Еволюція пріоритетів меблевого сектору: Висновки дослідження ESPR 2023 року та актуальність для проекту CirCLER

У 2023 році Об'єднаний дослідницький центр (JRC) оприлюднив попереднє дослідження «Нові пріоритетні продукти», в якому розглянув вплив  Регламенту екодизайну для сталих продуктів (ESPR) на різні галузі, зокрема, меблеву.  У цьому звіті окреслюються перспективні шляхи для мінімізації впливу меблевої промисловості на довкілля - від проєктування та вибору матеріалів до управління життєвим циклом продукції. Так, меблева галузь позиціонується як одна з найперспективніших для втілення екодизайну. У контексті сталого розвитку меблева галузь вирізняється високим потенціалом для інтеграції екодизайну як стратегії, що дозволить мінімізувати вуглецевий слід і обсяги відходів.

Зазначені у звіті напрями органічно поєднуються з цілями проєкту CirCLER, який націлений на підтримку переходу меблевої індустрії до циркулярної економіки. Проєкт особливу увагу приділяє підготовці фахівців з новими навичками, зокрема у сфері циркулярних практик. Як і дослідження JRC, проєкт CirCLER (Менеджер з переходу до циркулярної економіки) прагне сприяти формуванню кваліфікованої робочої сили, здатної впроваджувати сталі інновації у виробництві меблів.

Звіт JRC також наголошує на суттєвій проблемі з утилізацією меблевих відходів у Європі:  до 90% меблевих матеріалів піддаються спалюванню або захороненню, і лише 10% переробляються. Цей факт підкреслює необхідність спеціальних навчальних програм, які забезпечать майбутніх фахівців компетенціями й навичками у сфері циркулярної економіки. В пріоритеті – зменшення створення відходів, використання  екологічних матеріалів та енергоефективні методі виробництва.

Дослідження JRC окреслює основні напрямки зменшення впливу на навколишнє середовище в меблевому секторі, зокрема:

  1. Проектування продуктів з урахуванням можливості розбирання та вторинної переробки.
  2. Збільшення частки вторинної сировини у виробах.
  3. Підвищення довговічності та ремонтопридатності меблів.
  4. Використання екологічно сертифікованих матеріалів.
  5. Запровадження схем повернення продукції та розширеної відповідальності виробника.

Ці пріоритети цілком збігаються із метою проєкту CirCLER, зокрема, формуанням нової ролі Менеджера з переходу до циркулярної економіки, здатного допомогти меблевим компаніям у впровадженні екологічних практик. У синергії з рекомендаціями ESPR, проєкт спрямований на заповнення прогалин у зелених і цифрових компетенціях, сприяючи стійкості та екоефективності меблевої індустрії.

Ви можете дізнатися більше про дослідження ESPR та його наслідки тут:

https://susproc.jrc.ec.europa.eu/product-bureau/product-groups/635/home