Презентація результатів оцінки екосистемних послуг дерев Ротарі парку (Ужгород)

4 жовтня 2022 року громаді Ужгорода презентували результати оцінки екосистемних послуг дерев у Ротарі парку за допомогою інструменту iTree Eco.

Протягом двох липневих п’ятниць цього року волонтери і волонтерки нашого міста та внутрішньо переміщені особи збирали польові дані дерев у четвертому за своєю площею парку Ротарі. Зокрема, визначали такі показники: порода дерева, діаметр стовбура, ширина, висота, освітленість, відсутню частину та відмирання крони. Згодом ці дані командою ГО ФОРЗА були внесені у систему iTree Eco, результатом чого став звіт про оцінку зеленої зони та екосистемних послуг, які надає парк Ротарі.

Загалом було внесено 189 дерев Ротарі-парку. За результатами проведеної роботи ми отримали такі дані, які характеризують найбільш важливі та корисні властивості зеленої зони:

  • Площа, вкрита деревами та кущами: 1,706 гектара
  • Загальна листкова площа крон: 11,4 гектара
  • Найбільш поширені породи дерев: гіркокаштан звичайний, катальпа яйцеподібна, ясен зелений
  • Частка дерев діаметром менше 15 см (тонкі молоді дерева): 11,6%
  • Видалення забрудників повітря: 106,4 кг/ рік (23,8 тис. грн./ рік)
  • Зберігання вуглецю: 139,8 метричні тонни (773 тис. грн.)
  • Уловлювання (секвестрація) вуглецю: 3,2 метричні тонни (17,8 тис. грн./ рік)
  • Продукування кисню: 8,6 метричні тонни/ рік
  • Запобігання поверхневим стокам: 417,8 тисяч кубометрів/ рік (28,7 тис. грн./ рік)

П'ять дерев, які були найвизначнішими за своїми показниками, отримають персональну «візитівку». Кожен, відвідувач парку зможе довідатися, скільки в грошовому еквіваленті те, чи інше дерево надає екосистемних послуг протягом 1 року.

Завдяки цьому проєкту Ужгород став одним з чотирьох пілотних міст, що долучились до проєкту “Прозора та партисипативна система інвентаризації зелених зон в Україні: iTree4UA”. Проєкт передбачає здійснення оцінки екосистемних послуг дерев для адаптації до зміни клімату і спрямований на те, щоб допомогти громадянам і владі оцінити та берегти міські дерева і краще управляти цим ресурсом. Зокрема, ми вчимося розуміти, де яка порода краще себе почуватиме, як ефективніше доглядати за деревами і скільки вартують екосистемні послуги, які надає кожне окреме дерево та дерева загалом.

Формат публічної презентації став навіть для нас неочікуваним, оскільки через сигнал повітряної тривоги учасники були змушені переміститися в бомбосховище. Але на нашу радість, гостям і там було цікаво послухати про екосистемні послуги, які нам дають дерева. А наприкінці ми встигли роздати найактивнішим учасникам саджанці туї та ялівця. Озеленюємо своє місто з розумом і разом!

З електронною версією звіту можна ознайомитися за цим посиланням: https://forza.org.ua/uk/zvit-i-treeeco-z-analizu-ekosystemy-miskyh-zelenyh-zon

#iTree4UA_Ужгород

Пілотний проєкт здійснюється у рамках проєкту “Прозора та партисипативна система інвентаризації зелених зон в Україні: iTree4UA” за координації ГО УЕК “Зелена Хвиля” та за фінансової підтримки US Forest Service у партнерстві з Davey Tree Expert Company (розробники продуктів i-Tree у США) .