Наприкінці березня на завершальну міжнародну конференцію проекту «DETLUP: розвиток через територіальне планування» у Львові зібралися партнери проекту з Чехії, Словаччини, Польщі, Грузії, Молдови, обласний і районні архітектори з Львівської області та запрошені фахівці з Вінницької, Закарпатської та Івано-Франківської областей.
В завершальній конференції взяли участь 45 осіб – начальники управлінь містобудування та архітектури – головні архітектори областей, зокрема М. Пігуляк (Закарпатська ОДА), М. Дорошенко (Ів.Франківська ОДА), О. Ткачук (Львівська ОДА), начальник відділу містобудівного кадастру та збереження історичного середовища управління містобудування та архітектури департаменту будівництва, містобудування та архітектури О. Савчук (Вінницька ОДА), керівники відділів містобудування і архітектури районів Львівської області.
Учасників семінару привітала Дениса Пуссова, представник Міжнародного Вишеградського Фонду, котра окреслила напрямки роботи Фонду та відзначила важливість взаємного обміну досвідом у питаннях належного врядування, до яких дотичний і проект DETLUP.Оксана Ткачук, т.в.о. головного архітектора Львівської області у привітальному слові відмітила, що конференція є знаковою і не випадково проходить у Львові, оскільки Львівщина має вагомий історичний містобудівний досвід, вартий для наслідування не тільки в інших регіонах України, а й в сусідніх країнах.Юрій Дербаль, експерт ГО ФОРЗА представив основні результати та досягнення проекту DETLUP. Оскільки проект завершується, можна сказати, що намічені цілі досягнуті. В результаті серії навчальних семінарів в Україні (м.м. Ужгород, Івано-Франківськ, Вінниця і Львів), Молдові (м.м. Кишинеу і Комрат), Грузії (м.м.Тбілісі і Кутаісі) та навчальних поїздок фахівців, які опікуються питаннями територіального планування в країнах-партнерах проекту, до Словаччини, Польщі, Угорщини та Чехії сприяли покращенню поінформованості архітекторів, проектантів, представників неурядових організацій і інших зацікавлених організацій щодо існуючих систем і інструментів просторового планування та кращих прикладів такого планування, управління і сталого розвитку в країнах Вишеградської четвірки. Напрацьовані в процесі семінарів і навчальних поїздок матеріали стали основою для посібника «Законодавчі вимоги і сучасний стан просторового планування в країнах східного партнерства; кращі приклади просторового планування та розвитку країн V4», підготовку якого експерти проекту завершують. Виступаючий підкреслив, що реалізація даного проекту стала можливою завдяки сприянню та фінансовій підтримці Міжнародного Вишеградського Фонду, які забезпечили умови для успішно впровадження проекту.
Відтак підходи територіального планування в країнах Східної Європи представили представники України, Молдови і Грузії. Оксана Ткачук, зокрема, ознайомила присутніх з процесом територіального планування та змінами, які відбуваються в громадах у зв’язку з їхнім об’єднанням. До урбанізації як фактору сталого розвитку територій в Молдові привернув увагу Валерій Іванов, архітектор, професор Технічного університету Молдови, а Кеті Церетелі, представник РЕК Кавказ поділилась досвідом територіального планування в Грузії.Зарубіжні партнери проекту Гейза, Леген, архітектори Душан Бурак і Йозеф Мацко, представники громадської організації Uzemne Plany.sk, Йозеф Моркус, представник громадської організації Асоціація міського та регіонального планування в Чеській респубілці і Бартек Піотровскі, керівник архітектурного бюро з Польщі, ознайомили учасників з питаннями територіального планування в країнах Вишеградської четвірки: Інтегроване територіальне планування – основа для сталого місцевого розвитку; Територіальне планування у Європі – основоположні принципи; Територіальне планування в Словаччині: передумови, кроки, інструменти; Територіальне планування в Чеській республіці; Давайте зробимо це вірно: огляд планування міст у Польщі. З презентаційними матеріалами виступаючих можна буде ознайомитись пізніше на нашому сайті.
На завершення конференції пан Душан Бурак ознайомив учасників з ініціативою місцевих архітекторів і дизайнерів з міста Кошіце - як міськими заходами можна мобілізувати громадськість міста для виявлення проблемних з точки зору архітектури місць в населеному пункті і покращити занедбаний і невикористовуваний громадський простір в містах. З реалізованими міськими заходами щодо покращення традиційного, культурного, ландшафтного, природного середовища в Кошице, Празі і інших містах можна ознайомитись за посиланням: http://www.uzemneplany.sk/mestskezasahy-kosice.
Організаторами завершальної конференції виступили громадська організація Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» в партнерстві з організаціями з країн Вишеградської четвірки, Молдови та Грузії за сприяння Управління містобудування та архітектури Львівської ОДА і фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду.
Фотозвіт семінару, що відбувся 31 березня ц.р. в м. Львів, крізь об’єктив експерта Гейзи Легена, доступний за посиланням: http://fex.net/#!052257421188