14 прикладів використання біомаси для енергії в Україні, дві практики використання біомаси для енергетичних потреб зі Швеції – таким досвідом збагатились учасники семінару «Кращі практики використання деревної біомаси для виробництва енергії”.
Бориславська загальноосвітня школа І-ІІ ст.№9 (Львівська область) розповіла про свій досвід реконструкції котельні та встановлення твердопаливних котлів й внутрішніх систем опалення, приєднавшись до низки бюджетних установ в Україні, які почали використовувати для опалення деревну біомасу, і продемонструвала гарний приклад сталого використання місцевих ресурсів та економії бюджетних коштів. Схожий досвід у селища Великий Березний (Закарпатття), голова якого розповів про результати термомодернізації садочка №2, шляхи економії паливних дров та плани на створення заводу з виробництва пеллет.
Майже половина міста Жовква перейшла на централізоване теплопостачання, яке комунальне підприємство «Жовкватеплоенерго» виробляє не з газу, а з деревною біомаси. Впровадження проекту дало можливість знизити тариф для населення на 10%, для організацій на 30%.
Як можна зекономити на рахунках на опалення власного будинку, розповів Олександр Щербина, який вже 10 років вирощує енергетичну вербу для опалення на власній присадибній ділянці.
Для забезпечення попиту на дрова у негазифікованому Рахівському районі (Закарпатська), ТОВ ВГСМ розширює асортимент деревного палива: окрім дров та паливних брикетів виготовляють ще 4 види менш дорогих паливних сумішей. Таким чином забезпечується повне використання відходів лісопиляння й деревообробки.
Про свій досвід використання й популяризації деревної біомаси для виробництва енергії розповідали Інформаційно-навчальний центр з енергоефективності та ВДЕ м. Мукачево, Грабовецька ОТГ, Львіська філія УкрНДІВПТ ім. Л. Погорілого, ТОВ «Солартіс», ТОВ «Зега», Свалявський технічний коледж Національного університету харчових технологій. Всі вони є учасниками конкурсу «Деревина для енергії: Конкурс кращих практик використання деревної біомаси для виробництва енергії у Львівській і Закарпатській областях».
Конкурс реалізується в рамках проекту «Визначення можливостей зеленої енергії в Українських Карпатах». Даний проект реалізується у партнерстві між Національним Лісотехнічним Університетом України, ГО Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА», Центром розвитку та навколишнього середовища Бернського Університету та Швейцарським Федеральним Інститутом Дослідження Лісу, Снігу та Ландшафту WSL, та націлений на підтримку переходу українського гірського регіону до надійного незалежного енергопостачання в майбутньому шляхом оцінки сталого енергетичного потенціалу деревини і пошуку можливостей ефективного використання місцевих відновлювальних джерел енергії.
Про швейцарсько-український проект розповіла Людмила Максимів (Національний лісотехнічний університет України). Більш широку картину того, як використовується деревина для енергетичних потреб, представив Юрій Дербаль (ГО ФОРЗА) на основі дослідження, проведеного в рамках шведсько-українського проекту проект «Secvalchain: Забезпечення ланцюгів доданої вартості для біоенергії» (партнери Energikontor Sydost, Швеція і ГО FORZA, підтриманий Шведським Інститутом SI).
Презентації семінару https://1drv.ms/f/s!AmSeK_X13EC3j3eYSYcwUnizHe9w
Фотографії семінару https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=635340603491079&id=507...