Дні лісу у Словаччині

На запрошення Національного лісового центру (НЛЦ) м. Зволен для переймання досвіду проведення Дня лісу  і ознайомлення з кращими практиками у сфері лісового туризму та лісової педагогіки  у сусідній країні відбулась поїздка до м.Зволен та лісового скансену поблизу с. Чорний Балог партнерів проекту «Ліси для суспільства – ліси без бар’єрів» - представників ГО ФОРЗА (Дербаль Ю., внутрішній експерт  з лісівничих питань, Устич Р., внутрішній експерт з освітніх та навчальних заходів, Купцова, координатор проекту, внутрішній експерт з освітніх заходів/робота з дітьми), Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства (Коцур І., перший заступник начальника управління, Барна І., директор ДП «Міжгірське лісове господарство», Кий В., директор ДП «Ужгородське лісове господарство», Агій В, директора ДП «Виноградівське лісове господарство»), та НПП «Зачарований край» (Мочан В, заступник директора, Гіга Є., внутрішній експерт проекту, Котубей А., внутрішній експерт проекту).   .
Однією із цілей проекту «Ліси для суспільства – ліси без бар‘єрів» (http://www.forsoc.org/site/uk/) який реалізовується українськими партнерами та разом з колегами з Словаччини та Норвегії є привернення уваги суспільства до лісів, взаємодія лісівників з громадою, місцевою владою, активістами та медіа. Серед іншого, в проекті планується розробити навчальні матеріали для лісової педагогіки, а також провести заходи з екологічної освіти дітей та дорослих з метою покращення знань про ліси та їх багатогранну роль для людства і планети.
21 квітня українські партнери проекту відвідали лісовий скансен – музей лісу під відкритим небом у Видровській долині, поблизу с.Чорний Балог, Словаччина, де мали змогу оглянути об’єкти музею, які унаочнюють багато аспектів ведення лісового господарства у простій, доступній для широкого загалу формі. Більше про даний скансен можна дізнатися на сайті музею: http://www.muzeum.sk/?obj=muzeum&ix=lsk.
Також було проведено робочу зустріч українських партнерів проекту та представників словацького партнеру – Національного лісового центру (м.Зволен), на якій було обговорено організаційні питання підготовки до проведення літнього табору, стан внесення змін до бюджету проекту по партнерах, вирішено, які найближчі кроки мають бути вжиті для успішної реалізації проекту.
22 квітня українська делегація взяла участь у проведенні Дня лісу у Словаччині для отримання досвіду з організації та проведення Днів лісу з широким залученням громадськості для виконання подібних заходів в Україні.
Цього року свято Дня лісу проводилося у Зволені і відмічало свій перший ювілей – 10-річчя, тому попередній період був символічно названий «зелена декада», а гаслом цього ювілею стало: «Зелена декада – ростемо далі!». На офіційній частині відкриття свята на сцені, встановленій на центральній площі м.Зволен, виступили з вітальним словом представники Міністерства сільського господарства і сільського розвитку Словаччини, мерії м.Зволен таНаціонального лісового центру , які розповідали про історію даного свята, підписання Меморандуму між партнерами, що проводять даний захід. Також присутні мали змогу побачити відеопрезетнацію визначних подій з відзначення Дня лісу починаючи з 2007 року, побачити презентацію відеофільму «Країна без тіні» та почути в оригінальному виконанні саунд-трек цього фільму від відомої у Словаччині співачки Ж.Сматанової. Впродовж дня відбувалися різні заходи, які завершилися концертом групи «HEX».
Для наших лісівників дещо новим був підхід до святкування Дня лісу у центрі міста, із проведенням інтерактивних ігор на різні теми, пов’язані з лісом, його фауною і флорою для дітей, залученням мешканців та гостей міста, ознайомленням громадськості із аспектами роботи лісівників у цікавій та повчальній формі, що відбувається завдяки кваліфікованм спеціалістам з лісової педагогіки.  Адже на центральній площі міста було встановлено біля 15 наметів, в кожному з яких присутні могли у формі гри ознайомитися з тваринним та рослинним світом лісів, для дітей був облаштований окремий майданчик з фото зоною, дітлахи могли власними силами створити птахівницю з дерев’яних заготовок, взяти участь у створенні мандали із рослинних елементів, робити арт-вироби з паперу, посадити в спеціальний паперовий горщик сіянці ялини – кожен міг знайти щось цікаве для себе. Більше про програму та заходи свята можна побачити на сайті: http://www.lesnickedni.sk
На думку представників  української делегації саме широке залучення і участь студентів, дітей дошкільного, шкільного віку разом з батьками, дідусями і бабусями має стати одним з ключових аспектів святкування Дня лісу у вересні цього року в Закарпатті.
 
 
Відео-презентації про історію Дня лісу, атракції лісової педагогіки можна побачити за посиланням: https://www.facebook.com/lesnickedni/?fref=nf
Фотозвіт знаходиться за посиланням: https://www.dropbox.com/sh/zhjcyrb7iq65zls/AAAE3ZN1SE_pysV8xiLn8PLka?dl=0