Дослідження, опубліковане в журналі Ecological Solutions and Evidence Британського Екологічного Товариства група науковців з університету Левфана в Люнебурзі, Вільного університету в Берліні та університету сталого розвитку Еберсвальде демонструє, що лісокористування має суттєвий вплив на охолоджувальну здатність лісів і таким чином – на їх чутливість до зміни клімату.
Лісові екосистеми впливають на клімат на глобальному та місцевому рівнях. Однією з важливих характеристик лісів є регуляція мікроклімату екосистеми. Затінення від дерев, випаровування води, зберігання тепла в біомасі та перетворення енергії через фотосинтез зумовлює охолодження лісами самих себе та навколишніх площ під час спеки. Це попереджує руйнування від максимальних температур, особливо протягом тривалих хвиль тепла.
Науковці, відповідальні за це дослідження, стверджують "Збільшення заготівлі та зумовлене цим зменшення зімкнутості намету лісу призводить до збільшення максимальних температур. Це також підвищує вразливість лісів до зміни клімату. Низка вимірювань у букових та соснових лісах у північній Німеччині протягом спекотних літніх сезонів 2018 та 2019 років підтверджує ці наукові висновки: так, зменшення зімкнутості намету на 10% підвищує середній максимум температури на близько пів градуса за Цельсієм. Соснові ліси демонструють нижчу середньої охолоджувальну здатність лісів у разі, коли зімкнутість намету нижча 82%.
У бідних біомасою соснових плантаційних лісах (запас 177 кубометрів на гектар), середній максимум температури був на 9°C вищим за показник у багатих біомасою букових лісах (> 565 кубометрів на гектар). Якщо розглядати виключно соснові плантації, тут яскраво виражений істотний вплив інтенсивності лісокористування: під час найспекотнішого дня 2019 року різниця пікових температур на ділянці з відносно високою щільністю намету (72 %) та ділянці з нещільним наметом (46 %) становила більше 13°C.
Керівник дослідження, проф. д-р П‘єр Л. Ібіш узагальнює "Висновок полягає у тому, що керівники лісових господарств мають певний вплив на зміну клімату і на стан та потенційне руйнування від зміни клімату ввірених їм площ лісу. Вищий запас біомаси та краща зімкнутість намету лісу є захистом від екстремальних погодних явищ."
Дослідження також підіймає дискусію та висловлює сумніви щодо раніше загальноприйнятої лісівничої рекомендації проведення проріджень. Після прорідження зростають втрати води та ризик пошкоджень від спеки. Автори рекомендують утримувати щільність намету якомога вищою (щонайменше 80 %). Крім того, вони підтверджують запит на переформування одновікових хвойних монокультур на різновікові змішані листяні ліси і закликають зробити це якомога швидше.
Автори дослідження:
Жанет Сільвін Блумродер та проф. д-р П‘єр Л.Ібіш
Центр економіки та управління екосистемами, Університет сталого розвитку Еберсвальде
Д-р Фелікс Мей, Інститут Біології, Вільний Університет Берліна
Проф. д-р Вернер Гердтле, Інститут екології, Державний університет в Люнебурзі
Джерело посилання на дослідження:
https://besjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/2688-8319.12087
Пресс-реліз: https://www.hnee.de/de/Aktuelles/Hochschulkommunikation/Pressemitteilungen/Study-in-northern-Germany-forestry-contributed-to-forest-warming-during-extreme-summers-E11336.htm