Водозбірний принцип планування та найкращі управлінські практики – Україні.

Багато питань нібито не на часі, але якщо зупинитися на хвилину і замислитися над тим, що настправді зараз потрібно робити, особливо якщо є можливість працювати хоча б наближено, як до війни. Для мене ця відповідь – намагатися зберегти те, що ми маємо і стабілізувати те, що втратило рівновагу. Саме тому ми в нашій команді працюємо над впровадженням раніше запланованих завдань, хоч насправді деякі з них були відкинуті в часі на понад дев‘ять місяців.

Так, початок нашого проєкту «Найкращі управлінські практики Лісової служби США щодо якості води – Україні» був запланований і підготовлений на 9 березня, коли в країні вже панувала крайня невизначеність щодо нашого майбутнього.

Ми раді, що провести інформаційний семінар нам вдалося 22 листопада онлайн на платформі zoom, і ми мали змогу розповісти нашим колегам про те, чим можуть бути корисні діючі практичні підходи Лісової Служби США щодо управління водозборами та збереження їх функційності атакож щодо застосування так званих "найкращих управлінських практик", які застосовуються для забезпечення якості води на території лісфонду США.

Загалом проєкт «Найкращі управлінські практики Лісової служби США щодо якості води – Україні» націлений на вдосконалення умов та знань з застосування водозбірного принципу управління лісовими ресурсами в Українських Карпатах.

У зв‘язку з обмеженнями, що виникли внаслідок війни, ми були змушені внести деякі зміни у виконання цього проєкту, зокрема перепланувати очні навчальні заходи на дистанційні. Так, в рамках проєкту протягом 2023-2024 років планується проведення двох дистанційних навчальних заходів:

1. Тренінг з технічних питань на тему "Класифікація водозборів для спеціалістів з лісовпорядкування та планування лісогосподарської діяльності" (проводитиметься експертами Лісової служби США на основі Технічних настанов з класифікації стану водозборів а також Методичних рекомендацій з оцінки впливу лісогосподарської діяльності на водозбори гірських лісів Карпат).

2. Тренінг на тему найкращих управлінських практик, пов‘язаних з забезпеченням функціонування водозборів, якості водних ресурсів, адаптації та пом‘якшення наслідків зміни клімату (проводитиметься експертами Лісової служби США на основі Найкращих управлінських практик для контролю ерозії під час лісозаготівельних операцій; Найкращих управлінських практик з забезпечення якості води на лісових землях; Найкращих управлінських практик щодо будівництва та обслуговування лісових доріг та шляхів).

Інформаційний семінар проєкту мав на меті не тільки розповісти про ці плани та ті заходи, які передували даному проєкту, але й представити напрацьовані та апробовані підходи Лісової Служби США, зокрема: Систему оцінки та відстеження стану водозборів Лісової Служби США та Систему найкращих управлінських практик в Лісовій Службі США.

Тож експерти Лісової Служби США, які працювали над розробкою цих підходів, мали змогу долучитися і розповісти учасникам та учасницям, у чому вони полягають. Теодор Ґаєр, один з авторів Системи оцінки та відстеження стану водозборів Лісової Служби США роповів, чому саме виникла потреба у розробці і запровадженні такої системи, про 6 кроків Системи, у тому числі про індикатори та процедуру оцінки стану водозбору, планування та виконання планів відновлення водозборів.

Джоан Карлсон, керівник програми відновлення водозборів та Полін Адамс, гідролог Лісової Служби США, розповіли про Систему найкращих управлінських практик в Лісовіій Службі США, зокрема про те, як здійснюється планування найкращих управлінських практик, їх впровадження та оцінка і моніторинг, а також представили конкретні приклади і технічні рішення в рамках найкращих управлінських практик.

Також під час семінару Юрій Юрійович Дербаль представив Методичні рекомендації з оцінки впливу лісогосподарської діяльності на водозбори гірських лісів Карпат, напрацьовані раніше на базі Технічних рекомендацій з оцінки стану водозбору ЛС США, які найближчим часом будуть передані Міндовкіллю на розгляд і затвердження.

Ми дякуємо українським та міжнародним експертам та екперткам, які долучилися до роботи семінару і ініціювали обговорення навколо висвітлених питань.

В разі, якщо Ви хотіли, але не змогли долучитися, відеозапис семінару тут: https://youtu.be/KybcK7Y95X4.

Папка з програмою, презентаціями двома мовами та корисними матеріалами тут: https://drive.google.com/drive/folders/1LhISwAPkVcZQAsQJHS1t5tGFePDhh_gk?usp=share_link

 

Проєкт «Найкращі управлінські практики Лісової служби США щодо якості води – Україні» здійснюється за організаційної та фінансової підтримки Лісової служби Департаменту сільського господарства США.