Цього тижня, 13-14 червня в Карпатському регіональному навчальному центрі ВО «Укрцентркадриліс» в рамках регулярних курсів підвищення кваліфікації майстрів лісу та завдяки фінансовій підтримці проекту «Кваліфіковані лісівники = кращі ліси» був проведений дводенний тренінг з питань наближеного до природи лісівництва та багатофункціонального ведення лісового господарства на базі двох навчальних пробних площ, закладених в різних типах лісу Росільнянського і Манявського лісництв ДП «Солотвинське лісове господарство» Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства. Учасниками тренінгу були майстри лісу державних лісогосподарських підприємств Закарпатського, Ів.Франківського, Львівського та Чернівецького обласних управлінь лісового та мисливського господарства.
Цього разу навчання з наближеного до природи лісівництва проводилось Дербалем Юрієм, експертом з питань лісового господарства Агентства сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «Форза». Половина першого дня тренінгу була присвячена теоретичним основам наближеного до природи лісівництва, зокрема, історії виникнення цієї ідеї, концепції поступової трансформації одновікових і одноярусних деревостанів, у яких господарювання ведеться чи велось за методом класів віку, в різновікові багатоярусні деревостани, порівняльній характеристиці двох систем господарювання - суцільнолісосічної та наближеного до природи лісівництва, використання природних процесів, що відбуваються під наметом материнського насадження (біологічна підготовка ґрунту, самовідновлення, самозрідження, самоочищення, природний відбір), причинам, принципам і підходам, особливостям та перевагам його запровадження у лісах Карпатського регіону України.
В другій половині першого дня та впродовж наступного дня тренінгу учасники відвідали створені вздовж інформаційних стежок навчальні пробні площі - об’єкти наближеного до природи лісівництва «Міжгір’я» та «Манява» з ялицево-буковими та смереково-ялицевими деревостанами. Кожен з об’єктів складається з трьох навчальних ділянок та шести інформаційних стендів. На цих об’єктах вони ознайомились з інформацією про минулий та поточний стан деревостану, проведені в минулі десятиліття лісогосподарські втручання (переважно вибіркові санітарні рубки і очищення від захаращення), що сприяли сучасному стану демонстраційних деревостанів та обговорили питання застосування наближеного до природи лісівництва. На ділянках, що призначені для виконання практичних вправ, учасники були об’єднані у три групи та виконали практичні вправи з відбору дерев у рубку на засадах наближеного до природи ведення лісового господарства і обговорили правильність чи хибність рішення щодо доцільності чи недоцільності видалення окремих дерев з деревостану задля формування високопродуктивного, різновікового і різнопорідного деревостану, стійкого до впливу кліматичних змін, шкідників, хвороб і стихійних явищ.
Насамкінець тренінгу експерт проекту звернув увагу учасників на доступну інформацію з наближеного до природи лісівництва на сайтах ГО ФОРЗА та «Безперервного навчання лісівників».
Фотозвіт ГО «ФОРЗА» за посиланням: https://goo.gl/photos/Z521XdDYbZNmsUgp6
Довідково: Проект «Кваліфіковані лісівники = кращі ліси» реалізується в рамках і за фінансової підтримки Міжнародної Програми Лісової Служби Департаменту сільського господарства США. Метою проекту є покращення спроможностей, зокрема, практичних знань та навичок лісівників -практиків та студентів-лісівників щодо багатофункціонального наближеного до природи ведення лісового господарства, його підходів та інструментів.