для чого цей день?
Ліси є нашим захистом, середовищем для життя та джерелом натхнення.
Добробут 1,6 мільярдів людей на планеті залежить від лісу, який слугує для них джерелом їжі, палива та лікарських засобів.
Ліси займають 31% земельних ресурсів нашої планети.
Проте, незважаючи на неоціненні екологічні, економічні, соціальні та життєво-важливі вигоди, які надають ліси, знеліснення у світовому вимірі сягає надзвичайно високого рівня – щороку зникає біля 13 мільйонів гектарів лісів. На долю знеліснення припадає від 12 до 20 % світових обсягів викидів парникових газів, що в свою чергу, впливає на зміну клімату в світі і тягне за собою низку інших негативних наслідків, серед яких – втрата біорізноманіття, спустошення земель, порушення кругообігу води і зменшення водного ресурсу.
Міжнародний день лісів було проголошено з метою привернення уваги людей до важливої ролі лісів та впливу лісів на навколишнє природне середовище, підтримання біорізноманіття, адаптацію та пом‘якшення зміни клімату, здоров‘я та добробут людей, забезпечення людства водою.
Ліси є складною екосистемою, яка забезпечує дім та захист великій кількості та розмаїттю тварин, ґрунти під наметом лісу є середовищем життя безхребетних, грибів та бактерій, які відіграють істотну роль у балансуванні кругообігу поживних речовин в ґрунтах та в лісі.
Цей день слугує для того, щоб нагадати жителям планети та інформувати їх про життєво-важливу роль лісів у подоланні бідності, забезпеченні екологічної сталості та продовольчої безпеки, а також для того, щоб люди зробили свій власний внесок у збереження лісів планети.
Трошки історії
Всесвітній день захисту лісів (World Forestry Day) було засновано міжнародною спільнотою у 1971 році, який з того часу було вирішено відзначати щороку 21 березня. 21 грудня 2012 року Генеральна асамблея ООН прийняла резолюцію про відзначення Міжнародного дня лісів (International Day of Forests) щорічно 21 березня, таким чином об‘єднавши відзначення Всесвітнього дня захисту лісів та Міжнародного дня лісу.
Міжнародний день лісів 2016
Цьогоріч темою Міжнародного дня лісів є взаємозв‘язок лісу і води, оскільки саме ліс відіграє головну водорегулюючу роль, яка включає захоплення і затримання води в ґрунті, відновлення водного ресурсу у водоносних горизонтах, фільтрацію води і забезпечення достатньої кількості та необхідної якості води для людей. Дуже важливо, щоб люди, які населяють нашу планету, бізнес-структури, галузеві державні установи усвідомлювали важливість лісів для утримання балансу водних ресурсів.
Працюючи над питаннями сталого ведення лісового господарства в Карпатському регіоні, наша організація, разом з Закарпатським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, Закарпатською обласною організацією Товариства лісівників України, представниками засобів масової інформації та громадськими активістами, також відзначила цей день, присвятивши його не тільки обговоренню питань актуальності та важливості лісів для здоров‘я та добробуту жителів регіону, збереження екологічного балансу, а також забезпечення гідрологічних функцій, але і практичній роботі з лісовідновлення, тобто створенню лісових культур.
Під час засідання круглого столу, присвяченого Міжнародному дню лісу, було обговорено низку актуальних питань лісового господарства, серед яких і належне виконання лісами гідрологічних функцій, і заходи обласного управління лісового і мисливського господарства, спрямовані на збереження екологічних функцій лісів, і проблему суцільних рубок внаслідок стихійних вітровалів минулих трьох років, і важливість рекультивації трелювальних волоків та збереження постійного лісового покриву для підтримки водного балансу гірських водозборів, і необхідність співпраці між установами і підприємствами лісового господарства та населенням області, у тому числі навколо контролю за зловживаннями під час лісозаготівлі.
Зокрема, Леся Лойко розповіла про міжнародний проект ГІДРОФОР, що був реалізований протягом 2013-2015 років на транскордонній території України і Словаччині в частині басейну річки Бодроґ (з Української сторони – басейни річок Уж та Латориця), в рамках якого досліджувалися гідрологічні функції лісів, у тому числі шляхом моделювання різних ситуацій лісокористування (часткове або повне знеліснення водозбору, вибіркова система лісогосподарювання та безперервна вкрита лісом площа) та їх впливу на формування паводків. В результаті проекту ГІДРОФОР було напрацьовано низку рекомендацій для лісівників-практиків та управлінців щодо вдосконалення методів лісогосподарювання з метою посилення гідрологічних функцій лісів, зокрема задля захисту території від руйнівної дії швидкого стоку води і сповільнення паводкової хвилі, як і задля регулювання кругообігу води гірських водозборів і затримання води в лісистих Карпатах у періоди посухи. У цих рекомендаціях важливе місце посідає наближене до природи лісівництво, як оптимальна система лісового господарства, яка дозволяє безперервно і стабільно забезпечувати потреби економіки лісового господарства разом з виконанням функцій екологічного захисту, збереження різноманіття та різноманітних соціальних функцій. Більше інформації про проект ГІДРОФОР за посиланнями в кінці статті.
Крім цього, на даний час наша організація, разом з колегами з Словаччини, України та Норвегії, реалізовує проект «Ліси для суспільства – ліси без бар‘єрів» (http://www.forsoc.org/site/uk/), однією із цілей якого є привернення уваги суспільства до лісів, що ми і робили в Міжнародний день лісів, взаємодіючи з лісівниками, місцевою владою, активістами та медіа. Серед іншого, в проекті планується розробити навчальні матеріали для лісової педагогіки в позашкільних закладах освіти, а також провести заходи з екологічної освіти дітей та дорослих з метою покращення знань про ліси та їх багатогранну роль для людства і планети.
Учасники засідання круглого столу також змогли ознайомитися з результатами багаторічних експериментів та досліджень активіста Штефана Вальо, присвячених регулюванню водного балансу лісових територій, які було узагальнено у інформаційному відеофільмі про причини зневоднення сільськогосподарських та лісових територій та шляхи вирішення цієї проблеми.
Польова частина відзначення Міжнародного дня лісів пройшла на території державного підприємства «Перечинське лісове господарство», де учасники ознайомилися з роботою Штефана Вальо з рекультивації лісових трелювальних волоків, також оглянули ділянку після вітровалу 2014 року, на якій ріс буковий одновіковий деревостан, і посадили «своє дерево» на цій ділянці , як символ сталості лісів на нашій планеті.
Фотозвіт Міжнародного дня лісу на Закарпатті тут:
https://picasaweb.google.com/113805013373103711164/IDF2016?authkey=Gv1sRgCIXA8rug8srp-QE
Ви можете ознайомитися з документами та заходами проекту ГІДРОФОР за цими посиланнями:
http://forza.org.ua/uk/hydrofor/hydrofor-spriyannya-garmonizovanomu-poperedzhennyu-pavodkovih-rizikiv-u-baseyni-rbodrog
http://www.forestportal.sk/sites/hydrofor/Pages/News.aspx