4-5 квітня ц.р. представники громадської організації «ФОРЗА», Національного природного парку «Зачарований край і Закарпатського науково-дослідного відділення УкрНДІгірліс спільно із студентами 3 курсу кафедри лісівництва ДВНЗ „Ужгородський національний університет” продовжили роботу, розпочату в минулому році в рамках проекту «Кваліфіковані лісівники = кращі ліси», щодо створення навчального об’єкту наближеного до природи лісівництва в лісі Північної частини Ботанічного саду УжНУ. У вересні м.р. Юрій Дербаль, експерт ГО «ФОРЗА» та Андрій Мигаль, доцент кафедри лісівництва УжНУ відібрали в сторічному грабово-дубовому насадженні загальною площею понад 6 га відповідну ділянку площею в один гектар і разом з студентами другого курсу кафедри лісівництва позначили фарбою її межі і розпочали нумерування дерев діаметром від 8 см.
Цього разу, до початку роботи, група студентів вишу ознайомилась з обладнанням і можливостями польової геоінформаційної системи Field Map, призначеної для здійснення інвентаризації і таксації лісових насаджень, збирання польових даних та створення навчальних пробних площ. Відтак лісівники разом з студентами продовжили нумерування дерев, виміряли діаметр, висоту і проекцію крони дерев та визначили їх просторове розміщення, життєвість, характер пошкодження, в т.ч. стовбуровими шкідниками, характерні ознаки і технічну придатність, врахували дерева з усихаючими гілками крони, відмерлі і вітровальні, сухі, розповсюдженість підліску, природного поновлення та живого надґрунтового покриву на ділянці. Загалом на демонстраційній ділянці пронумеровано і оцінено за класами IUFRO та Крафта 606 дерев, з яких 325 дерев дубу скельного, 268 дерев граба зичайного, 12 – черешні і 1 клен. 24 дерева, переважно дуба скельного виявились сухостійними.
Параметри кожного дерева, визначені за допомогою обладнання і програмного забезпечення Field Map, занесено в електронну базу даних цієї польової ГІС.
На прикладі цієї навчальної ділянки і розвитку насадження в умовах конкретного типу лісу студенти вишу та лісівники – практики матимуть змогу навчатись підходам наближеного до природи лісівництва.
ГО «Форза» висловлює щиру подяку за сприяння у створенні навчального об’єкту наближеного до природи лісівництва завідувачу кафедри лісівництва, доценту, к.б.н., Людвігу Потішу, доценту, к.б.н., Андрію Мигалю, доценту, к.с-г.н., Володимиру Кічурі та студентам 2 і 3 курсів кафедри лісівництва.
В жовтні минулого року перший демонстраційний об’єкт НПЛ на теренах Буковини було створено в Жадівському лісництві ДП «Сторожинецьке лісове господарство» https://www.lisportal.org.ua/87181/
Фотозвіт ГО ФОРЗА - https://photos.app.goo.gl/5hSXCyW6YwpPX73M8
ДОВІДКОВО
Проект «Кваліфіковані лісівники = кращі ліси» реалізується в рамках і за фінансової підтримки міжнародної Програми Лісової Служби Департаменту сільського господарства США. Його мета – покращення спроможностей, зокрема, практичних знань та навичок лісівників-практиків та студентів-лісівників щодо багатофункціонального наближеного до природи ведення лісового господарства.