За результатами комісійного обстеження лип, яке відбулося 5 березня 2024 року, на Липовій алеї:
загалом встигли оглянути до третини зі 196 заявлених до огляду міськрадою лип, які складають алею. Зокрема, обговорили стан дерев з обох боків від початку алеї біля Лінгвістичної гімназії до пам'ятника А.Волошину.
Ініціаторами огляду були УМР, від якої прийшло 4 представники профільного підрозділу, до роботи долучилися фахівці-біологи, ГО «Екосфера» та наша організація. Підходили й жителі міста, які теж висловлювати свою підтримку на користь якісного догляду за зеленими насадженнями.
Серед спостережень:
- оглянуті вікові дерева в задовільному стані, що відповідає їхньому віку;
- трапляються зламані та сухі гілки;
- стан деяких гілок, особливо в верхній частині крони, в цю пору року важко визначити.
На думку запрошених фахівців-експертів з біологічного факультету УжНУ та ГО "Екосфера" радикальних обрізок/ кронування не потребує жодна з оглянутих лип.
Всі роботи з видалення окремих сухих гілок мають бути проведені ручними інструментами, делікатно, не зачіпаючи здорові гілки.
За переконанням нашої організації та фахівців-біологів до догляду за деревами Липової алеї необхідно долучити арбористів – фахівців з обслуговування та догляду за деревами як за індивідуальними організмами.
Нам дуже шкода, що представниця КШЕПу пройшла з нами найменшу частину шляху. Жодних приміток не робила, зацікавленість у обговоренні була низькою. Це, на нашу думку, свідчить про недостатнє розуміння важливості питання цінності дерев у міському середовищі, й зокрема, значущості лип на набережній Незалежності для громади. Прикро, бо на даний момент, саме на плечі КШЕПу, за словами Олександри Турянчик, лягає відповідальність за обрізку. А там, де бракуватиме потужностей КШЕПу долучатимуться інші підрядні організації міськради, результати та "якість" роботи яких ви бачите по всьому місту.
На питання про залучення арбористів УМР пояснила, що це дорого. Ми поцікавимося через свої контакти, скільки часу необхідно та яка орієнтовна вартість догляду за Липовою алеєю з залученням фахівців-арбористів.
В чому ми переконані на 100% – це те, що ні в якому разі не можна ставити на шальки терезів вартість проти якості і компетенції умовного «дядька з бензопилою» проти арбористів – фахівців з догляду за зеленими насадженнями.
Ми не маємо морального права допустити, щоб з липовою алеєю сталося те, що з більшістю дерев скрізь по місту (свіжі приклади: каштани на вході у ректорат, платани на Слов’янській набережній, список кожен може продовжити зі своїх спостережень).
Наголошуємо, що жодна з оглянутих сьогодні лип не перебуває у аварійному стані, отже термінової обрізки не потребує.
NB! На огляд лип у нас є 5 робочих днів починаючи від сьогодні – так ми почули від представників УМР. За результатами має бути складено Акт обстеження, що стане підставою для дій…
У прийдешній четвер - продовження огляду дерев. Про результати вас також інформуватимемо. Дякуємо всім, хто сьогодні переглядав трансляцію та коментував цю зустріч.